Az Európai Parlament törvényileg garantálná, hogy a munkavállalók a munkaidőn kívül hátrányos következmények nélkül távol maradhassanak az elektronikus munkahelyi hálózatoktól.
A képviselők a csütörtökön 472 szavazattal, 126 ellenében és 83 tartózkodás mellett elfogadott jogalkotási kezdeményezésükben azt kérik az Európai Bizottságtól, hogy jogszabályban biztosítsa a munkájukat digitális eszközökkel végzők jogát ahhoz, hogy munkaidőn túl ne kelljen elérhetőnek maradniuk munkaadójuk számára. Minimumkövetelményekkel szabályoznák emellett a távmunkát, pontosan meghatározva a munkafeltételeket, valamint a munka- és a pihenőidőt.
Egyre többen végzik munkájukat digitális környezetben. Az elektronikus eszközökön pedig folyamatosan elérhetők, ami kedvezőtlenül hat a munka és a magánélet egyensúlyára, jegyzik meg a képviselők. A járványhelyzetben rengeteg munkahely és vállalkozás túlélését segítette az otthoni munka. Azonban az elvárások és a munkaidő növekedésével a munkavállalók körében egyre gyakoribb a szorongás, a depresszió, a kiégés és más testi-lelki betegségek.
A képviselők úgy vélik, hogy alapvetően mindenkinek joga van a lecsatlakozáshoz, azaz senkitől nem várható el, hogy munkaidőn túl bármilyen digitális csatornán munkával foglalkozzon, telefonokra vagy e-mailekre válaszoljon. Ez a szabadság időszakára is érvényes. A tagállamoknak tehát mindent meg kellene tenniük annak érdekében, hogy a munkavállalók ténylegesen élhessenek a kijelentkezéshez való jogukkal, és emiatt ne érje őket hátrányos megkülönböztetés, bírálat vagy egyéb retorzió munkáltatójuk részéről, és ne is bocsássák el őket. Ezt akár a szociális partnerek közötti kollektív szerződésekkel is biztosítani lehetne.