Milyen értékeket tart meg az üzleti szféra abból a működési modellből, amelyre a pandémia alatt, részben kényszerűségből állt? Hogyan lesz emberi és miként lesz értékes a digitalizáció?
A Microsoft Envision Forum 2021 rendezvényt idén több, mint 1500-an követték a digitális térben és jó hír, hogy valamennyi beszélgetés, előadás bármikor visszanézhető. Hallgassa vagy nézze meg újra és ossza meg munkatársaival is; mit gondolnak, mit tapasztaltak meghatározó vállalati, intézményi vezetők a digitalizációról!
2020 volt az az év, amikor mindenki, nemcsak a vállalatok, nemcsak az állam és az önkormányzatok, de mi magánemberek, családtagként és barátként is elkezdtük komolyan venni a digitalizációt. Tavaly számos vállalat és szervezet vitt végbe valóban innovatív dolgokat és ért el valódi előrehaladást – mondta Christopher Mattheisen, a Microsoft Magyarország ügyvezetője.
Mindenütt ott tudtam lenni – mondta Kapitány István, a Shell energiavállalat globális alelnöke, aki hidegkút-ófalui otthonából irányította a vállalatát, mind a 46000 kereskedelmi egységgel, amely félmillió alkalmazottal működik, összesen mintegy nyolcvan országban. „Az évnek ez a szakasza rendszerint a tervezéssel zajlott. Ezidáig ez azt jelentette, hogy 10-12 országot látogattam végig, beszélgettem a vezetőkkel, Indonéziától Amerikáig, idén viszont mindenhol ott tudtam lenni. A nagy létszámú értekezletekkel és a visszajelzésekkel, az emberek arcára írt reakciókkal sem volt probléma, hála a Teams-nek” – mondta a Kapitány István, aki azért arra számít, hogy a jövőben ismét utazni fog, de feleannyit: kétszáz helyett már csak száz napot az évből. Mint mondta, a digitális fejlesztések, különösen a mesterséges intelligencia, olyan területeken is óriásit segít, mint a törzsvásárlóknak szóló ajánlórendszer, vagy éppen a karbonsemleges működés és a költségkontroll – mindezeken a területeken óriásit léptek elő a technológiának köszönhetően.
Adattudósoknak köszönhetjük az személyre szabott vakcinákat, vagy éppen a rák, vagy az autoimmun betegségek elleni terápiát? Dr. Lisziewicz Julianna immunológus komoly reményeket táplál ezirányban, köszönhetően annak, hogy nagy tömegű adatok mesterséges intelligenciára épülő elemzésével vizsgálják a különböző genetikai állományú emberekben megfigyelhető koronavírus-immunválaszokat, kutatásuk óriási jelentőségű a koronavírus elleni küzdelemben. „Azáltal, hogy genetikai adatokból előre jelezhetők az immunreakciók, eljuthatunk oda, hogy ez a rák és az autoimmun betegségek kezelésében is előbbre visz” – mondta az immunológus, aki szerint óriási kihívás volt, hogy a biológusok és az immunológusok, valamint az informatikusok és az adattudósok szinte meg kellett, hogy tanulják egymás szakmájának alapjait annak érdekében, hogy a felhő alapú rendszerekben a tudományos kutatás szolgálatába állíthassák a technológiát.
„Az informatikusok, adattudósok kellett volna, hogy megértsék a biológiai, immunológiai problémát, bele kellett ásniuk magukat, hiszen e nélkül nem megy a probléma megoldása” – mondta a kutató.
Hasonlóról számolt be Haraszti Csaba, az Egis törzskönyvezési főosztályának vezetője, cégüknél az AI-t szak szövegek fordítására állították be, amit korábban emberek végeztek, meglehetősen hosszú idő alatt. „Az informatikusnak meg kell tanulnia gyógyszerészül, de a folyamat végén a vállalat rengeteg kreatív energiát fektethet más, értékteremtő folyamatokba, a szövegek konvertálását pedig elvégzi a technológia. Mindezt helytől és időtől is függetlenül” – mondta a szakember.