„Erdély – a székelykapun túl” – ez a címe a Spektrum vadonatúj saját gyártású sorozatának, amelyet október 31-én mutat be a csatorna. Az ismeretterjesztő sorozat egy különleges road movie lesz, amelynek főszereplői Nyáry Krisztián író, irodalomtörténész, könyvkiadó és kommunikációs szakember, valamint fiatal felnőtt lánya Luca, aki neves slammer, író, újságíró. A sorozat helyszíne Erdély, ahogy még sosem láttuk, a székelykapun túl. A vadonatúj produkció a Spektrum várakozásai szerint az a műsor lesz – hasonlóan a közelmúlt saját gyártású sorozataihoz (mint a Tabukról tabuk nélkül, a Duna – az árral szemben, a Volt egyszer egy Vadkelet – Emir Kusturicával vagy a Born in Auschwitz és a Tiltott zónák), amely új nézőpontból különleges ismereteket ad, és amit másutt nem láthatunk.
A hatrészes „Erdély – a székelykapun túl” sorozat célja nem más, mint bemutatni a Spektrum nézőinek a 21. századi izgalmas, modern Erdélyt. Túllépve a sztereotípiákon, megmutatni, hogy a hagyományokon túl a mai, progresszív, virulóan eleven Erdély mást is jelent: tradíciói színesebbek mint gondolnánk, gasztronómiája páratlan, a gazdasági elmaradottság a múlté, és pezsgő kulturális élet várja az odalátogatókat.
2021-ben minden eddiginél több, összesen 240 órányi saját gyártású műsor készült az AMC Networks International szórakoztató csatornáira, köztük a Spektrumra, melyek közül kiemelkedik az Erdély sorozat, amely bizonyos szempontból folytatja a 2020-ben bemutatott Duna – az árral szemben produkciót. Mindkét sorozat egyúttal road movie műfajú. „Tavaly a „Duna – árral szemben” sorozatunk a Duna teljes szakaszát hozta elénk, ahogy még sosem láttuk. Most a 21. századi Erdéllyel vállalkozunk hasonlóra: megmutatni új, igazi, mai arcát, és ezzel biztosan meglepetést okozunk még azoknak is, akik úgy vélik, jól ismerik Erdélyt. A műsor egyik különlegessége Erdély láttatása a medvén, fenyveseken és a padlizsánkrémen túl. A másik csavar azonban a főszereplő párosunk, akik történetesen apa és lánya. Nyáry Krisztián sokat írt Erdélyről, igazi ismerője ennek a varázslatos vidéknek, szerzőként és kiadóként is élő erdélyi kapcsolatai vannak. Míg Luca lánya sosem járt itt, más ez érdeklődési köre, más dolgok vonzzák. Kettejük erdélyi kalandjait mutatjuk be ezúttal, egy road movie formájában” – fogalmaz Radnai Péter kreatív producer.
Ez is Erdély: startup, tiny house, hálózatelmélet, fine dining, óriáskerék a föld alatt
A modern Erdély izgalmas láttatása nem csupán a Spektrum szándéka volt, egybeesett Nyáry Krisztián egyik izgalmas missziójával is.
„Azért örültem a Spektrum felkérésének, mert régóta szeretném, ha a magyarországi közönség kicsit sematikus Erdély-képe változna. Erdély sokkal többet kínál annál, mint amit ma is sokan gondolnak erről a Magyarországnál nagyobb régióról. Sokféle hagyománya van, de közben meglepően modern is. Létezik persze a pálinkázó-adomázó székely bácsi, de vannak izgalmas kortárs művészek, elképesztő eredményeket elérő startup vállalkozók, elkötelezett természetvédők és világhírű tudósok is. Én rájuk is kíváncsi vagyok – akárcsak ez a sorozat” – így ajánlja Erdélyt Nyáry Krisztián.
Nyáry Krisztián és Luca 31 nap alatt járták végig Erdélyt. Megfordultak 22 erdélyi városban, és összesen több mint 11 ezer kilométert tettek meg. Apa és lánya együtt látogatnak el a tordai sóbánya futurisztikus világába – amely a világon egyedülállóan az egyik legnagyobb, ember alkotta föld alatti terület óriáskerékkel, csónakázótóval, de megmutatják egy kolozsvári fine dining étterem kínálatát, valamint egy székely ortodox templom fülledten erotikus faliképeit, elkalauzolnak Erdély legfelkapottabb siklóernyő starthelyére, elmennek a híres kolozsvári Ószer piacra, járnak cseppet sem hagyományos ruhaszalonban és megunhatatlanul pezsgő könyvfesztiválon, a szaploncai vidám temetőben, kóstolnak erdélyi street foodot, alszanak Drakula-hotelben, és felmásznak Európa egyetlen, 22 méteres magasságú ultramodern, fém Krisztus-kilátójába is, ami ugyanúgy rabul ejti őket, mint a csíkszeredai világhírű mobilház manufaktúra. A kalandok során Nyáryék találkoztak ortodox pappal, street food grillmesterrel, világcsúcstartó siklóernyőzővel, de a mai modern hálózatkutatás világhírű tudósával, Barabási-Albert Lászlóval is, aki Erdélyből indulva hódította meg a világot.