A járvány leginkább a turizmus-vendéglátás ágazatot sújtotta, a lezárások következtében a szektor jókora bevételtől esett el. Bár mind a szállásadók, mind az utazók részéről nagyon sok a bizonytalanság, néhány síparadicsom és egzotikus hely továbbra is várja a turistákat a téli szünetben.
Mintegy 1780 milliárd euró lehet globális szinten az az összeg, amelytől 2021-ben a turisztikai szektor a járvány miatt elesett, ami nagyságrendileg akkora kiesést jelent, mint 2020-ban. Legalábbis az ENSZ Turisztikai Világszervezete (UNWTO) szerint, amely az év végéig 25-30 százalékkal kevesebb turistával számol világszerte.
Ehhez nagyon hasonló jelenségről számol be Sárvári-Deák Zsófia, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetsége főtitkára, aki a hazai helyzettel kapcsolatban elmondta, hogy tavaly március közepe és május közepe között korlátozásokkal, minimális üzleti vendéggel üzemeltek a szállodák, majd novemberben és decemberben ismét szinte teljes zárás volt, tehát kiesett négy hónap. Az idén ugyanez volt a helyzet január és május között, így ebben az évben közel öt hónapot érintett a bevételkiesés.
„Nem segíti a helyzetet, hogy már novemberben megkezdődtek a fővárosban és vidéken is a céges évzáró, karácsonyi, továbbképzési rendezvények lemondásai. Az egyéni, szabadidős céllal érkező vendégek foglalási kedvében ugyancsak jelentős megtorpanás látható, és ezen a téren is megkezdődtek a lemondások” – mondta Sárvári-Deák Zsófia, aki ehhez hozzátette, hogy a fővárosban egyelőre úgy tűnik, nagyobb a kereslet decemberben, de bizonytalan, hogy ezen foglalásokból, rendezvényekből mennyi valósul meg ténylegesen, azaz generál majd bevételt.
Baljós jelek
Az biztos, hogy a 2019. decemberi, országos szinten átlagosan 54 százalékos szobafoglaltságot nem éri el az idén a hazai szállodaipar. Az egyértelműen látszódik, hogy sok belföldi vendég a lemondással és a foglalással is az utolsó pillanatig kivár, így a szállodák tervezés szempontjából rendkívül nehéz helyzetben vannak.
„A korábbi évek tapasztalatai alapján a január és a február általában alacsony foglaltságú, így 2022-ben is ez várható, de a szakma bízik abban, hogy tavasztól ismét felfutóban lesz a kereslet, valamint újra elindul a rendezvénypiac is” – tette hozzá Sárvári-Deák Zsófia.
Menjünk vagy ne?
Bár nagyon sokan elutaznának a téli szünetben, nem teszi könnyebbé a helyzetet, hogy az UNWTO december eleji adatai szerint 46 ország van teljesen lezárva a turisták előtt, 55 pedig részleges korlátozásokat tart fenn. Mindezt megerősíti Wesselényi Andrea, a Síelők.hu cégvezető-főszerkesztője, aki szerint nagyon nagy igény mutatkozik a külföldi síelésre, de az oltások körüli szabályozások megnehezítik az utazók dolgát.
„Ausztriában a Semmering-Stuhleck az egyik legnépszerűbb úti cél a magyarok körében, de a szilveszteri időszakban nem ajánljuk, mert általában nagyon zsúfolt. Ehelyett inkább kisebb, kevésbé ismert és nem a határhoz legközelebb eső síterepeket érdemes választani” – tette hozzá.
A síelés szerelmeseinek jó hír, hogy Szlovéniába keleti oltásokkal is gond nélkül lehet utazni. Szlovákiában pedig december 11-től nyitottak ki a síterepek, amelyek közül Donovaly, Chopok, Tátralomnic és a Csorba-tó a legnépszerűbb. Viszont a szlovákiai szállásokat turisztikai célból csak december 25-től nyitják meg. Ezzel egy időben azonban kinyitnak a szállások éttermei is az oltottak, a felépültek, valamint a teszteltek részére. Wesselényi Andrea mindehhez hozzátette, hogy a magánút és az utazási iroda által szervezett utazás is biztonságos, a szabályokat betartva, de azért foglalás előtt fontos tisztázni a lemondási feltételeket.
Aki távolabb és melegebb helyre utazna, annak kevésbé jó hír a dél-afrikai légi járatok törlése, illetve korlátozása – az oda szervezett szafarikat azonnal törölték az utazási irodák, a hazaérkezőket pedig karanténba küldték. Magyarországról sokan jártak Dél-Afrikába, ám így egy újabb egzotikus úti cél esett ki a pandémia miatt amúgy is szűkös kínálatból.
Jó néhány éve kedvelt téli nyaralóhely Thaiföld, Indonézia és Bali, ahová továbbra sincs szervezett kiutaztatás, emellett nagyon sokan hiányolják a palettáról a Szentföldet, illetve a Holt-tenger környékét. Örvendetes viszont, hogy Egyiptomban és a Maldív-szigeteken elfogadják a magyar védettségi igazolványt. Az előbbi ár-érték arányban kiváló szállodái, a Vörös-tenger és környékének klímája miatt régóta vonzó a magyar utazási piacon, valamint Dubaj is egyre népszerűbb. Emellett elindultak az első szervezett csoportok az Egyesült Államokba, mindenekelőtt New Yorkba, miután az a hosszú amerikai piaci szünet után ismét bekerült a kínálatba. Az amerikai utazások iránt hatalmas az érdeklődés, az utazási irodák által felkínált helyek pillanatok alatt elkeltek.
Baross Gábor
Az összeállítás teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.