Az Activision Blizzard megvásárlásával a Microsoft egyetlen lépéssel alaposan átrajzolja az erőviszonyokat a videójáték piacon. A közel 70 milliárd dolláros ügylet híre nem jött jól a nagy rivális Sony-nak, a cég részvényeinek értéke 13 százalékkal zuhant a tokiói tőzsdén.
A Microsoft a globális videójáték-ipar történetének legnagyobb akvizícióját jelentette be, 68,7 milliárd dollárért felvásárolnák az Activision Blizzard nevű céget. A társaság az egyik legismertebb videójáték-fejlesztő, olyan márkákkal, mint a Warcraft, a Call of Duty, a Halo, a Diablo, vagy a Candy Crush. A cég a világ számos pontján rendelkezik fejlesztő stúdiókkal, összesen közel 10 ezer emberrel dolgoznak.
A Microsoft részvényenként 95 dollárt kínál a társaságért, ami jókora, 45 százalékos prémiumot jelent az Activision bejelentés előtti árfolyamához képest. Az ügylet megvalósulásához még szükség van a videójáték-fejlesztő részvényeseinek beleegyezésére, illetve a versenyjogi hatóságok jóváhagyására. A tranzakciót a várakozások szerint a 2023-as üzleti évben zárhatják majd le.
Annak fényében, hogy jelenleg világszerte mintegy 3 milliárdan játszanak videójátékokkal, és ez a leggyorsabban fejlődő szórakoztatási terület, jó döntésnek tűnik a Microsoft lépése. Az biztos, hogy ha összejön a felvásárlás az komoly lökést adhat majd az Xbox ökoszisztémának, és erősítheti a cég, előfizetéses modellre építő stratégiáját.
A tranzakció révén egy éves szinten mintegy 8 milliárd dolláros bevételt termelő cég kerül a Microsofthoz. Becslések szerint a világ legnagyobb szoftvergyártója már így is 11 milliárd dollár fölötti forgalmat generál az Xboxhoz köthető eladásokból. A két bevételt összeadva valószínűleg a szegmens egyik legnagyobb, ha nem a legnagyobb szereplője jön létre a forgalmat tekintve.
Azt, hogy a piac hogyan értékeli az ügyletet két tényező is jól jelzi. Az Activision részvényeinek árfolyama a bejelentést követő napon 38 százalékkal ugrott meg. A Microsoft egy legnagyobb játékpiaci riválisa, a Sony papírjai viszont szerdán 13 százalékot veszítettek értékükből a tokiói tőzsdén, ami azt jelenti, hogy egy nap alatt 20 milliárd dollárral csökkent a cég piaci értéke. Ez 2008 óta a legnagyobb visszaesés volt a Sony részvények esetében.