A portfóliónkba tartozó digitális videós hirdetéseinknél sokkal magasabbak a megtekintési idők, mint a globális szereplőknél – tudtuk meg Erdélyi Esztertől. Az Atmedia online üzletfejlesztési és értékesítési vezetője elmondta, hogy hatalmasat nőtt tavaly ez a piaci szegmens, emellett beszélt a podcast gyűjtő oldalukkal kapcsolatos első tapasztalatokról is.
- Az elmúlt évben nagyságrendileg mekkora lehetett a teljes hazai digitális videós piac?
- Becslésünk szerint 2021-ben 50 százalék fölötti növekedés volt. Ez azt jelenti, hogy nagyságrendileg 10-12 milliárd forintos reklámpiacról beszélhetünk az online videók esetén.
- A videós hirdetéseknél nagyon erős szereplő a Facebook és a YouTube. Mi az, amiben ti többet tudtok nyújtani?
- Nagyon fontos, hogy mi saját gyártású tartalmakhoz kapcsolódva kínálunk hirdetési lehetőségeket, elég csak a TV2 Playre, az ATV-re, az Eurosportra vagy az M4 Sport videós tartalmaira gondolni. Azt látjuk, hogy a felhasználók sokkal jobban kötődnek ezekhez a szerkesztett, long-form tartalmakhoz, mint a felhasználók által készített rövidebb videókhoz. Rendszeresen elemezzük azokat a kampányokat, ahol az Atmedia videós megjelenései mellett youtube-os vagy facebookos videós kampány is fut. Ezek azt mutatják, hogy nálunk sokkal magasabb a hirdetés megtekintésével eltöltött idő, mint a globális szereplőknél. Éves szinten az összes kampányra vetítve egy 30 másodperces szpotnál átlagosan 22 másodperc a nézési idő az Atmedia portfóliójában, miközben a Facebook és a YouTube esetén ennek a töredéke.
- Amikor a televíziós reklámértékesítéssel foglalkozó kollégáiddal beszélek, rendszeresen előkerül a telítettség problémája. Ez mennyire igaz az online videós hirdetési piacra?
- Telítettség van, de ez inkább időszakos, amikor közel járunk az inventory maximális kihasználásához. Tipikusan ilyen a május, amikor a partnereink saját gyártású tartalmainak a mennyisége a nyári szezon közeledte miatt csökkenésnek indul, viszont a hirdetői kedv ekkor szokott nagyon felfutni. Persze ezt a helyzetet igyekszünk előrejelzésekkel és optimális invertoryhasználattal kezelni, így nincs olyan, hogy a videós kampányainkat ne tudnánk teljesíteni.
- Tavaly novemberben indult el a Podpad nevű podcastgyűjtő oldalatok. Milyen a szolgáltatás fogadtatása egyrészt a hallgatók, másrészt a hirdetők részéről?
- Most kezd igazából beindulni a Podpad. Már elkészült a mobilapplikációnk és megnyitottuk az oldalt egy szélesebb tartalomkészítői kör irányába. Novemberben még úgy indultunk, hogy kizárólag exkluzív, csak nálunk elérhető podcastokat tettünk közzé. Azonban már lehetőség van arra, hogy más csatornákat használó podcasterek is megjelenjenek a Podpad felületén. Ennek köszönhetően az inventory és a hallgatottság is megugrott, havi szinten már 65 ezer felhasználót érünk el. Ami a hirdetőket illeti, egyelőre kevés kampányunk volt, mert ez még egy nagyon új szolgáltatásnak számít a piacon. Pedig online audioszpotok akár egy rádiós kampány kiegészítőjeként is futtathatók a Podpadon, jóval alacsonyabb reklámzaj mellett, de mégis minőségi tartalmi környezetben. Ugyanakkor a podcastos megjelenés online kampányokhoz is nagyon jól hozzáilleszthető, hiszen a mérés, a kampánykiszolgálás metódusa sokkal inkább a videós hirdetésekhez hasonlítható.
Heszler Róbert
Az interjú teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.