Az általános iskolás gyermekkel rendelkező magyar családok közel kétharmada (64%) úgy tudja, hogy létezik környezeti nevelés a gyermeke általános iskolájában, és szinte mindenki, a háztartások 93 százaléka használja is otthonában a zöld oktatásból szerzett tudást – derül ki a Procter & Gamble idén októberben végzett reprezentatív felméréséből. A lakossági kutatás szerint a háztartásokban jelenleg az energiafogyasztás csökkentése az elsődleges terület, amire a legnagyobb arányban fordítanak figyelmet.
Az energia hatalmas szerepet játszik a 21. századi ember életében, nemcsak a gazdaságban nélkülözhetetlen, de mindennapjaink kényelmét is biztosítja. A közlekedést, az ipart, a szolgáltatásokat és a mezőgazdaságot maga mögött hagyva az energiafogyasztás legnagyobb része a háztartásokból származik. A lakosság mindennapos energiafelhasználása és az energia észszerűtlen felhasználása azonban számos negatív változást okoz a természetben, az üvegházhatású gázok kibocsátása révén jelentős környezetszennyezéssel és az energiaforrások kimerülésével jár.
A jelen oktatás egyik kiemelt feladata ezért, hogy felkészítse a fiatal generációt az új környezeti kihívásokra és a felmerülő problémákra. A környezeti nevelés szerepe az utóbbi évtizedekben jelentősen megnőtt, és bár a Nemzeti Alaptanterv bevezetése óta a közoktatás egyik kötelező alapfeladata is, a P&G októberi felmérése szerint az általános iskoláknak csupán a közel kétharmadában zajlik zöld oktatás.
A válaszadók 61 százaléka alapvetően elégedett az oktatás minőségével, és szinte minden család (93%) hasznosítja is otthon az iskolából hozott tudást. A felmérés szerint az általános iskolák kétötödében heti rendszerességgel, egynegyedében pedig havonta vagy annál ritkábban téma a környezettudatos élet.
Magyarország nagy energiafogyasztó
A KSH legfrissebb adatai alapján 2010 és 2021 között 8,8 százalékkal nőtt a hazai lakosság energiafogyasztása, és az Eurostat idei adatközlése szerint a magyarországi lakossági energiafogyasztás 32%, amely meghaladja az európai átlagot.
Az elszálló energiaárak mellett így nem meglepő, hogy a válaszadók 79 százaléka az energiafogyasztás csökkentésére fordítja jelenleg a legnagyobb figyelmet otthonában. Ezt követi a szelektív hulladékgyűjtésre való törekvés, valamint a vízfogyasztás csökkentése.
A P&G tavaly bemutatott oktatási segédlete külön fejezetet szentel az otthoni energiafogyasztás csökkentésének, és nemcsak elméleti anyagot kínál a diákoknak, hanem konkrét példák, otthoni feladatok és számítások segítségével mutatja be az optimális energiafelhasználást, és számos energiacsökkentő tippet tartalmaz a gyermekek számára is közérthető módon.
A három alapvető tematikára – energiafogyasztás, vízfogyasztás és hulladékkezelés – épülő oktatási segédanyag rendkívül interaktív, és hasznos gyakorlati útmutatást kínál a tanároknak és diákoknak egyaránt. A segédlet itt érhető el: https://hu.pg.com/oko-szokasok-oktatasi-segedanyagok/
Energiacsökkentési tippek otthonra:
VILÁGÍTÁS
a napfény maximális kihasználása
energiatakarékos izzók használata
spotlámpák használata
kültéren világítsunk mozgásérzékelővel!
ne hagyjuk égve a villanyt az üres helyiségekben!
TELEVÍZIÓ
ne hagyjuk készenléti üzemmódban!
energiatakarékos üzemmód bekapcsolása
magas energiahatékonysági besorolású televízió használata
kikapcsolás, ha két óránál hosszabb szünetet tervezünk
SZÁMÍTÓGÉP
a monitor fényerejének beállítása
alvó üzemmód használata szünetekben
LCD-monitor használata
energiatakarékos üzemmód aktiválása
kikapcsolás, ha két óránál hosszabb szünetet tervezünk tartani vagy alvó üzemmódba kapcsolás
HŰTŐSZEKRÉNY
hűvös helyre, a tűzhelytől és a fűtőberendezéstől távol helyezzük el!
gondoskodjunk a jó szellőzésről, 4-5 cm-re legyen a faltól!
rendszeresen tisztítsuk meg a hűtőszekrény belsejét és olvasszuk le!
ellenőrizzük az ajtó tömítéseit és tömítettségét!
ne tegyünk meleg ételt a hűtőszekrénybe!
a hűtőszekrény ajtaját a lehető legrövidebb ideig tartsuk csak nyitva!
magas energiahatékonysági osztályú hűtőszekrényt vásároljunk!
MOSOGATÓGÉP
csak teljesen telerakva indítsuk el!
szükség esetén rövid mosási ciklust válasszunk!
a 3 az 1-ben funkció használatával a mosogatógép rendszere felismeri a mosószert, és ennek alapján kiválasztja a megfelelő programot
a késleltetett indítás funkció használata a kettős energiatarifaváltozatok esetében
a vízmennyiség és a hőmérséklet automatikus kiválasztásának funkciója az edények szennyezettségének függvényében
MOSÓGÉP
mosás csak teljes töltettel!
szükség esetén rövid mosási ciklust válasszunk!
mosás a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten (30°C)
hideg mosás esetén is hatékony mosószerek használata
magas energiahatékonysági osztályú mosógép vásárlása
a késleltetett indítás funkció használata a kettős energiatarifa esetén
Egyéb:
ne hagyjunk töltőket a konnektorban telefon nélkül!
mindig csak a szükséges mennyiségű vizet forraljuk fel a vízforralóban!
a porszívót állítsuk be a porszívózandó felületnek megfelelően, a portartályt rendszeresen cseréljük, a légszűrőt tisztítsuk, szükség esetén cseréljük!
csak a szükséges mennyiségben, villanybojlerrel melegített meleg vizet használjunk!