A házgyári lakások közel 10 éve tartó, fokozatos áremelkedésének végét jelezhetik a 2023-as értékesítési adatok. A rezsivédett címkével kiugróan nőtt a panelek népszerűsége tavaly, azonban a 2022-es átlaghoz képest 9-12 százalékkal alacsonyabb áron találtak új tulajdonosra a fővárosi panelek idén. A nyugati országrészben csekélyebb, 1 százalékos az enyhülés, azonban a keleti régió lakótelepein továbbra is 7 százalékos emelkedést tapasztalt a Duna House.
„Elérhette csúcspontját a panellakások árszintje 2022-re. A tavalyi év során a rezsivédett címkével fokozódott az egyébként is reneszánszukat élő házgyári lakások iránti érdeklődés országszerte, azonban az élénkülő kereslettel járó áremelkedés sem tarthat örökké, ezt megerősítik 2023 első hónapjainak értékesítési adatai is.” – kezdte Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.
Az idei, fővárosi tranzakciók szerint ez év februárjában Budán 9 százalékponttal, a pesti oldalon 12 százalékponttal csökkent a panelek átlagos négyzetméterára a 2022-es átlaghoz képest. A csaknem 10 éve tartó töretlen áremelkedés a budai kerületek lakótelepein tavaly októberben érte el az eddigi maximumot, amikor 950 ezer forintos átlagos négyzetméteráron szerződhettek a vásárlók erre az ingatlantípusra. Budai panellakásra 2022 májusában költöttek eddig legtöbbet a vevők, a panelre fordított átlagos összeg ekkor 53 millió forint volt, tehát közel 9-szer akkora értékben vásároltak lakótelepi lakást az ügyfelek, mint 2012 májusában. A pesti oldal panellakásainak négyzetméterárai 2022 novemberében érték el a csúcsot, ekkor átlagosan 772 ezer forintot kóstált egy négyzetméter, ugyanakkor a legmagasabb átlagos ingatlanárat - a jelentős négyzetméterár-csökkenés ellenére - idén februárban jelezték a Duna House adatai, amikor 39 millió forintba került átlagosan egy pesti panel. Ez 9 százalékpontos emelkedést mutat a 2022-es éves átlaghoz képest.
„Míg az ingatlanközvetítő közreműködésével 2022-ben értékesített fővárosi panellakások 3%-a egymillió forint feletti négyzetméteráron talált új tulajdonosra, addig az idei legmagasabb egységáron eladott budapesti panel mindössze 857 ezer forintos áron kelt el négyzetméterenként. A 2022-ben fővárosi panelért fizetett legmagasabb ár 68,5 millió forint volt, az idei rekorder pedig egy 48 millióért értékesített, 66 m2-es lakás.” – tette hozzá a szakértő.
Vidéken csekélyebb, Nyugat-Magyarországon mindössze 1 százalékpontos enyhülést mutatnak az adatok, a keleti régióban viszont a tavaly decemberi árral közel azonos négyzetméteráron, 453 ezer forintért lehetett ehhez az ingatlantípushoz hozzájutni idén februárban, ami a 2022-es átlagos értékhez képest 7 százalékpontos növekedést mutat. Az eddigi legkiemelkedőbb négyzetméterárat 2022 októberében regisztrálta a Duna House keleten, ekkor 504 ezer forintra ugrott az egységár, míg a területen legtöbbet, közel 26 millió forintot 2022 szeptemberében fizettek itt a vevők lakótelepi lakásért. A nyugat-magyarországi panelek rekord ára 29,7 millió forint volt, - szintén 2022 szeptemberében - ami a 10 évvel ezelőttinél 19 millió forinttal nagyobb értéket jelent. A legmagasabb négyzetméterár, 514 ezer forint pedig 2022 júliusában és októberében jelentkezett nyugaton.
A keleti régóban Debrecen az abszolút győztes, 2022-ben itt fizettek a legtöbbet, 774 ezer forintot négyzetméterenként panellakásért, a legmagasabb áron értékesített házgyári lakás egy 78 négyzetéteres otthon, ami 42 millió forintba került. Nyugaton, a Balaton északi partján, Balatonfüreden, 964 ezer forintot sem sajnált egy vevő egy panelszerkezetű ingatlanért, míg Veszprémben adták a legnagyobb összeget, 44,9 millió forintot egy 50 négyzetméteres lakásért.
„Az idei évben négyzetméterár szempontjából keleten egy szegedi lakás tartja az eddigi rekordot, 657 ezer forintos árral, a legtöbbet, 35 millió Ft-ot pedig egy pécsi, 54 m2-es lakótelepi lakásért kapott a tulajdonosa. A nyugati országrészben Fejér vármegye székhelye tarolt az év elején, ahol 857 ezer forint volt eddig a legjelentősebb ár négyzetméterenként, valamint volt vevő, aki 42 millió forintot sem sajnált kifizetni egy székesfehérvári, 67 négyzetméteres házgyári lakásért.” – ismertette Benedikt Károly.