A videójátékozás ma már mindenkit érint, ha valaki éppen nem is játszik, szülőként, nagyszülőként vagy baráti körben biztosan találkozik vele. A Reacty Digital 2023-as videójáték kutatása alapján a felnőttek 59 százaléka, a gyerekek 51 százaléka szokott játszani. A játékosok száma stabil, a szokások viszont változnak. Az alábbi cikk egy 3 részes sorozatnak az első része, melyben a videójátékozási szokások legfontosabb jellemzőit foglaljuk össze. A nyár folyamán vizsgáljuk még a videójátékot mint gazdasági piacot, valamint a témát körülölelő sztereotípiákat.
A videójátékosok száma évek óta stabil Magyarországon: körülbelül 3,5 millió felnőtt (18-65 év között) szokott játszani. „A videójátékozás fogalmát tágan értelmezzük a kutatásainkban, a csúcstechnológiát képviselő PC-s játékoktól kezdve az internetkapcsolatot nem igénylő, egyszerű okostelefonos játékokig mindent ide értünk” – tisztázza Vass Dorottya, a Reacty Digital videójáték és e-sport szakértője.
Kik, miért és mennyit játszanak videójátékkal?
A videójátékozás minden társadalmi csoportban népszerű időtöltés. A videójátékokkal játszó felnőtt férfiak aránya eléri a 65 százalékot, és a nők érdeklődése sem elhanyagolható, 54 százalékuk szokott játszani. A lelkesedés 18-25 éves korban „tetőzik”, ebben a korosztályban játszanak legnagyobb arányban (79 százalék), ez még a gyerekek körében sem magasabb.
„A videójátékozás elsősorban egyértelműen egy hobbi, de van, aki kreatív, képességfejlesztő tevékenységként tekint rá, van, aki a családban lévő kisgyermekek miatt játszik, és az unaloműzés sem egy utolsó szempont” – emeli ki Vass Dorottya.
Évről-évre nő a játékkal töltött idő, és ezt a pandémia miatti lezárások feloldása sem fogta vissza. 2023-ban a heti átlagos játékidő már 6 óra, ami 2018-ban még csak 3,5 óra volt. A férfiakra és az egyedülállókra jellemző, hogy ennél többet játszanak.
Legnépszerűbb játékok és platformok
Összesítésben a kártyajátékok és a stratégiai játékok a legnépszerűbbek, emellett a különböző korcsoportoknak megvannak a preferált játéktípusai: a 35 évnél idősebbek körében még a kirakós, szó- és kártyajátékok népszerűek, míg a fiatalabbaknál az akció-, kaland- és lövöldözős játékok.
A videójátékozásra használt eszközökben egy átrendeződés látható: a PC-t megelőzte a laptop, idén először már többen játszanak a hordozható eszközön. A konzol lassan, de stabilan tör előre, 2023-ban már a játékosok negyede szokott konzolon (is) játszani. Egyre több e-sport játék jelenik meg okostelefonra is, ami a legnépszerűbb eszköz dominanciáját tovább növelheti. Okostelefonon és laptopon a kártyajátékok és a szójátékok a legnépszerűbbek, PC-n az e-sport játékok, konzolon pedig a FIFA.
A gyerekek videójátékozási szokásai
A gyerekek fele szokott videójátékozni, a fiúk és a 11 év felettiek nagyobb arányban. A gyerekek 80 százalékának van saját digitális eszköze, 53 százalékának saját okostelefonja. A saját eszköz használata játékra jellemzőbb, mint a közös használat – kivéve a konzol esetében.
A videójátékot játszó gyerekek kalandjátékokkal (62 százalék), oktató-, kirakós és stratégiai játékokkal (40-45 százalék) játszhatnak leginkább, de „a sokak által túl agresszívnak tartott lövöldözős játékok is hasonlóan népszerűek, amivel a gyerekek 38 százaléka szokott játszani” – hívja fel a figyelmet Vass Dorottya. Tanítási napon átlagosan 1,5 órát játszik az, aki szokott, szabadnapon (hétvége, szünetek) 3-3,5 órát.
A szülők többsége igyekszik kordában tartani gyermeke videójátékozását: legnagyobb arányban a videójátékozás idejét korlátozzák (71 százalék), emellett a szülők fele a játékon belüli pénzköltést is szabályozza és szintén a fele a videójáték típusát is.