- Hirdetés -

Jogi esetek a weboldalaknál

|

Milyen jogi buktatókkal találhatjuk szembe magunkat, ha indítunk egy webshopot? Honnan tudhatjuk, hogy a céges blogunk nem számít-e már sajtóterméknek? Mi a jogi helyzet a videók beágyazásával és mit tehetünk, ha az oldalunkon jogtalanul használtuk fel valakinek a fotóját és aránytalanul magas összeget követel tőlünk? Többek között ezekről is kérdeztük Dr. Németh Ádám infokommunikációs szakjogászt.

– Amikor indít valaki egy webáruházat, vagy bármilyen e-kereskedelmi céget, akkor az ÁSZF és az adatkezelési tájékoztató elkészítését valószínűleg csak nyűgként éli meg. Gyanítom, hogy sok kisebb cég esetén ezek úgy készülnek, hogy megnézik a versenytársak hasonló dokumentumait, majd a cégnevet cserélve ők is elkezdik ugyanazt használni. Van-e ebben kockázat jogi szempontból?

– Ebben a megoldásban mindenképpen van jogi kockázat, de én úgy gondolom, hogy ma már ritka, hogy valaki csak lemásolja egy hasonló cég jogi dokumentumait, mivel ma már nagyon olcsón hozzá lehet ezekhez jutni. Például én is a Fogyasztó Baráttal dolgozom együtt, ahol évi 25 ezer forint+ÁFA a díja annak a keretrendszernek, ahol személyre szabott ÁSZF-et és adatkezelési tájékoztató lehet készíteni.

Ez tökéletesen működik a termék értékesítésre szolgáló webshopoknál, de ott is be kell állítani az egyedi paramétereket, például szállítási módok és díjak, forgalmaz-e valaki cégeknek, vagy csak magánszemélyeknek (ami az adózás szempontjából nem mindegy), kizárható-e az elállási jog, kötelező jótállás alá esik-e a termék. Ezek mind módosulhatnak az adott cég esetében termékkörönként és működési modellenként.

Ami viszont komolyabb kockázat, hogy sokan úgy kezdenek bele az e-kereskedelembe, hogy a mögöttes szabályokat nem nézik át és ezt nem kalkulálják bele az üzleti modellbe. Az sajnos viszont igaz, hogy ma már ez egy elég kiterjed szabályozási kört jelent (a webshopra irányadóak az e-kereskedelmi jog, adatvédelmi jogi, reklámjogi, árfeltüntetéssel kapcsolatos szabályok, termékfelelősséggel kapcsolatos szabályok is, csak, hogy a jéghegy csúcsát vegyük elő), de legalább az alap előírásokkal érdemes tisztában lenni.

Az ilyenkor a kockázat, hogy a jónak tűnő, hangzatos marketing a fogyasztókat megtévesztő lehet jogi értelemben. Elutasítjuk az elállási jogot, pedig a vevőt megilleti, nem adunk jótállási jegyet, pedig kötelező lenne. Ezek a hiányosságok előbb-utóbb egy hatóság elé kerülnek, mert vagy a tájékozott konkurencia jelzi ezt a hatóság felé, vagy a pórul járt fogyasztó.

– A hatóság egyébként mindezeket mennyire ellenőrzi komolyan? Illetve szólnak-e előre, ha problémát látnak, vagy egyből bírságolnak?

– A hatóság (az e-kereskedelmi részt a kormányhivatal nézi, az adatkezelési részt a NAIH) a webshopok ellenőrzését egy kimunkált metodika alapján végzik el, egyes ellenőrzéseket terv szerint, másokat bejelentés alapján. Amikor terv alapján ellenőriz a hatóság, minden esetben próbavásároknak, végig nézik az egész oldalt, az ott található tájékoztatásokat és az ÁSZF-et is, és végül egy nagyon részletes listát kap az értékesítő, hogy mi a gond jogi szempontból.

Tehát az biztos, hogy ha egy probléma előkerül, akkor alaposan megvizsgálják. Ezt követően a jogsértés típusától, az elkövető piaci súlyától és az adott hatóság eszközeitől függ, hogy mi a következő lépés, általában a kis súlyú jogsértés egy kkv oldalán csak figyelmeztetést von maga után (ez igaz a fogyasztóvédelmi és az adatvédelmi hatóság oldalán is), de második esetben már mindig bírságolnak a hatóságok.

– Ezen felül mi az, ami jogi szempontból a leggyakrabban fel szokott merülni problémaként az e-kereskedelemmel foglalkozó oldalak esetében?

– A legnagyobb gond jogi szempontból véleményem szerint, hogy rendkívül részletes a kereskedelem szabályozása, tipikusan a fogyasztókat védi és sok esetben nehezen alkalmazható ugyanaz a szabály az eltérő termékkörökre. Ami megfelelő egy 10 ezer forintos műszaki cikkre, az nem a legjobb szabály egy traktorra, pedig mind a kettőt lehet venni webshopban. Ezért néha át kell gondolni, hogy egyáltalán adott termékkört érdemes-e forgalmazni a weben.

Amit még fontos tudatosítani a kereskedőknek saját magukban, hogy az e-kereskedelem nem egyenlő azzal, hogy az eddig a boltban árult termékeket eladjuk a neten is, mert azzal, hogy a termék az internetre felkerül, a vásárlót egy sor olyan jog fogja megilletni, ami a bolti vásárlásnál nincs.

– Akár egy céges blog, de főleg az online médiatermékek szempontjából érdekes kérdés lehet a videók beágyazása. Jellemzően, akinek a videós tartalmát beágyazzák valahol az örül, hiszen ez növelheti a látogatószámát. Viszont már hallottam olyan példát, hogy egy videó készítője kérte egy oldaltól a beágyazott felvétele eltávolítását. Valóban meg lehet tiltani egy videómegosztóra feltöltött, bárki számára elérhető felvétel ilyen jellegű felhasználását?

– A videó szerzői jogilag védett alkotás, így mindig csak olyan videót (de ez igaz a képekre is) lehet beágyazni, ahol ezt a szerző megengedte. Ezt az engedélyt kérhetem a videó/kép készítőjétől közvetlenül is, de ha ő feltölti a YouTube-ra, akkor azt kell megnézni, hogy a feltöltéskor milyen licencet állított be a videóra (ezt egyébként a YouTube figyeli is, mert nem jeleníti meg azt a videót a beágyazott oldalon, ahol ezt a szerző nem engedélyezte). Ha ott egy megosztható videóként kerül fel az oldalra, akkor leszünk jogosultak a beágyazásra. De ezt külön kell nézni a YouTube, a Tik-Tok és Instagram/Facebook videók esetében is. Ezen platformoknál mindig fontos az alapelv, hogy azzal, hogy valaki oda feltölt egy tartalmat, nem a teljes világ számára adott felhasználási jogot, hanem csak az adott platform felhasználói felé, akik az adott platform szerződési és adatvédelmi feltételei szerint jogosultak a tovább/megosztásra.

– Szintén bármilyen weboldal esetében – céges oldal, webáruház, online híroldal – bele lehet futni egy-egy fotó jogtalan felhasználásába. Akár úgy, hogy egy kevésbé tájékozott alkalmazott évekkel korábban figyelmetlenségből töltötte fel az adott képet az oldalra. Időnként lehet hallani arról, hogy a kép tulajdonosa, vagy annak megbízottja ilyen esetekben akár több százezer forintos díjat próbál behajtani az adott oldalon. Aki ebbe a helyzetbe beleszalad weboldal tulajdonosként, annak ilyen esetben mit tud javasolni?

– Több ilyen cég is dolgozik, akik kifejezetten az ilyen jogos/jogtalan felhasználások során járnak el. Általában ilyenkor jó megoldás, hogy levesszük az adott képet, de ezt követően az önkéntes fizetést csak akkor javaslom, hogy ha igazolt, hogy az adott képnek ki a tulajdonosa, a megbízott rendelkezik meghatalmazással és a kért összeg arányos (ehhez a stock fotó oldalak díjait érdemes átnézni) és tényleg jogsértő volt a felhasználás. Sok esetben ezek a jogérvényesítő cégek nem azonosíthatóak, egy meghatalmazást sem csatolnak és olyan cégeknek is küldenek felszólítást, akik egyébként az adott képet megvették valamilyen jogszerű forrásból.

– Egyes vállalkozások nem szimpla céges blogokat készítenek, hanem online márkamagazint hoznak létre. Ezek ránézésre sokszor olyanok, mint egy adott témakörre – például gazdaság, egészségügy – szakosodott „normál” híroldal. Ilyen esetben jogi szempontból mi jelenti a különbséget, milyen extra kötelezettségekkel jár egy online márkamagazin fenntartása? Egyáltalán miként lehet meghatározni jogilag, hogy mi a blog és mi nem az?

– A sajtótermék az Smtv.-ben definiált fogalmom, az, hogy el tudjuk dönteni, hogy túlléptük a blog keretein, azt kell megvizsgálni, hogy a sajtótermék fogalmi elemet teljesítjük-e. A hosszú fogalom nélkül, ezek a gazdasági haszonszerzési célzat (közvetett is lehet, például a termékek eladásának ösztönzése), szerkesztői felelősség (a tartalom valamilyen elvek mentén szerkesztésre kerül), a célzatosság (ismeretterjesztés, szórakoztatás, oktatás, vagy ezek mixe) és a nyilvánossághoz való eljuttatás. Ezek mindegyikének teljesülnie kell, a blog általában egy, vagy több személy saját vélemény nyilvánításának terepe és nem szolgálja a gazdasági haszonszerzést. Az NMHH erről egy nagyon jó összefoglalót adott ki, ami itt érhető el: https://nmhh.hu/dokumentum/162242/tajekoztato02.pdf

Ha sajtótermékké válik egy magazin, akkor sem kell megijedni. A sajtóterméket be kell az NMHH felé jelenteni, de ez egy egyszerű bejelentési kötelezettség, szükségünk lesz egy impresszumra, de ez sem jelent különösebb gondot. Amivel érdemes viszont számolni, hogy ilyen esetben lehetséges már sajtóhelyreigazítást is kérni és lehet a sajtótermékkel szemben a Médiatanácshoz panaszt benyújtani, ha a sajtóra vonatkozó szabályokat megsérti. Egyébként a blog írója és a sajtótermék kiadója ugyanúgy felel a személyiségi jogok megsértésért, ebben nincs különbség.

- Hirdetés -

A KATEGÓRIA TOVÁBBI CIKKEI

Magyar focistáknak szurkolhatunk a hétvégén

Visszatérnek a magyar játékosok a pályára a klubcsapatuk színeiben - a hétvégén a Network4 öt bajnokságból közvetít magyar érdekeltségű meccseket. A Premier League-ben Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos, a Championshipben Szűcs Kornél, a Bundesligában...

MI-vel tuningolt tévések

A hasznosításhoz szükséges tudás hiánya, a munkatársak aggályai és ellenállása – ezek a legnagyobb visszatartó erők a tévétársaságok körében a mesterséges intelligencia bevezetése kapcsán a Caretta Research kutatása szerint. A technológia már ott van...

Ők kapták idén a Hégető Honorka Díjakat

2024-ben összesen 72 videós és 11 fotós nevezés érkezett az RTL korábbi szerkesztő-riportere, a 2001-ben elhunyt Hégető Honorka emlékére létrehozott pályázatra. A zsűri hat pályaművet díjazott, amelyek többek között a magyarországi iskolarendszer helyzetét, az...

Összecsaptak Európa legjobb e-sportolói

Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2,...

Black Friday – így vásárolhatunk biztonságosan

Akkor is kaphatunk drága, utánvételes csomagot, ha nem rendeltünk semmit – de nem csak ezzel a módszerrel csalhatják ki a pénzünket az év végi vásárlási szezonban. Karácsony közeledtével egyre többen választják az online rendelés...

Extra fellépőkkel jön a Budapest Park első téli fesztiválja

Éjszakába nyúló fesztiválozásra számíthatnak azok, akik az ünnepek előtt egy hatalmas bulival zárnák le a 2024-es évet. A Budapest Park december 20-án és 21-én első alkalommal rendezi meg téli fesztiválját, a Winterfestet az MVM...

Csak átmeneti a megtorpanás az elektromos autók piacán

Lassulás tapasztalható idén a tisztán elektromos, hibrid és plug-in járművek (EV) iránti globális kereslet növekedésében — derül ki az EY 28 ország 19 000 fogyasztójának megkérdezésével készült nemzetközi felméréséből. Az elektromobilitás előretörése miatt a...

Kiderült, melyik a világ legnépszerűbb autója

A Toyota Corolla hosszú éveken át őrizte a világ legkelendőbb autójának címét, évről évre világszerte a legnagyobb darabszámban értékesített új autónak bizonyulva, összesített eladásban pedig egyetlen autómárka egyetlen modellje sem tud a tizenkettedik generációnál...

Az egyik leghíresebb karácsonyi dal történetét meséli el az Erste reklámfilmje

Idei karácsonyi reklámjával az Erste Csoport bemutatja a Csendes éj című karácsonyi dal születését, ami a legtöbbek számára a reményt és az összetartozást jelenti – még kétszáz évvel azután is, hogy először elhangzott. „Mindenki...

Jövőre felpöröghet az ingatlanpiac

A szektor idei, visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak; 2024-ben elérte a mélypontot a piac, de megkezdődött a visszarendeződés. A töretlen lendülettel fejlődő hotelpiac mellett, a ma még gyengélkedő lakóingatlan-fejlesztések prognózisai...
- Hirdetés -

Legolvasottabb

Új sorozatokkal és sikerfilmekkel erősít a Direct Now

Merülj el az őszi hangulatban és fedezd fel a Direct Now app folyamatosan bővülő videótárának kínálatát! A hűvös estéken vadonatúj krimisorozatok és képernyő elé szegező sikerfilmek várnak rád. A klasszikus magyar filmek rajongói ezúttal...

Magyar focistáknak szurkolhatunk a hétvégén

Visszatérnek a magyar játékosok a pályára a klubcsapatuk színeiben - a hétvégén a Network4 öt bajnokságból közvetít magyar érdekeltségű meccseket. A Premier League-ben Szoboszlai Dominik és Kerkez Milos, a Championshipben Szűcs Kornél, a Bundesligában...

MI-vel tuningolt tévések

A hasznosításhoz szükséges tudás hiánya, a munkatársak aggályai és ellenállása – ezek a legnagyobb visszatartó erők a tévétársaságok körében a mesterséges intelligencia bevezetése kapcsán a Caretta Research kutatása szerint. A technológia már ott van...

Ők kapták idén a Hégető Honorka Díjakat

2024-ben összesen 72 videós és 11 fotós nevezés érkezett az RTL korábbi szerkesztő-riportere, a 2001-ben elhunyt Hégető Honorka emlékére létrehozott pályázatra. A zsűri hat pályaművet díjazott, amelyek többek között a magyarországi iskolarendszer helyzetét, az...

Összecsaptak Európa legjobb e-sportolói

Százezer euró – ennyi volt az összdíjazása a Deutsche Telekom hétvégén lezárult e-sport bajnokságának, a T-esport Bajnokságnak. Az online eseményeken és a Budapesten, a Telekom PlayIT Show keretében megrendezett döntőben a legjobb Counter-Strike 2,...

Don't Miss

Új irodába költözött a Madhouse

A hirdetési felületek úttörőjeként ismert Madhouse új irodába költözött, hogy egy tágasabb, modernebb környezetben tudjon működni. A költözést a folyamatos növekedés indokolta, hiszen az eddigi iroda már szűknek bizonyult a bővülő csapat számára. Az...

Palik László: Ez a legkomolyabb formátum, amivel valaha dolgoztam

Hétfő este 21:20-kor visszatér a TV2 képernyőjén a világ egyik legismertebb gameshow-ja, a Legyen Ön is milliomos!, Palik László műsorvezetésével. A legendás televíziós ma reggel a Mokkában mesélt a forgatásokról, a formátumról és az...

Újra a Hello Agency csapatát erősíti Zsótér Anna

A Hello Agency egyik meghatározó szakembere, Zsótér Anna Ügyfélkapcsolati Igazgató pozícióban csatlakozik újra a csapathoz. Anna, aki már 10 éve erősíti a Hello Agency-t, két gyermekkel töltött otthoni időszakát követően tér vissza, miközben az...

Megalakult a VML Hungary új vezetése

Újabb mérföldkőhöz érkezett a hazai Wunderman Thompson és VMLY&R egyesüléséből idén januárban megalakult VML Hungary. Az összekapcsolt márkaélmények élvonalában működő ügynökség mára már minden munkafolyamatában egységet képvisel, közös csapattal, közös irodában. Az összeolvadási folyamat...

Tényleg rámegy a fiatalok egészsége a TikTokozásra

TikTok-videók hatására a fiatalok közel fele hajlamos diagnosztizálni magát vagy másokat nem létező, kitalált mentális betegséggel – állapította meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) középiskolások és egyetemisták bevonásával készített kutatása. A tanulmány...