Különleges épületek a fővárosi ingatlanpiacon

Budapest

A Buda, Pest és Óbuda egyesülésével létrejött főváros november 17-én ünnepelte fennállásának 150. évfordulóját. A jeles jubileum apropóján a Budapesten értékesített ingatlanok adatait elemezték a Duna House szakértői, akik összegyűjtötték az év legkülönlegesebb és legkorosabb épületeiben zárt ingatlanpiaci tranzakciókat.

November 17-én ünnepelte fennállásának 150. évfordulóját hazánk fővárosa, Budapest. A Buda, Pest és Óbuda egyesülésével létrejött város sokszínűsége a különböző kerületek ingatlanpiacán is megmutatkozik. A változatos domborzat, a történelem nyomai, az építészeti stílusok sokasága és számos világörökségi helyszín teszi igazán különlegessé az egyes városrészeket. Bár háború, szabadságharc, árvíz és tűzvész is sújtotta, Budapest mindig képes volt talpra állni és megújulni. A jeles esemény apropóján a Duna House összefoglalta a fővárosi ingatlantranzakciók érdekességeit és összegyűjtötte a legkorosabb, legnevesebb épületekben zárt tranzakciókat 2023-ból.

Az ingatlanközvetítő értékesítési adatai szerint az idei évben értékesített ingatlanok több mint 200 évet fednek le a történelemből, egészen egy 1818-as építésű épületben található lakástól a jövő évre tervezett átadású újépítésű projektek otthonaiig. Visszafelé haladva az időben, a 2023-ban aláírt adásvételi szerződések csekély, mindössze 6%-a köttetett új ingatlan vásárlása céljából, zömében Újbuda, a XIII. kerület, valamint a kedvezményes négyzetméterárakat kínáló, XVIII. kerület projektjei közül választottak az ingatlanközvetítő ügyfelei, itt átlagosan 775 ezer forintos négyzetméteráron is kapható új ingatlan.

„A gazdasági helyzet, az infláció és a hitelezési nehézségek miatt a vásárlók döntéseit az idei évben egyre inkább a saját pénztárcájuk adta lehetőségek irányítják, így a további áremelkedés miatt jelentősen csökkent az újépítésű projektek lakásai iránti érdeklődés. Jó hír azonban, hogy a használt ingatlanok között is találni szinte újat, a főváros központi területein széles palettáról, az aktuális fővárosi ingatlankínálat 46%-ból választhatnak a vevők, ha teljes mértékben felújított, illetve újszerű, nagyon jó állapotú ingatlant keresnek” – mondta el Benedikt Károly, a Duna House PR- és elemzési vezetője.

Az ezredfordulót követően a válság kezdetéig számos ingatlanfejlesztés indult a fővárosban, majd a válság évei után újabb hullám következett az építkezések terén. A 2000 után épült ingatlanok aránya az idei év során kötött adásvételek között 13%-ot fed le. A legtöbb ezredforduló utáni lakást (21%) a XIII. kerületben értékesítették idén az ingatlanközvetítő szakértői, átlagosan 1,2 millió forintos négyzetméteráron.

1973 után épült ingatlanok 27%-ban szerepeltek az eladások között, a legtöbb ilyen korú ingatlan a XVIII. kerületben kelt el, átlagosan 546 ezer forintos áron négyzetméterenként. Az 1873-ban létrejött egységes Budapest fennállásának első száz évében épített épületek lakásai a tranzakciók több mint felét, 53%-át teszik ki. A zömében régi bérházak lakásai közül a befektetők által is kedvelt erzsébetvárosi (10%) és a terézvárosi (9%) lokációban talált tulajdonosra a legtöbb, a VII. kerületben 885 ezer forintos, a VI. kerületben 1 millió forint feletti átlagos négyzetméteráron. A harmadik legtöbb ilyen korú ingatlan a XIII. kerületben cserélt gazdát, amelyekért 891 ezer forintos átlagos négyzetméterárat fizettek a vásárlók.

„Nagy múltú, például századforduló előtti, 1800-as években épült házakban járni, a történetüket megismerni, a bennük található ingatlanokkal foglalkozni különleges élmény és megtiszteltetés egy ingatlanos számára. Szerencsésnek mondhatja magát az, aki a pesti belvárosi területeken, például az V. kerületben értékesít, hiszen a legkorosabb lakások ebben a kerületben cseréltek gazdát a legnagyobb, 26%-os arányban idén” – tette hozzá a szakértő. A Duna House 2023-as tranzakciós adatai alapján a legidősebb épületet, ahol sikeres adásvétel köttetett 1818-ban kezdték építeni, a volt Tigris Szálló Pest egyik legelegánsabb szállójaként működött, amelyet később bérházzá alakították.

„Az idei év másik különlegessége az ingatlanpiaci kínálatban a magyar Disney kastély, vagyis a László-villa. A zuglói villa 1896-ban épült, László Fülöp, a nemzetközileg elismert portréfestő megbízásából. Az elmúlt évtizedekben hírességek kedvelt lakhelye és sikeres filmek forgatási helyszíne volt, idén pedig az ingatlanközvetítő segítségével új tulajdonosra talált” – árulta el Benedikt Károly.