Novemberben a fogyasztók kissé borúlátóbban, az üzleti világ viszont valamelyest optimistábban tekint a közeljövőre, mint tette azt októberben – ez derül ki a GKI Gazdaságkutató által, – az EU támogatásával – végzett felmérés eredményeiből. A GKI konjunktúraindexe érezhetően emelkedett, a cégek foglalkoztatási szándékai javultak, áremelési terveik pedig csökkentek az előző hónaphoz képest.
A GKI üzleti bizalmi index – a szeptemberi és októberi apadás után – novemberben érezhetően (3 ponttal) emelkedett. Az utolsó őszi hónapban az iparban és különösen az üzleti szolgáltatások területén javultak, az építőiparban alig változtak az ágazati kilátások, míg a kereskedelem kissé kedvezőtlenebbé váltak. Az iparban a teljes rendelésállomány megítélése hibahatáron belül változott, a saját termelésű készletek értékelése és a következő 3 hónapban várható termelési kilátás számottevően javult havi alapon. Az építőiparban a rendelésállomány értékelése romlott, de a foglalkoztatási várakozás javult. A kereskedelemben az előző 3 hónap üzletmenetével való elégedettség érezhetően romlott, s a készletek szintje is enyhén emelkedett, míg a következő 3 hónapban várható megrendelések megítélése nem változott. A szolgáltató ágazatban az előző három hónap üzletmenetének megítélése ugyan némileg romlott, de a következő 3 hónapra vonatkozó forgalmi és foglalkoztatási várakozás is érezhetően kedvezőbbé vált októberhez képest.
A GKI fogyasztói bizalmi index idén alapvetően emelkedő trendet követ, októberben másfél éves rekordot állított fel. November viszont enyhe negatív korrekciót hozott, az index hibahatáron belül csökkent októberhez képest. A lakosság az elmúlt 12 hónapban tapasztalt saját pénzügyi helyzetét az előző hónaphoz viszonyítva kissé romlónak értékelte. A következő 12 hónapra vonatkozó pénzügyi kilátás, illetve a nagy értékű fogyasztási cikkekre elkölthető saját pénz megítélése ugyanakkor alig változott.
A vállalkozások foglalkoztatási hajlandósága november kissé javult az előző hónaphoz képest, az elbocsátást és a létszám bővítését tervezők aránya csaknem egyenlő. A borúlátók vannak többségben az építőiparban, míg a szolgáltató szférában a derűlátók vannak többen. Az ipar és a kereskedelem területén ez a két arány lényegében megegyezik. A lakosság munkanélküliségtől való félelme valamelyest emelkedett októberhez képest.
Az üzleti szféra összesített áremelési tervei az év tizenegyedik hónapjában érezhetően csökkentek és a fogyasztók inflációs várakozása is enyhült októberhez képest. Másként látja a vállalkozó szféra és a lakosság a magyar gazdaság várható jövőbeli helyzetét: míg az előbbi véleménye enyhén javult, addig az utóbbiaké – több havi javulás után – kissé romlott.