Aktívan, a tavalyi évnél 21 százalékkal erősebb forgalommal zárta a decembert az ingatlanpiac. Az év végi hajrának köszönhetően így éves tekintetben elérte a szakértők által várt 90-110 ezres sávot a szegmens.
A Duna House által becsült 7 813 tranzakcióval a december a harmadik legerősebb hónapot jelenti az évben, ami nagyon ritka jelenség, hiszen hagyományosan a leggyengébb időszakok közé tartozik az év vége. Az idei, 2024-es évre élénkebb ingatlanpiacon 110-130 ezer adásvételt vár az ingatlanközvetítő vállalat. A hitelpiacon is pörgős volt az év vége, a Duna House cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkájának, a Credipass-nak a hazai adatai alapján 67 milliárd forint szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitel volument becsül idén decemberre a pénzügyi közvetítő vállalat, amely év/év összehasonlítás alapon 63%-kal erősebb piacot mutat az előző évhez képest. A Magyar Nemzeti Bank novemberig publikált hivatalos adatai és a Credipass decemberi előrejelzése alapján kevéssel 600 milliárd forint alatt zárta az évet a forintalapú jelzálogcélú hitelek piaca. A pénzügyi közvetítő szakemberei a most bejelentett önkéntes THM plafon és az otthonteremtési támogatásokkal elérhető kedvező hitelkonstrukciók pozitív hatásaként 2024-ben erősebb, 750-850 milliárd forintos aktív piaccal számolnak.
A Credipass adatai alapján az előző negyedévhez képest tovább emelkedett és ezzel már a 22 millió forintot is megközelítette az átlagos hitelnagyság a fővárosban. A vidéki területeken is növekedés látható, a keleti országrészben 14,1 millió forintra, míg a nyugati területeken 15,2 millió forintra nőtt a hitelnagyság 2023 negyedik negyedévében. Az ország teljes területén a 20 éves, vagy annál hosszabb futamidejű ügyletek aránya volt a legkiemelkedőbb. Kelet-Magyarország kivételével a fővárosban, valamint a nyugati területeken erősödött a hitelügyletek mellé beadott CSOK igények aránya.
Enyhülést hozott az év utolsó negyedéve az ingatlanárakban: a Duna House mutatói szerint a keleti országrész stagnáló panel árindexe kivételével mind az országos lakásárindex, mind a területenként és ingatlantípusonként számított árindexek nominál értéke csökkenéssel zárta a 2023-as évet. Az árindexek reál értéke is hasonló képet mutat, a budapesti tégla árindex tekintetében tapasztalható csupán stagnálás, a többi esetben erősebb, gyengébb mérséklődés olvasható ki az adatokból.
Pest vármegye kivételével, országosan, régiótól függetlenül a kisebb, ám élhető, 40-60 négyzetméter közötti alapterülettel rendelkező ingatlanok álltak a kereslet középpontjában. A fővárosban a budai kerületekben zárult ingatlaneladások többsége 1,2-1,4 millió forint közötti négyzetméteráron teljesült, míg Pesten a 600-800 ezer forint közötti négyzetméterár-kategória dominált. Országosan (Közép-Magyarország kivételével) az eladások zömében 250 ezer forint alatti négyzetméteráron szerződtek az ügyfelek. Pest vármegyében a nagyobb, 60-80 m2 közötti otthonokat preferálták inkább a vásárlók, akik többségében 600 ezer forint feletti áron állapodtak meg négyzetméterenként. Az ingatlantranzakciókat az év végén is jelentős, 3-8% közötti alku jellemezte, az irányárváltozás országosan 4-7% volt.
Budapesten változatlanul a XIII., valamint a XI. és a IX. kerület kínálta a legtöbb újépítésű projektben található lakást az elmúlt negyedévben. Árak tekintetében mindössze a XVII. és a XXIII. kerületben nem haladta meg az újépítésű otthonok átlagos négyzetméterára az 1 millió forintot, azonban ezúttal már 4 kerületben, a budai II. és XII. kerületben, illetve a pesti belvárosban is jóval 2 millió forint fölé szökött az új lakásokra vonatkozó átlagos négyzetméterár.
A Duna House értékesítési adatai szerint 2023 decemberében mind Budapesten, mind a vidéki területeken a Babaváró korosztálynak is nevezett 30-40 év közöttiek aránya volt a legmarkánsabb a vevők között, ennek megfelelően a legfőbb vevői motiváció a fővárosban kiugró, 22 százalékpontos emelkedés után az első lakás vásárlása volt, emellett a befektetési célú ügyletek aránya feleződött. A fővárosban első lakásra átlagosan 47,7 millió forintot költöttek az ügyfelek, befektetésre 48 millió forintot szántak átlagosan. A vidéki tranzakciók között is az első lakás vásárlása (28%) volt a legkiemelkedőbb, de többen, a vevők 25%-a költött nagyobb ingatlanra vagy befektetésként vásárolt lakásra (24%). Első lakásra 32,6 millió forintot, nagyobb ingatlanra 42,4 millió forintot szántak, míg a befektetésként ingatlant vásárlók 36,6 millió forintot költöttek ingatlanra idén decemberben.
A fővárosban a leggyakrabban előforduló eladási ok 35%-kal a nagyobb ingatlanba költözés volt, a tranzakciók 29%-ban korábban befektetési céllal vásárolt lakásokat, házakat értékesítettek. A vidéki ügyletek legfőbb motivációja az örökölt ingatlan eladása mellett a korábbi ingatlanbefektetés értékesítése volt.
Három érdekes adat
7 813 tranzakcióval az év harmadik legjobban teljesítő hónapja lett a december.
Két budai és két pesti kerületben haladta meg az új lakások átlagos ára a 2 millió Ft/m2-t.
A tavalyi év végénél 7 ponttal volt erősebb a kereslet idén decemberben.