A gazdaság éves szinten stagnált - derül ki a KSH tavalyi negyedik negyedéves GDP-re vonatkozó gyorsbecsléséből. Negyedéves alapon szintén nem változott a bruttó hazai termék volumene. A várt érték még az elemzői konszenzusnál (0,6 százalék) is pesszimistábbnak számító Erste forecastnál (0,3 százalék) is gyengébb lett. 2023 egészében ennek eredményeként 0,8 százalékkal esett vissza a gazdasági teljesítmény.
A részletek egyelőre nem ismertek, a hivatal rövid kommentárja szerint: a gazdasági teljesítmény leginkább a mezőgazdaság, a humán-egészségügy, valamint az infokommunikációs ágazatokban emelkedett. Az ipar, az építőipar és egyes piaci szolgáltatások, elsősorban a kereskedelem visszaesése rontotta a teljesítményt. A kibocsátásra negatívan hatott, hogy a tavalyi év utolsó negyedévében kettővel kevesebb munkanap volt, mint az azt megelőző év azonos időszakában: a naptárhatással kiigazított éves index 0,4 százalékos bővülésről tanúskodik.
"A 2023 harmadik negyedévében megkezdődött kilábalás megakadt a tavalyi év utolsó három hónapjában. Az idei első negyedévben az autóiparban történt leállás és a mérsékelt felvevőpiaci kereslet hátráltathatja a teljesítményt. Előretekintve a továbbra is kétszámjegyű bérkiáramlás párosulva a normalizálódó inflációs környezettel a fogyasztás beindulását eredményezheti. A kamatkörnyezet fokozatos mérséklődése a beruházási hajlandóság lassú visszaépülését vetíti előre. E tekintetben fontos szerep hárulhat a beérkező sorsú uniós forrásokra. Mindemellett a meglehetősen visszafogott globális gazdaság hátráltatja a jelentős hazai kapacitásbővítések exportlehetőségeinek kiaknázását. A mostani, vártnál gyengébb adat fényében hamarosan lefelé korrigáljuk az idei évre vonatkozó, eddigi 3,2 százalékos előrejelzésünket" - mondta el Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője.