A Budapesti Értéktőzsde - a hagyományokat követve - idén is megrendezte a BÉT Legek díjátadó eseményét, amelyen elismerésben részesültek az elmúlt évben kiemelkedő teljesítményt nyújtó tőkepiaci szereplők. A díjak átadásával és az ünnepélyes rendezvénnyel a BÉT a hazai tőkepiac további fejlődését kívánja ösztönözni.
A nagyszabású rendezvényen dr. Matolcsy György mellett Virág Barnabás, a Budapesti Értéktőzsde elnöke, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke és Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója is előadást tartott.
Az esemény nyitóelőadásában Matolcsy György a jövő növekedési lehetőségeiről beszélt, melyek alapját olyan potenciális sikerágazatok adhatják, mint a gyógyszeripar, az egészségipar, a kreatívipar, az adatfeldolgozás, az informatika vagy a zöld átállás. A jegybank elnöke ismét a jegybanki függetlenség tiszteletben tartására szólított fel és a 2010-es évek sikeres gazdaságpolitikájához való visszatérést sürgette. Véleménye szerint az egyensúlyi növekedés visszaállítására, versenyképességi reformokra, a termelékenység növelésére és magas hozzáadott értékű beruházásközpontú gazdaságpolitikára van szükség, mivel egy ország makrogazdasági helyzete nem szakadhat el tartósan a termelékenységi, illetve versenyképességi szintjétől.
„A BÉT nemzetközi összevetésben is kiemelkedően teljesített 2023-ban és a pozitív trendet az idei év elején is megőrizte. A világ a nagy és gyors átmenetek korszakába lépett, ahol egyre erősebb a verseny az energiatermelés, az adattechnológiák és a képzett munkaerő terén. Ahhoz, hogy a magyar tőzsde és a magyar gazdaság a nagy átalakulás nyertese legyen, az árstabilitás megőrzésére, erős technológia-adaptációs képességekre, sikeres energia átmenetre és tudástőke-felhalmozásra van szükség. A pozitív reálkamatok visszatérésével a finanszírozási klímában is új szakasz nyílt, ami a hatékony hitelezés mellett egyre jobban felértékeli a tőkeági forrásszerzés szerepét.” - mondta el Virág Barnabás, a Budapesti Értéktőzsde elnöke, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke.
A díjátadó gála során összesen 25 kategóriában ismerték el a jelölteket, amelyek között olyan kiemelkedő teljesítmények kaptak elismerést, mint az év legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége vagy az év legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója. A díjak odaítélésében a Tőzsdei Tanácsadó Testület tagjaiból álló szakmai zsűri véleménye és a tőzsdei szereplők piaci teljesítménye játszotta a fő szerepet, míg az év online hazairészvény-kereskedési platformjáról a felhasználók online szavazatai döntöttek.
„A 2023-as év kiemelkedően sikeres volt a Budapesti Értéktőzsde számára: a BUX index 38 százalékot emelkedett, a részvénypiaci kapitalizáció elérte a 15 ezer milliárd forintot is, 7 új részvénykibocsátó lépett piacra és a 1560 milliárd forintnyi kötvénybevezetés valósult meg. Mindezeket a sikereket is ünnepeltük meg a legkiválóbb piaci szereplők díjazásával. Hisszük, hogy magyar gazdaság fenntartható versenyképességéhez erős tőkepiacra van szükség, amit csak egymással együttműködve, partnerséggel tudunk elérni” – mondta el Végh Richárd, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója.
Az egyik legnagyobb érdeklődésre számot tartó elismerést, Az év befektetési szolgáltatója díjat az MBH Bank Nyrt. nyerte el. A bank emellett kibocsátóként is eredményes évet tudhat maga mögött, hiszen Az év jelzáloglevél kibocsátója lett (MBH Jelzálog Bank Nyrt.), mindemellett Az év zártkörű alaptőke-emelése díj büszke tulajdonosa is.
Az év legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója címet a tavalyi évhez hasonlóan az OTP Bank Nyrt. hódította el, ezzel megelőzve a második helyezett Richter Gedeon Nyrt.-t és a bronzérmes MOL Nyrt.-t. Az OTP a Kibocsátói transzparencia díjat, illetve Az év legnagyobb részvénybevezetésének befektetési szolgáltató díját is elnyerte, utóbbit megosztva a Concorde Értékpapír Zrt.-vel.
A Concorde ezen túl Az év elemző műhelye díjjal is gazdagodott, valamint a harmadik helyen végzett Az év legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cégei között. Utóbbi díj első helyezettje idén is a WOOD & Company lett, míg a második helyezést az ERSTE Befektetési Zrt. vihette el.
Az elemzői tevékenységet egy új díjjal is jutalmazta a BÉT: a Részvényelemzői különdíjat Vágó Attila, az MBH Alapkezelő vezető elemzője nyerte el.
Az év legnagyobb új részvénybevezetése címet a 2023-ban a Prémium kategóriában megjelent Shopper Park Plus vihette haza. A Hosszú távú árfolyam-emelkedést elérő vállalatnak járó elismerést ezúttal az ALTEO Nyrt. érdemelte ki, Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója Prémium kategóriában díj pedig az OPUS Global Nyrt.-é lett.
A BÉT középvállalati piacához, az Xtendhez kapcsolódóan Az év kijelölt tanácsadója a BÉT Xtend piacon címmel a Stradamus Zrt. gazdagodott. A BÉT Xtend különdíjat az OXO Technologies Holding Nyrt.-nek ítélte oda a szakmai zsűri, míg Az év kibocsátója a BÉT Xtend piacon elismerést a STRT Holding Nyrt. kapta meg.
A társadalmi szerepvállalással kapcsolatos, szintén jelentős presztízzsel bíró díjak is gazdára találtak – a Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díjat a Magyar Telekom Nyrt., a Befektetői tudatosság terjesztéséért járó díjat pedig a Pénzmesterek / ÖPOSZ szerezte meg.
Az év legnagyobb forgalmú határidős részvénykereskedő cége, illetve Az év legnagyobb forgalmú határidős BUX index-kereskedő cége címet idén egyaránt az Erste Befektetési Zrt. nyerte el. Az év legnagyobb forgalmú határidős devizakereskedő cége elismerést a Raiffeisen Bank Zrt.-nek ítélték oda.
A szakmai zsűri helyett Az Év hazairészvény-kereskedési platformja kategóriában szereplő szervezetekre idén is a közönség szavazhatott, online formában. Ezúttal a Raiffeisen Online Broker kereskedési rendszerére adták le a legtöbb voksot.
Kategória
BÉT Legek 2023 díjazott
Az év befektetési szolgáltatója
MBH Bank Nyrt.
Az év harmadik legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója
MOL Nyrt.
Az év második legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója
Richter Gedeon Nyrt.
Az év legnagyobb forgalmat elért részvénykibocsátója
OTP Bank Nyrt.
Az év harmadik legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége
Concorde Értékpapír Zrt.
Az év második legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége
Erste Befektetési Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú részvénykereskedő cége
WOOD & Company Financial Services a.s.
Az év legnagyobb forgalmú határidős részvénykereskedő cége
Erste Befektetési Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú határidős BUX index-kereskedő cége
Erste Befektetési Zrt.
Az év legnagyobb forgalmú határidős devizakereskedő cége
Raiffeisen Bank Zrt.
Az év legnagyobb új részvénybevezetése
Shopper Park Plus Nyrt.
Az év legnagyobb részvénybevezetésének befektetési szolgáltató díj
megosztva: Concorde Értékpapír Zrt. / OTP Bank Nyrt.
Az év zártkörű alaptőke-emelése
MBH Bank Nyrt.
Az év banki kötvénykibocsátója
Eximbank Zrt.
Az év jelzáloglevél kibocsátója
MBH Jelzálog Bank Nyrt.
Hosszú távú árfolyam-emelkedést elérő vállalat
ALTEO Nyrt.
Az év legnagyobb árfolyam-emelkedését elérő papír kibocsátója prémium kategóriában
OPUS GLOBAL Nyrt.
Kibocsátói transzparencia díj
OTP Bank Nyrt.
Felelősségvállalás, fenntarthatóság, felelős vállalatirányítási díj
Magyar Telekom Nyrt.
Az év elemző műhelye
Concorde Értékpapír Zrt.
Részvényelemzői különdíj
Vágó Attila
Befektetői tudatosság terjesztéséért díj
Pénzmesterek / ÖPOSZ
Az év hazairészvény-kereskedési platformja
Raiffeisen Online Broker
Az év részvényalap-kezelője
Generali Alapkezelő Zrt.
Az év adatszolgáltatója
Refinitiv Limited
Az év kibocsátója a BÉT Xtend piacon
STRT Holding Nyrt.
BÉT Xtend különdíj
OXO Technologies Holding Nyrt.
Az év kijelölt tanácsadója a BÉT Xtend piacon
Stradamus Zrt.
Az év legnagyobb részvényaukciójának szervezője
UniCredit Bank Hungary Zrt.