A K&H kkv bizalmi index kutatás harmadik negyedéves eredményei alapján a hazai vállalkozások hangulata -8 ponttal ugyan továbbra is a negatív tartományban van, ám ez egy óvatos, 3 pontos emelkedés az előző negyedév eredményeihez képest. Főleg a kkv-kra nehezedő közterheket és az EU-s pályázatokat érintő várakozásokban tapasztalható javulás, viszont a versenyhelyzetük vonatkozásában komoly romlásra számítanak a magyar kkv-k.
Az elmúlt negyedév eredményeihez képest némileg mérséklődött a hazai kkv-k negatív hangulata, noha a magyarországi mikro-, kis- és középvállalkozások következő 12 hónapos várakozásairól képet adó K&H kkv bizalmi index -8 ponttal változatlanul a negatív tartományban mozog. Ez kisebb mértékű, 3 pontos javulást jelent az előző negyedév eredményeihez képest, ám emelkedő tendencia egyelőre nem figyelhető meg. Az elmúlt két évben ugyanis folyamatosan negatív tartományban volt az index, és körülbelül féléves ciklusonként 3-4 pontos fel-alá hullámzó mozgás volt tapasztalható.
„Láthatóan enyhült a hazai kkv szektor pesszimizmusa az elmúlt negyedévben. Ez részben annak köszönhető, hogy a közterhekkel kapcsolatos várakozások javultak. A kkv-k mintegy 60 százaléka számít arra, hogy a következő egy évben növekednek közterheik, szemben az előző negyedévvel, amikor még több mint kétharmaduk gondolta így. Emellett az EU-s pályázatokkal kapcsolatban is javultak a várakozásaik, jelezve, hogy bár a kkv-k bonyolultnak találják a pályázási folyamatokat, mégis egyre többen juthatnak hozzá az EU-s forrásokhoz. Ugyanakkor a piaci verseny vonatkozásában 8 pontos visszaesést prognosztizálnak, vagyis egyre inkább élesedő versenyre számítanak” – fogalmazott Oraveczné Németh Ildikó, a K&H lakossági és kkv szegmens marketing vezetője a legfrissebb eredményekről.
Továbbra is megosztottak a kkv-k
Kitart a hazai kkv-k kettéosztottsága várakozások tekintetében, cégméret szerint vizsgálva őket. A 20-100 millió forint közötti árbevétellel rendelkező cégek esetében 5 pontos emelkedés figyelhető meg, bár esetükben az index így is csak -11 pontra mérséklődött. A 101-300 millió forintos árbevételű kkv-k esetén 2 pontos emelkedést mutat az index, ezzel elérve a -7 pontot. Ugyanakkor a 300 millió forint feletti árbevétellel bíró vállalkozásoknál bár nem látható változás, várakozásuk továbbra is a többieknél valamelyest pozitívabb 5 ponton áll.
Ágazati szempontból főleg a mezőgazdasági szektor 8 pontos emelkedése számít kiugrónak, amivel már átlépett a pozitív tartományba és jelenleg 5 ponton áll. A szolgáltatóknál is 7 pontot javult az index, de ezzel maradt a negatív tartományban, -7 pontra mérséklődve, miközben a kereskedelem -9 ponton áll, ami csupán három pontos javulást jelent az előző negyedévhez képest. A többi szektorral ellentétesen az ipari cégek várakozása 6 pontot esett, az index -11 pontot mutat.