Duplázott a hazai hitelpiac

Az előzetes várakozásoknál jóval aktívabban teljesített idén a hazai hitelpiac, ahol a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukció népszerűsége a teljes volumen 25 százalékát fedte le, emellett a közel kétharmadára csökkent kamatszint pedig általánosságban javította a piaci hangulatot a Duna House pénzügyi közvetítője szerint. A javuló gazdasági környezet, az esetlegesen lezáródó orosz-ukrán konfliktus, az állampapírhozamokból áramló tőke, valamint a változatlanul igényelhető CSOK Plusz mellett az új intézkedések, köztük a lakhatási támogatás, a 10 százalékos önerő, az önkéntes, 5 százalékos kamatplafon, valamint a munkáshitel lehetősége növelheti majd az ingatlanvásárlási kedvet, ami pozitív hatással lesz a hitelpiacra is. A Credipass szakértői optimisták, a 2024-es volumenhez képest mérsékelt, 10 százalékos növekedést várnak jövőre a hitelpiacon.

A Magyar Nemzeti Bank októberig publikált hivatalos adatai és a Duna House cégcsoporthoz tartozó Credipass pénzügyi közvetítő novemberi és decemberi előrejelzése, becslése alapján meghaladhatja a 1300 milliárd forintot a forintalapú jelzáloghitelek volumene, ami a piac 119 százalékos erősödését jelenti. A 2023-as év kifejezetten gyenge eredményéhez képest így duplázott a szegmens idén, az idei volumen pedig jóval meghaladja a Credipass tavaly év végén megfogalmazott, előzetes várakozásait.

„2023-ra jellemző volt, hogy a vásárlók nem tudtak, akartak alkalmazkodni a magas kamatokhoz, az idei évben azonban általánosságban javult a hangulat a szegmensben, amelyhez a tavalyihoz képest közel kétharmadára csökkent kamatszint, valamint a népszerű, piaci igényeket jól kiszolgáló, kamattámogatott CSOK Plusz konstrukció is javában hozzájárult.” – mondta el Fülöp Krisztián, a Credipass magyarországi vezetője.

Az otthonteremtési támogatások, köztük kiemelten a CSOK Plusz kamattámogatott konstrukciók a vártnál nagyobb aktivitást hoztak a hitelpiacon, a teljes idei volumen 25 százalékát tették ki. „A 2024-es év a gyermekvállalást tervező családok sikersztorija volt, hiszen a csak vállalt gyermek esetén igényelhető, 3 százalékos kamatozású CSOK Plusz visszautasíthatatlan és vitathatatlanul eredményes segítségként járult hozzá az otthonteremtési tervek megvalósulásához.” – folytatta a szakértő.

Az MNB adatai alapján, a lakáscélú hitelek piacán a legerősebb hónapnak eddig a július bizonyult a maga 136,84 milliárd forintos volumenével. Azonban az év végén sem lassul majd le jelentősen a piac, hiszen jelenleg nincs olyan bevezetésre váró termék, amely nagymértékű kivárásra adna okot az ügyfeleknek. Az elérhető támogatások, a pontos részletszabályok és aktualitások naprakész ismerete, illetve az esetleges egyedi kedvezmények elérése érdekében 2025-ben is érdemes lesz a Credipass pénzügyi szakértőihez fordulni, ha hitelfelvételre kerülne a sor.

„Az idei évben júliusban zárult a legtöbb ügylet a Credipass-on keresztül: ez közel 40 százalékkal több az év eleji (februári és márciusi) igénylési számoknál. A pénzügyi közvetítő statisztikájából az is kiderül, hogy legtöbben a két vállalt gyermekre felvehető CSOK Plusz kamattámogatott hitel lehetőségével éltek, a második legnépszerűbb kategória pedig az 1 gyermekes támogatás volt.” – árulta el Fülöp Krisztián.

A Babaváró támogatásra jogosultak köre a legfrissebb bejelentések szerint a tervezettnél kevésbé szűkül majd, jövőre várhatóan azon házaspárok számára lesz elérhető, ahol a jövendőbeli édesanya 35 év alatti, valamint újdonságként megjelenik a munkáshitel is a kínálatban. A jövő évre vonatkozóan optimisták a szakemberek, a 2024-es teljesítményhez képest további mérsékelt, 10 százalékos emelkedést prognosztizálnak 2025-re a hitelpiacon.