Sokat költünk SZÉP kártyával

Az utazási támogatás mellett a SZÉP kártya az egyik legnépszerűbb béren kívüli juttatási forma, amit jól mutat, hogy a 2024-es évben csak a K&H által kibocsátott kártyákról 30,5 milliárd forintot költöttek el országszerte. Az év elején életbe lépett változások, vagyis az új zseb, a kedvezményes adózás mellett adható megemelt keretösszeg és a bővülő felhasználási terület pedig várhatóan tovább pörgetik majd ezt az amúgy is jelentős forgalmat.

Változatlanul hatalmas népszerűségnek örvend mind a hazai munkavállalók, mind pedig a munkáltatók körében a SZÉP kártya. A K&H adatai szerint csak náluk több mint 30,5 milliárd forintnyi tranzakciót bonyolítottak le 2024-ben. Emellett közel 14 ezer új főkártyabirtokost is regisztráltak a tavalyi évben, amivel az összesített ügyfélszámuk meghaladta a 210 ezer főt. Jelenleg összesen több mint 9 milliárd forint parkol a K&H-s SZÉP kártyákon, csak 2024-ben 32,2 milliárd forintot írtak jóvá rajtuk.

Változások 2025-ben: új zseb, emelt keretösszeg, bővülő felhasználhatóság

A sporttevékenységeket támogató új, Aktív Magyarok zsebbe félévente 60 ezer forintot utalhatnak a munkaadók, amelyet a kártyafelhasználás szabályairól szóló kormányrendeletben felsoroltak szerint személyszállításra kötélpályán vagy sífelvonóval, sporteszköz kölcsönzésére, sportpályák bérlésére, uszodabelépőre, testedzési szolgáltatásokra, és egyéb sporttevékenységekre fordíthat a kártyabirtokos. Érdemes tisztában lenni azzal, hogy ez a zseb társkártyával nem vehető igénybe, csak a főkártya birtokosát illeti meg a juttatás.

„Természetesen az általános zsebből is fordíthat a fenti sporttevékenységekre a kártyabirtokos – leszámítva a sífelvonó üzemeltetését, fontos ugyanakkor kiemelni, hogy az új zsebből a kormányrendelet értelmében kizárólag aktív életmódhoz kapcsolódó tevékenységre lehet költeni. Ennek célja, hogy a munkáltatók bővítsék a munkavállalók testi és lelki egészségét támogató lehetőségeit, amelyek hosszú távon is kifizetődőek” – fejtette ki Oraveczné Németh Ildikó, a K&H kkv és lakossági szegmens marketing vezetője.

2025-től lakásfelújításra is használható lesz a SZÉP kártya, bizonyos megkötésekkel. Bár szakipari szolgáltatásokra nem, ugyanakkor vasáru, építőanyag, festék, üveg, bútor, világítási eszköz, illetve fal- és padlóburkolatok vásárlására lehet majd költeni róla, de kitétel, hogy a felhasználható összeg nem haladhatja meg a fizetési számlán 2025. január 1-én nyilvántartott támogatás és a számlára 2025. évben a felhasználásig utalt támogatás összegének 50 százalékát, ide nem értve az Aktív Magyarok alszámlára utalt támogatásokat.

Digitális változatban is elérhető SZÉP kártya

2025. szeptember 1-től a kártyakibocsátóknak kötelező a SZÉP kártyát infokommunikációs eszközre digitalizálható, készpénz-helyettesítő fizetési eszközként is kibocsátania.

A K&H által kibocsátott SZÉP kártyák birtokosai egyedülálló módon már több mint egy éve élvezhetik a digitális SZÉP kártya előnyeit, ha van a pénzintézetnél bankszámlájuk. Ehhez ráadásul minden adminisztráció nélkül hozzájuthatnak, csupán a mobilbankban kell aktiválniuk a megfelelő funkciót. Az innovatív, digitális fizetési megoldást jelenleg közel 20 ezer helyen tudják használni a kártyabirtokosok, ha iOS / Android operációs rendszerrel futó, NFC funkcióval rendelkező telefonjuk van. Ez ma már a K&H SZÉP kártya elfogadóhelyeknek közel fele, hiszen jelenleg összesen 43 564 elfogadóhelyen tudnak fizetni a pénzintézet plasztikjával.

„Azzal, hogy a többi kártyakibocsátónak is kötelező a SZÉP kártya digitális változatát biztosítani, még könnyebben lehet vele majd fizetni, ami tovább fogja élénkíteni a forgalmat. Mivel a mobiltelefonját szinte mindenki folyamatosan magánál tartja, ezért a jövőben azok is többször fogják tudni használni, akik eddig nem feltétlenül hordták mindig magukkal a plasztik kártyát” – tette hozzá a szakember.