A HONOR egyedülálló kezdeményezést indított Európa-szerte – egy idősek által működtetett, költségvetési tippeket adó forródrótot –, amely összekapcsolja a fiatalokat a takarékossághoz jól értő nyugdíjasokkal. A Magyarországon sajnos nem elérhető szolgáltatást egy ettől függetlenül érdekes új kutatás nyomán hozták létre, amelyből kiderült, hogy a fiatalok* fele az ünnepi költekezést követően a januárt tartja az év legnehezebb pénzügyi hónapjának, és közel felük azt mondta, hogy az idősebb generációhoz fordulna megtakarítási tanácsadásért. A kutatás szerint Európa szerte az emberek jelentős része 17-én egyszerűen „kifogy” a készpénzből.
A WhatsAppon keresztül elérhető ingyenes forródrót – amely az új HONOR Magic7 Lite készülékkel (egy funkciógazdag, pénztárcabarát új okostelefonnal) működik – az idősebb generáció felhalmozott tudását és megfontolt költési szokásait teszi elérhetővé, hogy ezáltal gyakorlati tanácsokat kaphassanak az emberek. A 25 év alatti magyarok is úgy nyilatkoztak, hogy leginkább az „idősebb generációktól” szeretnének pénzügyi tanácsot kérni, köszönhetően a gazdag élettapasztalatuknak (42%) és annak, hogy átéltek nehéz gazdasági időket, válságokat (28%). A megkérdezettek harmada szerint a legfőbb különbség a generációk között az, hogy az idősebbek mindig tettek félre pénzt a nehéz időkre (33%), és nem volt közösségi média sem akkoriban, ami befolyásolta volna vásárlási szokásaikat (28%).
A januári pénzügyi feszültség nem meglepő, hiszen a 25 év alattiak közel fele* (46%) elismeri, hogy a karácsonyi időszakban túlköltekezett, ami a januári kiadásokra is hatást gyakorol. 29 százalékuk februárig halogatja a vásárlásokat, 39 százalékuk pedig úgy nyilatkozott, hogy az újévi pénzügyi gondokhoz az is hozzájárult, hogy a szokásosnál korábban kapták meg a decemberi fizetésüket – és negyedük költött túl sokat ajándékokra az ünnepek alatt.
A pénzügyi nehézségeket leginkább az váltotta ki, hogy a magyar fiataloknak kevesebb, mint egy heti fizetésük maradt (46%), hogy hitelkártyát kellett használniuk, amikor a havi fizetésük teljesen elfogyott (14%), és hogy a folyószámlahitelüket igénybe kellett venniük (16%).
„Tudjuk, hogy a január pénzügyileg kiemelten nehéz hónap, különösen a fiatalabb generációk számára, ezért közvetlen segítséget szeretnénk nyújtani, felhasználva egy olyan generáció tudását, amely arról ismert, hogy óvatosan bánik a pénzzel” – fejtette ki Kai Bai, a HONOR regionális menedzsere. „Ezért indítottuk el a HONOR Pénzügyi Tanácsadó Hotline-t, amelyet idősek működtetnek, és az új, pénztárcabarát HONOR Magic7 Lite mobiltelefonunkat kihasználva bebizonyítjuk, hogy a csúcsteljesítményhez nem kell bankot robbantani. Plusz, így ingyenes hozzáférést biztosítunk az embereknek a valós idejű pénzmegtakarítási tippekhez, trükkökhöz és bölcs gondolatokhoz.”
A kutatás az idősebb generáció legfontosabb megtakarítási tippjeit is feltárta, amelyek az alábbiak:
1. Csak azért, mert van pénzed, még nem jelenti azt, hogy el is kell költened (53%).
2. Mindig érdemes olyasmire spórolni, amit igazán akarsz és amire szükséged van (42%).
3. Mindig járj utána a lehetőségeidnek, mielőtt megveszel valamit, és ne mindig feltételezd, hogy a drága a jobb (43%)
4. Ne írj alá semmit és ne egyezz bele semmibe anélkül, hogy legalább fél órát fontolgatnád a lehetőségeidet (32%)
5. Érdeklődj, hogy nincs-e kedvezményesebb, olcsóbb és úgy általában kedvezőbb opció számodra (24%)
Az anyagi gondok Európa szerte érezhetők – a felmérés szerint az angol, olasz, spanyol és portugál lakosok úgy érzik, hogy január 17-ére kifogynak a pénzükből, míg Magyarország, Franciaország vagy épp Németország egy kicsit tovább bírja, és január 22-től esik át mínuszba.