Így alakítja át az üzletet a mesterséges intelligencia

A Microsoft ingyenesen elérhető tette a Copilot Chat-et, hogy ezzel is hozzájáruljon a mesterséges intelligenciára épülő megoldások elterjedéséhez. Azok az üzletemberek és informatikai szakértők, akik február 5-én részt vettek a Microsoft AI Tour budapesti eseményén, első kézből tájékozódhattak róla, hogyan formálja át az AI a munkahelyeket, a mindennapokat és a kiberbiztonság területét. Mint elhangzott, Magyarország ez utóbbi tekintetben kimondottan veszélyeztettnek minősül, mivel nálunk a kibertámadások okozta kárérték kétszer olyan ütemben növekszik, mint a világátlag.

Ma világszerte a vállalatok háromnegyede alkalmaz mesterséges intelligenciára épülő alkalmazásokat. Az esetek 78 százalékában a dolgozók a saját eszközein futnak az AI-alkalmazások, ami nyilvánvaló biztonsági kihívásokat vet fel. A Microsoft Digital Defence Reportjából származó adatok – amelyekről a Budapesten megrendezett Microsoft AI Tour előadói beszéltek – egyszerre világítanak rá a mesterséges intelligencia üzleti felhasználásában rejlő potenciálra és kockázatokra. Ahogyan arra Ales Holecek, a Microsoft Office alkalmazásokért felelős alelnöke rámutatott, az AI ellenállhatatlan erővel alakítja át az életünket, olyan tempóban, amelyhez hasonlóra eddig csak az internet és a mobiltelefónia volt képes. Ezt a transzformáció a kiberbiztonságot – amelyre korábban különálló, szűk szakterületként tekintettünk – az innováció és az üzleti működés megkerülhetetlen szereplőjévé tette: a kiberbiztonsági vezetőnek ma már ott a helye a vállalatok igazgatótanácsában.

Az MI feltartóztathatatlan

Szabó Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezetője szerint nincs más választása egy hazai vállalkozásnak, mint minél előbb, de tudatos, átgondolt stratégia mentén, bevezetni a mesterséges intelligencia alapú alkalmazásokat az üzleti folyamatokba. „Paradigmaváltásnak vagyunk a tanúi. Ahogy minden nagy technológiai váltás, úgy a mesterséges intelligencia megjelenése is arra kényszeríti a szervezeteket, hogy gondolják újra a munkafolyamataikat. Felértékelődik a változásmenedzsment. Új tudás és új képességek válnak keresetté a munkahelyeken és a munkaerőpiacon. Ez jelentős szerepet ró az állami oktatásra, a felnőttképzésre, de maguk a vállalatok is képezik, átképezik a dolgozóikat a sikeres átállás érdekében” – mutatott rá Szabó Péter.

Amint az a rendelvényen elhangzott, egyes becslések szerint az elkövetkező években a mesterséges intelligencia által generált termelékenységnövekedés 7 billió euróval emelheti meg az összeurópai GDP-t. A Bell Research korábbi tanulmánya szerint, az MI széleskörű elterjedése Magyarországon akár évi 7000 milliárd forintos többletbevételt is jelenthet az államnak az elkövetkező évtizedben. A Microsoft saját kimutatása szerint a mesterséges intelligenciába fektetett minden egyes dollár 3,7 dollárt termel meg. A vállalatok 2024-ben világszerte 44 milliárd dollárt költöttek a generatív AI-t érintő beruházásokra, ami hatalmas előrelépést jelent az egy évvel korábban regisztrált 19 milliárd dollárhoz képest.

Ales Holecek elmondta: a Microsoft a mestersége intelligencia adaptációját szeretné tovább felgyorsítani, ezért a Microsoft ingyenessé tette a Copilot Chat használatát. Ezzel párhuzamosan vezeti be havidíjas vagy használatarányosan fizetendő szolgáltatásként a Copilot Ageneteket, amelyeket Ales Holecek megbízható asszisztensekként írt le. Ezek nem csupán automatizálható feladatokat végeznek majd a legkülönfélébb területeken, de hamarosan autonóm módon is képesek lesznek működni az ügyfél által előre megadott adatállományokra támaszkodva, amelyek tárolása és kezelése eközben teljes mértékben az ügyfél ellenőrzése alatt marad.

A kiberbűnözés globálisan évente 15 százalékkal, Magyarországon viszont 30 százalékkal nő

Az AI-érem másik oldala a mesterséges intelligenciát is erőteljesen használó kiberbűnzés, amely évente 9,2 billió dollárnak megfelelő kárt okoz globális szinten – mondta el Najat Messaoud, a Microsoft EMEA biztonsági megoldásokért felelős igazgatója. Akkora összegről van szó, hogy ha egy ország termelné meg, a harmadik legnagyobb gazdaság lenne a világon az USA és Kína mögött. Ráadásul ez a képzeletbeli ország 15 százalékos növekedési rátával rendelkezik, ami jóval magasabb a két említett nagyhataloménál. A kiberbiztonsági vezető előadásában kiemelte: Magyarországon a kiberbűnözés a globális átlagnál kétszer gyorsabban, 30 százalékos ütemben bővül, ami jórészt az ország geopolitikai helyzetével magyarázható.

Az előadók szerint a Microsoftot az teszi különlegessé, hogy egyszerre jár élen a mesterséges intelligenciát érintő innovációban és a kiberbiztonságban. Valójában ez a két terület teljesen össze is fonódik a vállalat tevékenységében. A Microsoftnak tavaly mintegy 25 milliárd dolláros bevétele származott a kiberbiztonsági üzletágából, miközben mintegy 20 milliárd dollárt fektetett be ugyanebben az évben a kiberbiztonságot erősítő infrastruktúra és szoftverek fejlesztésébe. Ennek is köszönhető, hogy míg 2023-ban 300 hackert fületek le, ez a szám 2024-re 1500 fölé emelkedett. Najat Messaoud kiemelte: a támadások zöme a jelszavak megszerzésére irányul. Az ilyen incidensek száma a 2023. évi 4000-ről 7000-re emelkedett a Microsoft által ellenőrzött hálózatokon belül. A Secure Future Initiative – a Microsoft eddigi legnagyobb kiberbiztonsági kezdeményezése – a teljes szervezetét, mintegy 34 000 mérnököt érint közvetlenül, elsődleges célja pedig a kiberbiztonságról vallott közfelfogás megváltoztatása. A Microsoft-alkalmazottak javadalmazását is attól tették függővé, milyen hatékonysággal képesek megvédeni a vállalat és ügyfelei infrastruktúráját és adatait a támadásoktól.

GLOBSEC: az AI szerepe a transzatlanti technológiai együttműködésben

Michelle Simmons, a Microsoft Közép-Európáért felelős elnöke a GLOBSEC és a Microsoft közös kezdeményezéséről, a GeoTechről számolt be a rendezvényen. A GeoTech célja az, hogy segítse az Európai Uniót a kulcs fontosságú technológiák gyors, ugyanakkor felelős módon történő bevezetésében és integrációjában. A kezdeményezés emellett elő kívánja segíteni az Egyesült Államok és az Európai Unió jobb együttműködését a mesterséges intelligencia, az adatelemzés és a felhőinfrastruktúra fejlesztése terén. A GeoTech Központ kutatási projekteket fog végrehajtani, tanácsadással segíti majd az innovációt érintő irányelvek kidolgozását, az innovátorok, az üzleti vezetők és döntéshozók jobb együttműködését annak érdekében, hogy jövő technológiáit mindig a demokratikus értékekkel összhangban fejlesszék. A Microsoft 3 millió dollárt ajánlott fel a GeoTech támogatására, amelyből például a nemzetbiztonság szempontjából kritikus infrastruktúrák védelmének megerősítését fogják finanszírozni.

A Microsoft AI Tourról

A Microsoft AI Tour a mesterséges intelligencia, a felhőtechnológia és a kiberbiztonság legújabb fejlesztéseit bemutató globális rendezvénysorozat. Iparági vezetők, IT-szakemberek és üzleti vezetők találkoznak egymással ezeken az eseményeken, hogy megosszák egymással a tapasztalatikat a technológiai váltást, a kiberbiztonságot és üzleti működést érintő kihívásokról. A budapesti rendezvényen mintegy 250 meghívott vendég nyert betekintést a legmodernebb AI trendekbe. A résztvevők interaktív workshopokon és panelbeszélgetéseken keresztül ismerkedtek meg a Microsoft partnerei által bemutatott működő, valós felhasználási esetekkel.

Fotó: Microsoft