
Az idei évnek nagyon jó pozícióból vágtunk neki, az RTL Magyarország kiváló nézettségi eredményeket ért el – mondta Demeter Zsófi a, az RTL Saleshouse ad sales igazgatója, aki beszélt a connected TV-s újdonságaikról és egy új hirdetési technológiáról is.
- A Kantar Media becsült net-net költési adatai szerint egész jó éve volt tavaly a televíziós reklámpiacnak. Az RTL Saleshouse portfóliójánál is ezt tapasztaltátok?
- Az előző évre vonatkozó várakozásunk a televíziós hirdetési piaci növekedést illetően 8-10 százalékos volt, amit már év elején alátámasztottak a hirdetők vállalásai. Ezt a várakozást sikerült is teljesíteni, és a piaci növekedés az előzetes számításaink szerint nagyságrendileg ezen a szinten valósult meg. A növekedést nem egyetlen szektor kiemelkedő teljesítménye okozta, hanem az, hogy a piac legmeghatározóbb szektorai – mint például az OTC, az élelmiszeripar és a kiskereskedelem – mind emelkedést mutattak. Ezenkívül több szintén kiemelkedő szektor, például a szépségápolás és a pénzügyi szolgáltatások is hozzájárultak a piaci bővüléshez, így a piacon több szegmens együttes növekedése átfogó bővülést hozott magával.
- Mennyire indult jól a 2025-ös év?
- Az idei évnek nagyon jó pozícióból vágtunk neki, és az RTL Magyarország kiváló nézettségi eredményeket ért el, amit az első két hónap sikeres műsorainak köszönhetünk. Csoportszinten az eredmény 32,6 százalékos főműsoridős közönségarányt jelentett a 18–59-es célcsoportban (TV2 Csoport: 31,5 százalék). Tavaly februárhoz képest több mint három százalékponttal nőtt az RTL Magyarország főműsoridős részesedése. Már az év első negyedében több új hirdető jelent meg televíziós kampánnyal, amelyeket a kiváló nézettségi eredményeinkkel tudunk biztosítani arról, hogy a kampányok kiszolgálása stabil és megbízható.
- Mi az, amiben a ti lineáris portfóliótok erősebb, mint a konkurensé?
- A mi portfóliónk kiváló elérést biztosít azoknak a hirdetőknek, amelyek magasabb vásárlóerejű, fiatalosabb közönséget keresnek, amelyek például aktívak a streaming-előfizetések terén. Az 1+ Reach csomagunk esetén garantált és egyedülállóan magas prime-arányt biztosítunk, amit nem véletlenül keresnek a hirdetők, hiszen ezek a megjelenések hatékonyságban kiemelkedők. Ezenfelül a reklámleadások költsége nálunk lényegesen kedvezőbb, mivel a kreatív anyagok leadásának a folyamatát az idén januártól egyszerűsítettük. Törekszünk arra, hogy a kampánykiszolgálások minőségi paramétereit is javítsuk a főműsoridős arány mellett. A kevésbé telített hónapok során reklámidő-mérsékléssel segítjük a reklámzaj csökkenését.
- Bejelentettétek, hogy az idén beléptek a connected TV-s hirdetési piacra. Mit jelent ez a gyakorlatban?
- A televízió továbbra is kiemelt szerepet tölt be az otthonokban, és kiváló eszköz arra, hogy a hirdetők az itt fogyasztott különböző típusú tartalmak között juttassák el üzeneteiket a nézők számára. Az első connected TV-partnerünk terméke pedig már elérhető. Ez a sweet.tv FAST (free ad-supported streaming television) platformja, amely a Baltikumban és Kelet-Európában, valamint Magyarországon élő nézők számára ingyen elérhető csatornákat biztosít. Mindössze 20 percenként egy percre szakítja meg a műsorfolyamot reklámbreak, így a nézők a lineáris televíziózáshoz hasonló élményt kapnak, lényegesen alacsonyabb reklámzajjal. Törekszünk arra, hogy a connected TV-szegmensben is széles termékportfóliót kínáljunk. A sweet.tv csak az első a sorban, természetesen továbbiakkal is készülünk, amelyek közül az RTL reklámokkal bővített SVOD-termékének az indulását már be is jelentettük. A technológia is kiemelt szerepet kap, így április elején áttérünk a Smartx-re, a smartclip hirdetési technológiai platformjára. A smartclip az RTL Group hirdetési technológiai üzletága. Ez biztosítja, hogy a reklámozóink számára hatékonyabb és korszerűbb videós hirdetési megoldásokat kínáljunk.
- Mennyire különbözik egymástól a lineáris csatornákat és a digitális felületeiteket használó hirdetői kör? Lényegében ugyanaz, vagy az utóbbihoz be lehet hozni olyan hirdetőket, amelyek nem használnak tévés szpotokat?
- Mindkét esetre vannak példák. A digitális videós megjelenések esetén a legtöbb hirdető televíziós szpotot használ, de mindkét felületen kínálunk olyan termékeket is, amelyek nem klasszikus szpotmegjelenést jelentenek. A különböző displayfelületek vagy non-szpot megjelenések számos megoldást kínálnak azoknak a hirdetőknek, amelyeknek nincsenek klasszikus reklámszpotjaik. Célunk, hogy ugyanezt a megközelítést megvalósítsuk a connected TV-felületeken is.
- Összességében mennyire ígérkezik erősnek a 2025-ös év hátralévő része a televíziós piacon?
- A növekedés egyértelműen folytatódik, és várakozásaink szerint az előző évek tendenciái továbbra is fennmaradnak.
Heszler Róbert