Női történetekkel bővült a magyar Wikipédia az EqualVoice edit-a-thon akciónak köszönhetően

A svájci székhelyű Ringier kiadó évek óta elkötelezett a nők médiareprezentációjának mennyiségi és minőségi javítása iránt, hiszen globális adatok szerint a médiatartalmak mindössze 25 százalékában szerepelnek nők. Az EqualVoice névre keresztelt kezdeményezés számos szerkesztői eszközzel és a gondolkodásmód fejlesztésével kíván ezen változtatni. A törekvés részeként most az egyik leggyakrabban használt online enciklopédia, a Wikipédia került fókuszba, ahol a személyekhez kapcsolódó magyar nyelvű szócikkeknek csupán a 15,6 százaléka szól maradandót alkotó nőkről. Az arány javítását tűzi ki céljaként az EqualVoice szerkesztő-maraton sorozat, amelynek első hazai eseményére került sor tegnap Budapesten.

Ha bizonyos történeteket nem mutatunk meg, nem teszünk elérhetővé a jövő generációi számára, óhatatlanul is azt sugalljuk, ezek a történetek kevesebbet érnek. Míg a világon a férfiak és nők aránya megközelítőleg 50-50%, addig a Wikipédián ez az arány 80-20 % a férfiak javára. A magyar Wikipédián ennél is rosszabb a helyzet, a nőkről szóló szócikkek aránya csupán 15,6%. Rengeteg olyan, a szakmájában sikeres nőről nem kapunk információt, akik munkájukkal, eredményeikkel hatással vannak a hétköznapjainkra. Ezen hivatott változtatni az EqualVoice edit-a-thon - egy olyan, önkéntes munkával zajló szerkesztő workshop, amelyet Svájcban 2017 óta évente kétszer rendeznek meg, most pedig Budapesten is elindult a Ringier Hungary médiacég kezdeményezésére.

Az esemény május 6-án mintegy harminc fős önkéntes csapattal rajtolt el a budapesti Goethe Intézetben. A felkészülésben a Ringier Hungary és a Wikimédia Magyarország Egyesület tagjai is segítséget nyújtottak egy előre összeállított listával, amelyen olyan nők szerepeltek, akik teljes egészében hiányoznak a Wikipédiáról, vagy a róluk szóló szócikkek erősen hiányosak, esetleg javításra szorulnak. A szerkesztőmaratonon több hazai médium és szervezet is képviseltette magát. A Ringier kiadványai, azaz a Blikk, a GLAMOUR és a Kiskegyed mellett a HVG és a Kreatív magazin munkatársai is jelen voltak, de az önkéntesek soraiban találkozhattunk az Egyenlítő Alapítvány, a Nyitottak Vagyunk, az ELTE Média, a Női érdek Szövetség, a Nők a jogban, a Swisscham Hungary Svájci-Magyar Kereskedelmi Kamara és a Hageni Távegyetem képviselőivel is.

Az első hazai EqualVoice edit-a-thon során több mint harminc új, vagy jelentősen bővített szócikkel sikerült gazdagítani a magyar nyelvű Wikipédiát, olyan női történeteket megmutatva, mint amilyen Hámori Barbara filmproduceré, Szilasi Viktória sportoló és üzletasszonyé, Heal Edina digitális szakértőé, üzleti és esélyegyenlőségi vezetőé, Nyári Dia színésznőé, dr. Sulyok Katalin nemzetközi- és klímajogászé, vagy Zay Adél erdélyi pedagógusé, aki az 1900-as évek elejének egyik első feminista alakja volt a régióban. Az új szócikkek a Wikipédia működésének megfelelően a szerkesztőbizottság ellenőrzését követően kerülhetnek ki az oldalra néhány napon belül.

A program egy nemzetközi összefogás része volt: a budapesti eseménnyel párhuzamosan három svájci városban, Zürichben, Davosban és Churban is EqualVoice Edit-a-thont tartottak a Ringier médiacsoport és szakmai partnerei szervezésében. Így ebben a négy európai városban összesen több mint 100 résztvevő néhány óra leforgása alatt mintegy 90 új Wikipédia-cikket hozott létre.

A Ringier kiadó célja, hogy hagyományt teremtsen, az esemény pedig évről évre újabb jelentkezőket vonzzon, akik szeretnék láthatóbbá tenni a női sikereket.