Feleannyi idő alatt kelnek el a fővárosi panelek

Az elmúlt hónapokban ellentmondásos hírek jelentek meg a hazai ingatlanpiac aktuális állapotáról: míg egyes források élénkülő forgalomról számoltak be, mások stagnálást tapasztaltak. A Duna House legfrissebb, 2025 első negyedévére vonatkozó elemzése szerint mindkét jelenség érvényes: a piac fővárosi és vidéki tengelyen markánsan kétsebességessé vált.

Az ingatlanpiac országos dinamikája szegmensenként és régiónként jelentősen eltér. Amíg a korszerű, jó elhelyezkedésű és versenyképes árazású lakások gyorsan gazdára találtak, a nem megfelelően árazott, korszerűtlen vagy nehezebben finanszírozható ingatlanok értékesítése továbbra is lényegesen hosszabbra nyúlhat.

 

A budapesti panellakások esetében az átlagos értékesítési idő 69 napra csökkent, ami csaknem a fele a tavalyi év azonos időszakában mért 127 napnak. Még annak ellenére is „felgyorsult” ez a szegmens, hogy a Duna House április eleji tájékoztatása szerint 2024-hez képest csökkent a fővárosi panelek iránti érdeklődés.

 

További érdekességek:

A budapesti téglalakásoknál 111 napos átlagos forgási idő mellett 21%-os gyorsulás figyelhető meg a korábbi 142 naphoz képest.

Az 1 évvel korábbi értékekhez viszonyított átlagos gyorsulás vidéken jóval mérsékeltebb, mindössze 11%-os.

Vidéki panellakások esetében az átlagos forgási idő 93 nap, tehát közel 1 hónappal több időt töltenek a piacon, mint a fővárosi panelek.

Vidéki téglalakásoknál pedig 127 nap körül mozog, ami szintén kisebb csökkenés a korábbi időszak 141 napos értékéhez képest.​

A különbségek tehát nemcsak jelentősek, de trendszerűek is: a népszerűbb lokációkban jól árazott ingatlanok értékesítési ideje lényegesen lerövidült, gyakorlatilag állva hagyta a nem megfelelően árazott vagy korszerűtlenebb ingatlanok piacát. Ezt a különbséget viszont nemcsak az árazás befolyásolhatja.

„Egyre fontosabb szemponttá válik az energiahatékonyság. A jobb besorolású ingatlanok így előnyt élveznek, ugyanis a dráguló rezsiköltségek miatt a vevők egyre tudatosabban keresik az energiahatékony ingatlanokat. A hitelképesség és az ingatlan finanszírozhatósága szintén meghatározó, vagyis a banki szempontból kockázatmentesebb lakások gyorsan elkelnek” – hangsúlyozta Szegő Péter, a Duna House PR és elemzési szakértője.

 

Ezen kívül ugyancsak fontos az infrastruktúra és a megközelíthetőség: hamarabb kelnek el az iskolákhoz, munkahelyekhez vagy tömegközlekedési csomópontokhoz közel eső ingatlanok. A célcsoporthoz való illeszkedés szintén mértékadó szempont: a kisebb alapterületű, jól kiadható lakások különösen népszerűek a befektetők körében, így azok is gyorsabban cserélnek gazdát.