
A vezetői körképünk alapján a 2025-ös év indulása vegyes képet mutat a hirdetési piacon, hiszen míg egyes szektorokban növekedés tapasztalható, mások óvatosabban terveznek. A gazdasági bizonytalanság és a technológiai fejlődés, mint például az MI integrálása, komoly kihívásokat jelent az iparági szereplők számára.
Szabó Edina, OMG, ügyvezető igazgató
- Mennyire kezdődött jól, vagy éppen rosszul a 2025-ös év? Látsz-e nagyon jól, illetve rosszul teljesítő hirdetői szektorokat?
- Az idei év erősen indult reklámköltés szempontjából, a piac öt–nyolc százalékos növekedést realizált. Ez ugyan nem múlta felül a 2024-es első negyedévet, de a várakozásokhoz képest jobb volt. A televízió, az online és a közterület generálta a növekedés nagy részét, míg a tavalyi év egyik nyertese, a rádió stagnálást mutat az első negyedévben. A szektorok kapcsán a pénzügy és a jármű nem növekedett, az általában erős OTC és a kiskereskedelem tovább nőtt, a többi szektor kisebb-nagyobb mértékű emelkedést mutat. A kormányzati költések is erősödtek az első negyedévben a tavalyi év azonos időszakához képest.
- Az ügynökségetek ügyfélkörét tekintve mozgalmas lesz ez az év?
- Az idei év élénken indult a tenderek szempontjából, mind regionális, mind nemzetközi vonalon sok vállalat felülvizsgálja a médiaügynökségi szerződéseit. Ennek az oka elsősorban a beszerzési ciklikusság, azaz sok hirdetőnél a beszerzési policy előírja a partnerek meghatározott időnkénti (sok esetben három-öt évenkénti) tendereztetését.
- Ügynökségi vezetőként jelenleg mi jelenti számodra a legnagyobb kihívást?
- A 2025-ös év legnagyobb kihívásai várhatóan globális és helyi szinten egyaránt jelentkeznek. A világ számos országában gazdasági lassulás, infláció és munkanélküliség várható. Helyi szinten a belső fogyasztás alakulása, valamint a néhány médiatípusban mutatkozó reklámpiaci túlkereslet, a televíziós piac telítettsége rejt kihívásokat magában.
Bányai Tamás, One Magyarország, vezérigazgató
- Néhány hónappal a bevezetése után hogyan áll a One márka ismertsége?
- Épp nemrég érkeztek meg az első kutatási eredmények. Elértük azt a szintet, ahol korábban az elődmárkák, tehát a Digi és a Vodafone álltak.
- Egy új brandnek miben kell különbözőnek lennie a többi szereplőtől?
- A One esetében három dologra helyezzük a hangsúlyt. Az első, hogy figyelünk az ügyfélre, minden tevékenységünk központjába őt helyezzük. A második a technológia, hiszen ez adja azt a hátteret, ami az ügyfeleink számára egy megbízható szolgáltatást nyújt. Ezen a téren a One az egyesülés révén sokkal jobb és megbízhatóbb hálózatokat tudunk létrehozni. A harmadik pedig az ügyfeleink bizalmának megbecsülése. Azt kérjük az ügyfélszolgálatunkon dolgozóktól, hogy úgy kezeljék az ügyfeleinket, mintha családtagok lennének.
- A Kantar becslése szerint januárban és februárban a tophirdetők között voltatok. Ez a következő hónapokban is így marad?
- A bevezetés évében azért ki kell egy kicsit tűnnünk a tömegből. Ezt fenntartjuk a jövőben is.
- Meddig tart a kampány?
- A One bevezetése nemcsak a költésről szól, hanem arról is, hogy milyen kézzelfogható tartalommal töltjük meg a kampányt. Az indulási fázison tehát most már túl vagyunk. Mostantól átlépünk a konkrétumok világába, ahol arra fókuszálunk, hogy kézzelfogható, az ügyfelek számára hasznos újdonságokat mutassunk be.
Kovács Tibor, Ringier Hungary, ügyvezető igazgató
- Van rálátásotok a digitális és a print hirdetési piacra is. Ez alapján a korábbi várakozásaitokhoz képest hogyan indult a 2025-ös év?
- Jól indult a hirdetésértékesítési terveink szempontjából. A digitális hirdetési bevételünk továbbra is növekedési pályán van, a piaci részesedésünk bővül és önmagunkhoz képest is növekszünk. A printpiac csökkenési trendjét mi is érzékeljük, de azon belül a magazinpiac stabilnak tűnik, tartja magát, sőt némi növekedésre is számítunk az idén. A Ringier Hungary portfóliójában erős pillért jelentenek a BTL-megoldások, illetve a Glamour-napok eseménysorozat. Ezen a téren látható bővülést tapasztalunk, új megoldásokat vezettünk be tavaly, illetve az idén is szélesítjük a palettát.
- A látogatottsági adatok és a lapeladások terén miként teljesített a portfóliótok 2025 eddigi részében?
- Mindkét téren hoztuk 2024 azonos időszakának eredményeit, illetve a látogatottság terén némi növekedést is megfigyeltünk. Digitális kiadványainkkal az első negyedévben megőriztük a korábbi stabil piaci pozíciónkat a portfóliószintű látogatottsági eredmények tekintetében (napi átlag RU-ban, illetve havi átlag RU-ban is), márciusban pedig 5 százalékos növekedést tapasztaltunk napi látogatottság terén az első negyedévhez képest. A lapeladásaink a várakozásaink szerint alakulnak. Tavaly minden kiemelt szegmensben növeltük a piaci részesedésünket, és az áremelések ellenére jól tartják magukat a példányszámaink. Ez stabil alapot biztosít számunkra a további fejlesztésekhez.
- Sok változás történt idén a Ringiernél, vezetőváltások, kinevezések, hamarosan cégösszevonások is lesznek. Ezek véletlen egybeesések, vagy jelentősebb változások zajlanak a kiadónál?
- Nincs változás abban, hogy a Ringier fix, stabil, nyereséges szereplője a hazai médiapiacnak, és elkötelezettek vagyunk az iránt, hogy ne csak a print-, de a digitális médiapiacon is piacvezetők maradjanak a zászlóshajómárkáink, és sikeresen – lehetőleg elsőként – adaptáljuk az új technológiai megoldásokat. Ahogy az elmúlt években, úgy továbbra is ez a célunk. Mint minden felelősen és fenntarthatóan működő vállalkozás, mi is folyamatosan optimalizáljuk a működésünket, épp a fenti célok sikere érdekében. A május végi cégstruktúra-egyszerűsítés csak egy észszerűsítési lépés. Ami a vezetői változásokat illeti, az elmúlt időszak mozgalmas volt ebből a szempontból, de inkább csak magunkhoz képest, hiszen a hazai médiapiacon összességében nagyobb a jövés-menés, mint ami nálunk megszokott. A személyi változások mögött eltérő okok húzódtak, például működési átszervezés, nyugdíjba vonulás vagy éppen egyéni döntésből fakadó csere. Ezek hátterében egy a közös: nagy a hajtás, mert a terveink is nagyra törők egy nehéz piacon.
Kiss Zsuzsanna, Cinema City/New Age Advertising, country manager
- Tavaly százalékosan a mozis reklámpiac érte el a legnagyobb növekedést a különféle médiatípusok között. Ez minek volt köszönhető?
- A mozis reklámpiac látványos, 15 százalékos bővülésének több tényező is alapot adott. Egyre több ügyfél ismeri fel, hogy a mozivásznon lejátszott reklámokat a nézők teljes figyelemmel nézik végig – ez a fajta reklámfigyelem a rohanó világunkban ritka a médiapiacon. Ráadásul mindezt akár egy 342 négyzetméteres IMAX-vásznon is megtehetik, miközben az átlagos vászonméret is eléri a 100 négyzetmétert. A blockbuster filmek iránti kiemelt hirdetői érdeklődés tovább növeli a mozi vonzerejét, miközben a kampányokat kontaktusalapon vásárolják, auditált számokkal – itt nincs mellébeszélés, csak konkrét mozinézői elérés.
- Az idén eddig mennyire tartott ki ez a lendület?
- Azt gondolom, hogy kitartott, és minden jel arra mutat, hogy a mozireklám iránti hirdetői kedv tovább erősödik. Az idei év filmkínálata kiemelkedő. Érkezik az F1 Brad Pitt-tel, a Superman és a Jurassic World Scarlett Johansson főszereplésével, a Mission: Impossible új része Tom Cruise-zal, a Michael Jackson-film és a régóta várt Zootropolis 2. Decemberben pedig jön az Avatar folytatása, ami garantáltan kasszasiker lesz, és várhatóan rekordokat dönt nemcsak a mozikban, hanem a reklámpiacon is.
- Látni olyan hirdetői szektorokat, amelyek újabban aktívabban, vagy épp kevésbé veszik igénybe a mozis hirdetési lehetőségeket?
- Nem látunk jelentős elmozdulást az egyes szektorok aktivitásában. A mozit továbbra is széles körben használják hirdetési felületként. Jelen vannak telekommunikációs, FMCG-, gyorséttermi, autóipari, szépségipari és prémiumtermékeket vagy szolgáltatásokat kínáló márkák, a pénzügyi szektor és a szórakoztatóelektronika.
Heszler Róbert
Az összeállítás teljes terjedelmében a Marketing&Media magazin legújabb számában olvasható.