
A testünk egy változó, alkalmazkodó és finomhangolható rendszer, és ha megtanulunk rá jól figyelni, életminőségünk is érezhetően javulhat. A ciklusszinkron-tudatos életmód épp erre épít: a nők ciklusuk szakaszait megismerve optimalizálhatják a napi rutinjaikat, a sportot, a pihenést és a táplálkozást is. A Samsung viselhető okoseszközei, mint a Galaxy Watch okosóra és a Galaxy Ring alapos mérései, valamint a Samsung Health mobilalkalmazás Cikluskövetés funkciója új szintre emelhetik a testtudatosságot – a digitális technológia és a felhasználók biológiai ritmusának összehangolásával.
A ciklikus működés nemcsak a hormonális rendszerrel áll összefüggésben – hatással lehet a hangulatra, érzelmekre, az energiaszintre, a sportteljesítményre, de még a társas kapcsolatokra is. A Samsung megbízásából készült országos reprezentatív kutatás szerint a megkérdezett nők 83%-ának kihat a kedélyállapotára a menstruációs ciklusa. Ugyanígy változásról számoltak be a fizikai aktivitást (78%), a mentális teljesítményt, koncentrációt (74%) és a kreatív alkotási kedvet (69%) illetően – továbbá az étvágy (77%) és a libidó (76%) is hullámzik. Ilyenkor fontos és hasznos lehet a befelé figyelés, amely segíthet harmónia megalapozásában.
„A női ciklus négy szakaszát az évszakok ritmusához is hasonlíthatjuk. A menstruációt követő, ovulációig tartó follikuláris szakasz az ébredező tavasszal, az ovuláció a sugárzó nyárral, majd az ezt követő luteális szakasz az ősszel, befelé fordulással hozható párhuzamba. A menstruációs időszak a télnek feleltethető meg, így természetes, ha nem virágzunk ezeken a bizonyos napokon: nyugodtan visszavehetünk a gyors tempóból. Minden fájdalom vagy más kellemetlen velejáró mellett is, a testünk szövetségesünk – ha tudatosan figyelünk rá, a ciklusunk is erőforrássá válhat, nem pedig teherré” – mondja Cserháti-Herold Janka, a Hormonmentes.hu alapítója.
A szakértő példaként a Chelsea Women női labdarúgócsapatban 2020 telén bevezetett menstruációs ciklus alapú edzéstervet említi, a játékosok ciklusát figyelembe véve állították össze a személyre szabott edzésterveket – beleértve a táplálkozást, a terhelést és a regenerációt. A csapatnál ezzel a kísérleti megközelítéssel és holisztikus szemlélettel új utat nyitottak a teljesítmény-optimalizálás és sérülésmegelőzés terén. Emma Hayes, a csapat akkori menedzsere azt nyilatkozta, a ciklusfigyelés oktatása fordulópontot jelent a női sportban – mindez követendő példa lehet világszerte.
Tabutól a tudatosságig okoseszközök segítségével
A női egészséget vannak, akik tabuként kezelik: minden ötödik nő kényelmetlenül érzi magát, ha akár a menstruáció, akár a változókor sajátosságai kerülnek szóba. Bár a válaszadók többsége mindkét témával komfortosan érzi magát, kétszer annyian (56%) beszélik meg szívesebben tüneteiket, tapasztalataikat, osztják meg gondolataikat barátnőkkel, mint párjukkal (27%) vagy orvosukkal (25%).
A megkérdezettek 57%-a követi a menstruációs ciklusát: 19% erre dedikált alkalmazással követi – ez a 16-29 éves korosztályban a legnépszerűbb módszer –, 23% naptárban vezeti, 14% pedig fejben tartja menstruációs ciklusát.
A Samsung kutatása rámutat, hogy a menstruáció előrejelzése, a ciklusfázisok követése, valamint a tünetek naplózása az a három funkció, amit a menstruáló korú nők leginkább hasznosnak tartanak. Ebben hatékony és kényelmes partnerek lehetnek a Samsung viselhető eszközei a Galaxy Watch okosórák vagy a Galaxy Ring okosgyűrű. A készülékek a bőrhőmérséklet mérésével és alvás közben történő folyamatos nyomon követésével hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a felhasználók mélyebben megismerjék saját reprodukciós egészségüket. A Samsung Health alkalmazás Cikluskövetés funkciójával értelmezhetik ezeket az adatokat, betekintést nyerhetnek az előrejelzésekbe, megismerhetik egyéni mintázataikat.
Az alkalmazás és az okoseszközök – azáltal, hogy a felhasználók minden nap rögzíthetik a fizikai állapotukat és hangulatukat – az egészség megőrzésében is segíthetnek. A technológia nem helyettesíti az önismeretet, de objektív visszajelzéseket adhat, amelyeket a szubjektív érzetekkel összehangolva még tudatosabb működést támogathat, a test pedig kényelmes és nyugalmat adó otthonként szolgálhat.
„A célunk, hogy az okoseszközök ne csak a fizikai aktivitás mérésére szolgáljanak, hanem segítséget adjanak a nőknek a testük megértésében is. A Samsungnál hiszünk abban, hogy az adatalapú önismeret a jóllét egyik kulcsa lehet – mondja Samu Zsófia, a Samsung Magyarország kommunikációs vezetője. – A ciklusszinkron-tudatosság nemcsak arról szól, hogy valaki mikor edz vagy mikor pihen – hanem arról is, hogy megadja magának a lehetőséget arra, hogy odafigyeljen, és még közelebb kerülhessen önmagához, testi-lelki egyensúlyához.”