
Wilkie Collins kultikus regénye, A holdgyémánt (The Moonstone) nemcsak a viktoriánus irodalom egyik mérföldköve, hanem megalapozta a modern detektívregény műfaját, miközben a kortárs kritika és az olvasók is nagyra értékelték. Charles Dickens zseniálisnak nevezte és mindannyiunk kedvenc írója, Agatha Christie egyenesen rajongott érte. A regényt hűen követő, Az éjszaka gyémántja című sorozatot az Epic Drama csatornán nézhetik meg a kosztümös krimik kedvelői július 8-tól minden kedden este.
A sorozat egyik különlegessége, hogy minden epizód egy-egy karakter nézőpontjából meséli el az eseményeket, hűen tükrözve az eredeti regény epistoláris (azaz levélformájú) szerkezetét. Ezzel a megközelítéssel a nézők különböző szemszögekből ismerhetik meg a történetet, ami lassan, fokozatosan tárul fel: ahogy a társasági álarcok mögül előbukkannak a valódi érzések, a rejtett bűnök és az elhallgatott igazságok. Külön említést érdemel a nyitójelenetek megoldása is: az epizódokat egy papírbábozással elmesélt prológus vezeti fel, amely nemcsak játékos és vizuálisan izgalmas, hanem remekül illeszkedik a sorozat narratív rétegzettségéhez is.
A cselekmény középpontjában egy indiai eredetű, felbecsülhetetlen értékű gyémánt áll, amelyet Rachel Verinder örököl a 18. születésnapján. Ám a kő még azon az éjszakán eltűnik, és az ezzel járó botrány örökre megpecsételi a lány és családja sorsát. Egy évvel később Franklin Blake, a sármos unokatestvér visszatér, hogy felkutassa az igazságot.
A sorozat forgatásának egyik fő helyszíne az angliai North Yorkshire régióban található Thornton Watlass Hall volt. Ez a 18. századi grúz stílusú vidéki kúria autentikus hátteret biztosított a viktoriánus korszak hangulatának megteremtéséhez. A helyszín kiválasztása nemcsak esztétikai, hanem történelmi hitelességi szempontból is tökéletes döntés volt, hiszen a sorozat látványvilága méltó a klasszikus regényhez.
Noha a viktoriánus korszakban játszódik, a sorozat női figurái korántsem passzív mellékszereplők. Rachel Verinder karaktere öntudatos és bátor, akinek a belső vívódása éppolyan hangsúlyos, mint külső konfliktusai. Miss Clack, a buzgó vallásosság mögött moralizáló, de meglepően árnyalt karakterként jelenik meg. Lady Verinder pedig méltóságteljesen képviseli az anyai szeretet és társadalmi rang közötti feszültséget. Ezek az alakok egyszerre tükrözik a korszak női szerepeit és azok meghaladását. A sorozat épp ezért ma is releváns: azt mutatja meg, milyen nehéz hallatni egy nő hangját egy férfiak által uralt világban.