
Az International Workplace Group legfrissebb kutatása szerint a szülők több mint fele (58%) számára stresszt jelent az iskolai szünet alatti gyermekfelügyelet megszervezése. A megkérdezett szülők 72 százaléka nyilatkozott úgy, hogy ilyenkor szívesebben dolgozna többet otthonról. A 7 év alatti gyermeket nevelő szülők háromnegyedének (76%) nehézséget jelent a szünidő alatt összeegyeztetni a munkát és a gyermekfelügyeletet.
A kutatásban részvevők 41 százaléka szerint a rugalmas munkarend vagy a hibrid munkavégzés enyhíthet ezen a stresszen. A lakóhelyhez közeli munkaállomás – amely révén a szülők csökkenthetik az ingázásra fordított időt és költségeket – egyféle megoldás lehet a szülők számára. Különösen így van ez a fiatalabb családok körében: a három év alatti gyermeket nevelő szülők 90 százaléka jelezte, hogy szívesen dolgozna otthonához közelebb, ha lenne rá lehetősége.
A rugalmasság hiánya növeli a stresszt
Azoknak a szülőknek, akiknek ebben az évben a munkahelyén szigorították a rugalmas munkavégzés szabályait, már az idén nyáron plusz terhet jelent a gyermekfelügyelet és a munka összehangolása. Ezeknek a szülőknek az egyharmada (33%) számolt be arról, hogy több szabadságot kell elhasználnia az éves szabadságukból, 29 százaléka szerint pedig felborul a gyermekfelügyelettel kapcsolatos feladatok egyensúlya a családban.
A nyári hónapok miatti stressz sokkal nagyobb mértékben sújtja az édesanyákat, akik közel kétszer akkora valószínűséggel (24%) érzik „nagyon stresszesnek” a vakációt az édesapákhoz képest (14%).
A szülők az éves szabadságukat fordítják gyermekfelügyeletre
A dolgozó szülők több mint fele (54%) az éves szabadságát használja fel nyáron, hogy enyhítsék a növekvő gyermekfelügyeleti költségeket. 10 százalékuk terv szerint a teljes éves szabadságát kiveszi erre a célra, míg 6 százalékuk a nyár egy részében fizetés nélküli szabadságra megy.
Sok szülő munkarendje megváltoztatását tervezi a gyermekfelügyelet miatt: egyharmada (36%) csökkenti a munkaidejét, míg egyötödük (21%) korán reggel vagy késő este is dolgozik, hogy behozza a napközbeni gyermekfelügyelet miatt kiesett időt.
A hibrid és rugalmas munkavégzést támogató cégeknél nő a termelékenység
A rugalmas munkavégzés révén a munkavállalók hatékonyabban dolgozhatnak; jobban össze tudják hangolni a személyes és munkahelyi feladatokat – miközben a vállalatok is élvezik a fokozott termelékenység előnyeit. Az IWG Aruppal közösen kiadott jelentése (IWG Hybrid Working Productivity Report) megállapította, hogy azok a vállalatok, amelyek a hibrid munkamodell részeként lehetővé teszik munkavállalóik számára a lakóhelyhez közelebbi munkavégzési helyszínek és irodák használatát, akár 12 százalékkal is növelhetik termelékenységüket az elkövetkező öt évben.
A jelentésből az is kiderült, hogy a rugalmasabb munkaszervezés akár 20 százalékkal csökkentheti a felmondások arányát az Egyesült Államokban, amely évi 22 milliárd dollár megtakarítással járhat a vállalatok számára 2030-ig, illetve évi 45 milliárd dollárral 2045-ig.
A hibrid munkavégzés termelékenységi előnyeit különösen a női munkavállalók érzik: az IWG idei év első felében végzett kutatása szerint a nők 82 százaléka úgy véli, hogy hatékonyabbak és eredményesebbek, ha az általuk megválasztott helyen végezhetik a munkájukat. A női munkavállalók több mint fele (58%) azt is elmondta, hogy otthagyná a jelenlegi munkahelyét, ha naponta hosszú ingázásra kényszerülne.
Mark Dixon, az International Workplace Group vezérigazgatója elmondta: „A kutatás rámutat arra, hogy milyen komoly kihívást jelent a hosszabb tanítási szünet a karriert a gyermekfelügyelettel összehangolni igyekvő, dolgozó szülők számára. Felmérésünkből az is kiderül, hogy a szülők szerint a munkahelyi rugalmasság jelentősen enyhítheti ezt a terhet. Jelentős igény mutatkozik az olyan, lakóhelyhez közeli munkahelyek kialakítása iránt, amelyek biztosítják a szülők számára a szükséges rugalmasságot és kényelmet pl. a hosszabb nyári vakáció idején.”
Fatima Konig, kereskedelmi vezérigazgató-helyettes: A munkahelyi rugalmasság nemcsak a családok jóllétét támogatja, hanem a munkavállalók mentális egészségéhez és munkával való elégedettségéhez is hozzájárul. Ha a munkáltatók jobban figyelembe veszik a dolgozó szülők igényeit, támogatóbb munkakörnyezetet alakíthatnak ki. Ennek egyik módja, ha a kiemelt időszakokban – például a nyári szünet idején – lehetővé teszik az otthonukhoz közeli munkavégzést. A nagyobb rugalmasság nemcsak a szülők számára jelent könnyebbséget, hanem a termelékenység növekedéséhez is hozzájárul és elősegíti a tehetséges munkavállalók megtartását.