Adókedvezmény – robbanás várható az ingatlanpiacon

Kérdéses, meghosszabbítják-e a hazai építkezések felfutásában óriási szerepet játszó kedvezményes, 5 százalékos lakás áfa határidejét 2019 után. Az adókedvezmény miatt várhatóan a beruházók és vásárlók tömegei fogják kihasználni az elkövetkezendő alig több mint két év lehetőségeit. Az újépítésű lakások eddig is népszerűek voltak a piacon, de az igazán nagy robbanás csak most várható.
A hazai ingatlanpiacon soha nem látott építkezési láz tapasztalható az elmúlt években. Csak idén szeptemberig 28.411 építési engedélyt adtak ki és 7.981 lakást adtak át, amely a válság évei óta a legmagasabb érték. A tendencia mögött számos tényező áll, közülük kiemelkednek a különböző állami intézkedések: a CSOK, az egyszerű bejelentés lehetősége és a kedvezményes áfa. Családi ház építése esetén 20 millió forintos értékig pedig az 5 millió forint forgalmi adó visszaigénylés is. Az építőiparban sokan reménykedtek abban, hogy meghosszabbítják a kedvezmény határidejét 2019 után, ami most a nemzetgazdasági miniszter előző heti bejelentése értelmében kérdésessé vált. A forgalmi adó mértékének lehetséges változása a beruházókat és vásárlókat is egyaránt érinti, főleg olyan ingatlanok esetében, amelyek még csak tervasztalon léteznek, de már megkezdték az előszerződések megkötését.
Mi várható ezután?
A fennmaradó alig több mint két éves kedvezményes időszakot kihasználni kívánó vásárlók és beruházók nincsenek könnyű helyzetben. Egyre nehezebb megtalálni a megfelelő kivitelezőt, az építőanyagok árai pedig – a megnövekedet keresletnek köszönhetően – folyamatosan emelkednek. Sok esetben ezért a tervezettnél nagyobb összköltségre kell számítaniuk az építtetőknek az ingatlan átadásának idején. A vásárlók között óriási a verseny, hogy ki tudja még a kisebb áfával, vagyis alacsonyabb költséggel terhelt ingatlanokat jobb feltételekkel megvásárolni. Ez az újépítésű lakások árának további dinamikus emelkedését hozhatja magával, amely némely közkedvelt fővárosi kerületben már ma is meghaladhatja az 1 millió forintot négyzetméterenként. Elképzelhető, hogy a drágulás miatt még többen fognak inkább lakásbérlésben gondolkozni. A változás a családi házak piacát is befolyásolhatja, hiszen a CSOK vagy lakáshitel igénylése esetén is döntő az építkezés tervezett költsége.
Homolya Gergely, az OTP Ingatlanpont újépítésű ingatlanokkal foglalkozó projektmenedzsere szerint kisebb bizonytalanság lépett fel a piacon, mivel elképzelhető, hogy, ha a kedvezményes áfa kulcs nem is marad 2019 után, egyéb új, az építkezéseket támogató intézkedéseket később bevezethetnek. „Az újépítésű lakások piaca soha nem látott magasságokba emelkedett, és még inkább növekedni fog a kereslet. A már kész tervekkel és akár előszerződéssel is rendelkező társasházi projekteknek nagyon kell igyekezniük, hogy megfelelő kivitelezőt találjanak, és ne csússzanak az átadási határidőkkel, így elkerülve a magasabb áfa kulcs jelentette plusz költségeket. A vásárlók sokkal nagyobb biztonságban érezhetik magukat, ha olyan társasházban vesznek lakást, amely projekt mögött banki finanszírozás áll, mert így biztosak lehetnek abban, hogy azt a lakást, olyan összegért kapják meg, mint amit vártak” – teszi hozzá a szakértő.