Sikerült megállapodásra jutniuk az Európai Parlament és a Tanács tárgyalóinak a digitális szerzői jogok szabályozása kapcsán. Ez azt jelenti, hogy a szerzői jogi törvényekben foglalt jogok és kötelességek az interneten is érvényre juthatnak, és az új irányelv többek között olyan ismert cégekre is hatással lesz, mint a YouTube, a Facebook és a Google News.
A megállapodás javítani kívánja a művészek – többek között a zenészek, előadók és forgatókönyvek szerzői -, a hírszolgáltatók és az újságírók tárgyalási pozícióit akkor, amikor tárgyalni próbálnak a különböző megosztó platformokon megjelent munkájuk után járó fizetségről. A szerdán este a szerzői jogi szabályzásról megszületett, a szólásszabadságot fenntartó megállapodás szerint az internetplatformokat ösztönzőkkel veszik rá arra, hogy fizessenek az alkotók és újságírók felhasznált munkájáért.
Megyeztek abban is, hogy újságcikk-részletek megosztása nem jelenti majd a hírt kiadó vállalat jogainak megsértését. A megállapodás ugyanakkor garanciákat tartalmaz arra, hogy a hírgyűjtő oldalak ne élhessenek vissza ezzel az engedménnyel. Tehát hírrészlet ugyan továbbra is megjelenhet például a Google News listáján vagy a Facebookon, de csak akkor, ha „nagyon rövid”.
Idézés, kritika, recenzió, karikatúra vagy paródia készítésének céljából ezentúl is fel lehet tölteni védett tartalmakat, így a GIF-ek és mémek továbbra is az interneten maradnak és megoszthatók lesznek.
A megállapodás szövege kiemeli, hogy a Wikipediához hasonló, online enciklopédiák nem kereskedelmi célú feltöltése és a nyílt forráskódú szoftverplatformok, mint például a GitHub, automatikusan kívül esnek a szerzői jogi szabályzásnak alávetett tartalmak körén.
Az internetvállalatokat jelenleg alig ösztönzi szabályozás arra, hogy tartalmak megjelenítéséért engedélyt szerezzenek be a szerzői jogok birtokosától. A vállalatok a felhasználóik által feltöltött tartalmakért sem vállalnak felelősséget. Az egyetlen jogi kötelezettségük az, hogy a törvénysértő tartalmakat a jogtulajdonos kérésére eltávolítsák. Azonban az erre használt eljárás nehézkes, és nem garantálja, hogy a jogok tulajdonosai tisztességes bevételhez jussanak. Az internetvállalatok felelősségének megállapítása javítja a jogbirtokosok (vagyis zenészek, előadóművészek, forgatókönyv-szerzők, újságírók és kiadók) esélyeit arra, hogy korrekt licenciaszerződéseket kössenek velük, így tisztességesebb jövedelemhez jussanak az online megjelenő munkájukból.
A most megszületett informális megállapodást hivatalosan is meg kell erősíteni a Tanácsban és az Európai Parlament plenáris ülésén.