Kemény eszközöket vetnének be az Egyesült Királyságban a közösségi oldalakon terjesztett káros tartalmak elleni küzdelemben, a legújabb tervezet szerint akár a felületeket működtető cégek vezetőit is büntethetik majd.
A Guardian brit napilap számolt be először a múlt héten a készülődő törvényről, és most újabb részleteket hoztak nyilvánosságra a brit kormány javaslatáról. A tervezet alapján egyértelmű, hogy a jogalkotók úgy látják, az önszabályozás korszaka lejárt a közösségi médiában, és a korábbinál keményebb fellépésre és nagyobb szigorra van szükség, hogy kezeljék az egyre komolyabb problémákat.
A Guardian beszámolója alapján a gyermekek elleni online bűncselekmények, a terrorista cselekmények és bosszúpornó mellett az internetes zaklatás, a dezinformálás és az önmagunk bántalmazására buzdító tartalmak esetében is alkalmazni kell majd az új szabályokat. A jogszabály tervezet szerint az érintett online felületek vezető beosztású tisztségviselőit is felelőssé lehet majd tenni azért, ha nem távolítják el kellő gyorsasággal ezeket az ártalmas tartalmakat.
Az egyelőre kérdéses, hogy mi lesz a javaslat sorsa, illetve az sem egyértelmű, hogy milyen jellegű büntetést rónának ki az új törvény ellen vétőkre. A tervezet szerint egyébként felállítanának egy testületet a jogszabály betartásának ellenőrzésére, amit részben a kirótt bírságokból tartanának fenn.
A helyzet súlyosságát jelzi, hogy míg 2014-ben 110 ezer beszámoló érkezett gyermekek internetes zaklatásáról, addig a múlt évben már 18,4 millió. Emellett az új-zélandi Christchurch-ben történt mészárlás, illetve annak közösségi médiában történő közvetítése is jól jelzi, hogy szükség van a határozottabb fellépésre. Egyébként a múlt héten Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója és vezetője is a kormányokhoz fordult, hogy támogassák a káros tartalmak elleni küzdelmet.
Az új brit szabályozás a Facebookhoz, Twitterhez hasonló közösségi felületek mellett az azonnali üzenetküldő megoldásokra, illetve a fájlmegosztó rendszerekre is kiterjesztené a szigorú eljárást.