A kivárás jelei látszódtak a hazai ingatlanpiac második negyedévében – derül ki a Duna House adataiból. A tavalyi év azonos időszakához képest visszaesés tapasztalható a tranzakciószámokban és a júniusi keresletben is. A harmadik negyedévben a családtámogatási kedvezmények enyhíthetnek a helyzeten, és újabb növekvő érdeklődés jöhet az ingatlanpiacon.
A következő időszakban a befektetők számának és aktivitásának csökkenésére számítanak a szakemberek, elsősorban a Magyar Állampapír Plusz elszívó hatásának köszönhetően. A második negyedévben a befektetési szándékkal vásárolt ingatlanok aránya ugyan csak néhány százalékkal csökkent, ez tízezer feletti ingatlanpiaci tranzakció esetében azonban már jelentős darabszámcsökkenést jelentett június hónapban.
A jelzáloghitelek piacán a kevesebb, mint 5 évig fix kamatperiódusú hitelek szinte teljesen eltűntek, arányuk minimálisra csökkent, köszönhetően az adósságfék szabályok idei módosításainak. Kisebb számban igényeltek továbbá kevesebb, mint 10 évig fix kamatozású hitelt is. Az átlagos hitelnagyság érdemben nem változott vidéken, a fővárosban azonban 10 százalékkal nőtt.
A növekvő hitelnagyságot az egyre csak emelkedő ingatlanárak indokolják, a Duna House árindexei továbbra is meredeken ívelnek felfelé. Az országos lakásárindex negyedévről-negyedévre közelít a 200 százalékponthoz (nominál értéken), amely határt a nyugat-magyarországi panelárak miatt nem haladta még meg. Vidéken lakásvásárláskor 300 ezer forintos átlagos négyzetméterárral érdemes kalkulálni, míg Budapesten bőven 500, helyenként 700 ezer forint felett van már ez az átlagérték az ingatlan típusától és elhelyezkedésétől függően.