Az első félévben 210 milliárd eurót költöttek okostelefonra a fogyasztók világszerte. Az egész évben az ezermilliárd eurót is meghaladhatja a műszaki fogyasztási cikkekre szánt összeg a GfK elemzése szerint, amiből az okosmobilok 43 százalékkal részesedhetnek.
Az okostelefon-szektor sikertényezőjének továbbra is az egyre szofisztikáltabb fotó- és videorögzítési képesség tűnik. A 6-7 inch kijelzőjű, 20 MP-nél nagyobb képfelbontású kamerát, és a több, mint 128 GB tárhelyet kínáló készülékek az idei első félévben az okostelefonokból származó bevételek 16 százalékát (azaz 33 milliárd eurót) hasítottak ki a piacból. Ez az előző év azonos időszakához képest 3 százalékos növekedést jelent.
A jobb termékjellemzők gazdagabb élményt nyújtanak A nagy képfelbontásra való képesség mellett a több kamerával való felszereltség is jelentőséggel bír. Míg a duál hátoldali kamerák a globális okostelefon-forgalomból értékben 50 százalékkal részesedtek az év első felében, addig a tripla hátoldali kamerával ellátott eszközök részesedésüket egyre növelve 2019 január-júniusban már 20 százalékos piacrészt tudhattak magukénak, ami az előző év azonos időszakához képest 1 százalékos bővülésre volt elegendő. E növekedést mozdítják elő az egy frontkamerát és három hátoldali kamerát kombináló készülékek, amelyek az első hat hónapban 16 százalékkal részesedtek a piacból.
Az egyre javuló/erős teljesítményt elsősorban az okostelefonprocesszorok teszik lehetővé. Az idei első félévben eladott készülékek 18 százaléka 2,5-2,8 GHz-es processzort foglal magában. Ugyanez az arány tavaly január-júniusban mindössze 5 százalék volt. A gazdagabb mobilozási-élmény iránti igény, illetve az erős processzort igénylő telefonos játékok miatt nőtt meg az ilyen okostelefonok kínálata.
Az okostelefon-processzorok az évek során nem csupán egyre gyorsabbá váltak, de alapvető felépítésükben is megváltoztak. Világszerte a készülékek kétharmada ma már nyolcmagos processzorral rendelkezik a 2018-as 6 százalékkal szemben. Idén vitán felül az 5G az egyik legnagyobb reményeket keltő technológia az okostelefonok terén. Az első szolgáltatók április 1-jétől indították el 5G szolgáltatásukat. Az 5G-képes készülékek Dél-Koreában júniusban a teljes okostelefon-értékesítésből 41 százalékkal részesedtek. Ezzel párhuzamosan a prémium árkategóriába tartozó készülékek az idei első féléves darabszámos eladás 8 százalékát adták, ami a 2018. év azonos időszakához képest 6 százalékos növekedést jelez.
Az iparág azonban nem kizárólag az okostelefonokra fókuszál. Az okosórák egyikei azon készülékeknek, amik úgy rögzültek a fogyasztók fejében, mint egy olyan eszköz, amely leegyszerűsíti az okostelefonok által nyújtott funkciók használatát. Értékforgalom szempontjából az okosórák az év első felében 47 százalékos éves növekedési ütemet mondhattak magukénak. Igor Richter, a GfK telekommunikációs iparági szakértője úgy véli, hogy „a különleges pillanatok megörökítése és megosztása, valamint az, hogy akár útközben is jól szórakozzunk – az eszközünk nyújtotta funkciók optimális összetételét igényli. Az okostelefon-funkciók folyamatosan változnak, amit a technológiai innováció és a fogyasztói igények befolyásolnak. És eléggé úgy tűnik, hogy ha fotó- és videorögzítésről van szó, nincs olyan, hogy egy készülék túl sokat tud. Ennek a technológiai éhségnek a következményei a többkamerás készülékek, valamint a nagyobb processzort igénylő játékokra is képes okostelefonok.”