Júniusban már a tavalyi szinten volt az ingatlanpiac, a hatodik hónapban országosan 11 186 ingatlant adtak el, ami kissé meghaladja az egy évvel korábbi 11 069-et, az előző hónaphoz képest pedig újabb 33 százalékos emelkedést jelez.
A Duna House elemzése szerint a májusban már kiugró keresleti adatok után az adásvételek számában is megmutatkozott az emelkedés júniusban, amelynek egy része valószínűleg az elhalasztott tranzakciókból tevődött össze. Éves szinten eddig közel 60 ezer ingatlanpiaci tranzakciót becsül a Duna House, amely a tavalyi féléves adatokhoz képest 23 százalékos elmaradás.
A panellakásoknál tovább csökkentek az árak az egész országban, a legnagyobb mértékben, 3 százalékkal Budapesten, ahol Budán 573 ezer, Pesten 490 ezer forintba kerül átlagosan egy négyzetméter. A téglalakások többségénél folytatódott az emelkedés, leszámítva Budapestet, ahol kisebb árkorrekció volt tapasztalható: Budán 786 ezer, Pesten 629 ezer forint volt egy négyzetméter ára.
A keleti országrészben a panelek négyzetméterára átlagosan 325 ezer forint volt, míg a nyugatiban 294 ezer. A téglalakásoké 356 ezer és 328 ezer forint körül alakult átlagosan. A második negyedévben értékesített ingatlanok adatai alapján a keleti és nyugati részeken az átlagos értékesítési ár a téglaotthonok esetén 14 és 8 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához
képest, míg a paneleké 1-1 százalékot csökkent.
A második negyedévében ismét a 40–60 négyzetméter közötti ingatlanok voltak a legnépszerűbbek Budán és Pesten, az adásvételek 42 százaléka ebben a kategóriában volt.
Pest megyében a 60 négyzetméter alatti otthonok adásvételi aránya 7 százalékponttal csökkent, a 120 négyzetméter feletti otthonoké viszont 7 százalékponttal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. Pest megyében 23 százalékponttal nőtt a 400 ezer forintos négyzetméterár felett értékesített ingatlanok aránya. Vidéken a legtöbb ingatlan 10–20 millió forint közötti áron cserélt tulajdonost, míg Pest megyében 33 százalék volt a 40 millió forint felett értékesített otthonok aránya.
Az elemzés szerint a fővárosban kezdenek visszatérni a befektetők, az adásvételek 33 százalék befektetési célú volt júniusban. Az első lakást vásárlók aránya országosan emelkedett, Budapesten 7 százalékponttal nőtt az előző év júniusához képest: a vevők 27 százaléka tartozott e körbe.
A Duna House becslése szerint a második negyedévben 200 milliárd forint körüli szerződéses összegű lakáscélú jelzáloghitelt nyújtottak a piacon a vevőknek, 21 százalékkal kevesebbet a tavalyi év második negyedévéhez képest. A szakértők meglátása szerint ezzel a hitelpiac is elérte mélypontját, amely után a következő hónapban már emelkedés várható – írta a vasarhely24.com.