10 tanulság az idei Cannes Lions fesztiválról

A 2024-es Cannes Lions Nemzetközi Kreativitási Fesztivál ismét a globális reklám- és kommunikációs ipar egyik legfontosabb eseménye volt, ahol a szakma vezetői osztották meg gondolataikat az iparág jövőjéről. Az alábbiakban tíz bekezdésben foglaljuk össze a legfontosabb témákat és előadásokat.

1. Mesterséges intelligencia mint kreatív társ

Az AI nemcsak eszközként, hanem kreatív partnerként is megjelent a fesztiválon. Alex Schultz, a Meta marketingigazgatója szerint az AI felszabadíthatja a kreatívokat a monoton feladatok alól, lehetővé téve számukra, hogy a valódi kreativitásra összpontosítsanak. A Google bemutatta Veo nevű szöveg-videó AI eszközét, míg a Microsoft hangsúlyozta az AI szerepét a kreatív folyamatok kibővítésében. Mindenki egybehangzó véleménye szerint, az AI inkább segítség lesz és társ, mintsem ellehetetleníti vagy elveszi a létező munkahelyeket.

2. Az emberi érzelem pótolhatatlansága

Bár az AI egyre nagyobb szerepet kap, a fesztiválon többen hangsúlyozták az emberi érzelem és empátia fontosságát. Marc Pritchard, a P&G marketingvezetője szerint az igazán hatásos ötletek a szívből és lélekből fakadnak, amit az AI nem tud helyettesíteni. Lucia Aniello, a Hacks társkészítője pedig kiemelte, hogy a humor és az emberi tapasztalatok teszik hitelessé a tartalmat. ​Abban is egyetértettek, hogy emberi input és emberi érzelem és kreativitás nélkül nincs jó és pontos ötlet.

3. Márkák és sport együttműködése

A sport és a márkák közötti partnerségek új lehetőségeket kínálnak a fogyasztók elérésére. A PepsiCo és a Los Angeles Rams képviselői megvitatták, hogyan lehet a sporteseményeket és a sportolókat hatékonyan bevonni a márkakommunikációba, erősítve ezzel a közösségi kapcsolatokat és a márkahűséget. A sport egyre fontosabb színtere lesz a márkák megjelenésének.

4. A humor reneszánsza

A fesztiválon először díjazták a humort, felismerve annak erejét a reklámokban. Talán azért is mert a „komolyabb” purpose alapú kampányoknál sokszor a humor a háttérbe szorult. Többen is hangsúlyozták, hogy a humor a márkák hatékony megkülönböztetésének egyik legjobb eszköze. Jó példa erre, hogy a DoorDash Super Bowl kampánya, amelyben a nézőknek egy 1 813 karakteres promóciós kódot kellett beírniuk, elnyerte a komoly Titanium Grand Prix-t. Kenan Thompson, a Saturday Night Live szereplője szerint a humor lebontja a falakat és közelebb hozza a márkákat a közönséghez.

5. A tartalomkészítő „creator” gazdaság térnyerése

A kreatorok és influencerek szerepe egyre meghatározóbb a márkák kommunikációjában. A fesztiválon külön programot szenteltek a tartalomkészítő gazdaságnak, ahol olyan személyiségek, mint Jay Shetty és Tinx osztották meg tapasztalataikat. A Coca-Cola "Thanks for Coke-Creating" kampánya pedig bemutatta, hogyan lehet a fogyasztókat influencerekkel hatékonyan bevonni a márkaépítésbe.

6. A mindennapi pillanatok felemelése

A márkák egyre inkább a hétköznapi pillanatokban rejlő szépséget és kreativitást keresik. A P&G például a mindennapi higiéniai termékek használatában rejlő érzelmi kapcsolatokat emelte ki, míg a Tokyo Toilet projekt a nyilvános WC-ket alakította át művészi terekké. A mindennapi pillanatok segítenek relevanciát teremteni és adni a márkáknak.

7. Személyre szabott élmények és inkluzív tervezés

A személyre szabás és az inkluzivitás kulcsfontosságúvá vált a márkák számára. A Philips bemutatta, hogyan alkalmazza az AI-t a fogyasztói élmények testreszabására, miközben figyelembe veszi a kulturális különbségeket és az inkluzív tervezés szempontjait. A "Share the Care" kampányuk például a szülők támogatására összpontosított. A személyre szabott élmény egy olyan könnyen adható „luxus” ami a vásárlók szempontjából egyre fontosabb.

8. Az AI és az emberi kreativitás egyensúlya

Bár az AI egyre fejlettebbé válik, a fesztiválon többen hangsúlyozták, hogy az emberi kreativitás továbbra is nélkülözhetetlen. Elon Musk szerint az AI képes lehet az eredetiségre, de az emberi értékek és érzelmek pótolhatatlanok. A fesztiválon bemutatott kampányok többsége még mindig az emberi kreativitásra épül.

9. A márkák társadalmi felelősségvállalása

A fesztiválon kiemelt szerepet kapott a márkák társadalmi felelősségvállalása. A Microsoft például bemutatta, hogyan használja az AI-t a társadalmi problémák megoldására, míg a Mastercard a menekültek támogatására irányuló kezdeményezéseit ismertette. A hangsúly a hiteles és termékközpontú kampányokon volt.

10. A jövő marketingje: együttműködés és innováció

A fesztivál összegzéseként elmondható, hogy a jövő marketingje az együttműködésen, az innováción és az emberközpontúságon alapul. A márkák számára kulcsfontosságú lesz az AI és az emberi kreativitás egyensúlyának megtalálása, a fogyasztók bevonása és a társadalmi felelősségvállalás. A Cannes Lions 2024 világosan megmutatta, hogy a kreativitás jövője az emberi értékek és a technológia harmonikus összhangján múlik.

 

Aczél László