Az infláció ellenére van kereslet a minőségi vendéglátásra – állítják a Balaton két ikonikus éttermének vezetői. Ács Ferenc, a Hableány séfje, Laposa Bence tulajdonos, valamint Csapody Balázs, a Kistücsök tulajdonosa egyetért abban, hogy a minőségi vendéglátás árai arányaiban kevésbé emelkedtek, és a vendégkör is szerencsére megmaradt.
“Azt vesszük észre, hogy sokkal tudatosabban költenek az emberek, jobban keresik az ár-érték arányban kedvezőbb termékeket és szolgáltatásokat, így a minőség jelentősen felértékelődött. Céltudatosabban választanak, jobban megnézik, mire költenek és összességében elmondható, hogy kevesebbszer mennek étterembe, de akkor jobb, minőségibb helyekre” – kezdte Csapody. Az étteremtulajdonos szerint, azt kijelenthetjük, hogy a lángos helye megvan a magyar gasztronómiában, és nem gondolja azt sem, hogy méregdrága lenne, hiába hangos ettől általában nyár elején minden.
“Az előállítása megköveteli az árat, amennyit elkérnek érte, hiszen nyersanyag költségben nagyjából annyiba kerül, mint egy Margharita pizza, berögződésként mégis minden szezon elején a lángos árával foglalkoznak, és nem a pizzáéval, fontos lenne ezeket is vizsgálni. A hekk a lángossal ellentétben viszont idegen dolog, én személy szerint nem örülök, hogy ilyen elterjedt a balatoni büfékben. Régen a parton található halsütőkben 80%-ban balatoni halak voltak, pl. keszeg, ez az irány lenne most is ideális, nem az infralámpa alatt melegített hekk” – mondta az étteremtulajdonos. Ács Ferenc egyetért abban, hogy nem járt le a lángos ideje. „A rossz alapanyag, és a nem jól megválasztott konyhatechnológia ideje járt le” – jelentette ki a séf.
Úgy tűnik, akadnak olyan fesztiválok is, melyek az ételek terén is a minőséget helyezik előtérbe. A ZamJam Fesztiválon a színes zenei és kulturális kínálat mellett idén elindul a Staropramen Gasztrosétány, amely keretében a Balatoni Kör a régió legjobb éttermei közül hív meg jó néhányat – csupa olyan vendéglátóhely települ ki a partra és készül ételekkel, amelyeknek népszerűsége évek óta töretlen a helyiek és a turisták körében egyaránt. Az esemény tehát szakít a megszokott fesztivál-kaja sztereotípiákkal.
Ács Ferenc szerint a szórakozóhelyek felszívódása és az események központosítása miatt minden vendégréteg megtalálható a fesztiválokon, hiszen ezen kívül programhiányban szenved még a nyári Balaton is.
„Megvan a helye a fesztiválokon az egyszerűbb és összetettebb ételeknek is. A lényeg az étel mögött inkább az élmény, amit összességében okoz a gasztronómia és a fesztivál hangulata” – mondta Ács. Laposa Bence hozzátette: „Az éttermembe járó vendégek fesztiválon is szeretnének izgalmas, minőségi alapanyagokból készült ételeket fogyasztani”
Csapody Balázs úgy gondolja, fesztivál és fesztivál között is van különbség, de általánosságban elmondható, hogy egyre igényesebbek az emberek.
„Ha már elmennek, szeretnék jól érezni magukat, jókat enni és inni, igényük van a minőségi ételekre és italokra. Így a ZamJam-re olyan ételekkel készülünk, amik ebbe a vonalba passzolnak, például tépett kacsával, töltött paprikával és sok más finomsággal, érdemes lesz felkeresni standunkat a Staropramen gasztrosétányon!” – mondta.
A ZamJam-en az éttermek között ott lesz a Kistücsök, a Sparhelt Bistro, a Hableány, a Lavender Terasz, látványkonyhaként bemutatkozik a Creative Kitchen Truck by John’s Pub, a MÁK & MOL Food truck. A Wine Selection Trucknak köszönhetően pedig azok sem fognak csalódni, akik a program mellé egy pohár jó borral ülnének ki a balatoni naplementébe. A nyár kellős közepén, július 27-én másodszor indul el Zamárdiban a ZamJam fesztivál, amely 20 helyszínen közel 100 programmal várja a látogatókat a teraszokon, utcákon és tereken, szárazföldön és vízben egyaránt.