A Google a pályakezdők álma

Idén a legtöbb pályakezdő a Google-höz menne dolgozni, de sokan választanák a Boscht és a Telekomot is. A Zyntern.com 2020-as kutatásából az is kiderül, hogy hova vágyik leginkább egy mérnök és melyik cégekről álmodoznak a bölcsészek.

Minden cég arra törekszik, hogy vonzó képet alakítson ki magáról, nemcsak termékét és szolgáltatását tekintve, de a munkakeresők szemében is. Ha egy vállalatnak sikerül impozáns munkáltatóként bekerülnie a köztudatba, az látványos előnyökkel jár, például üres pozíciói betöltésekor több és jobb jelentkező közül választhat.

Az összesített nyertesek

Bár a Randstad minden évben díjazza a legnépszerűbb munkáltatókat, ezek a kutatások a 18-64 éves korosztályra vonatkoznak. A Zyntern.com állásportál ellenben a pályakezdők preferenciáira helyezi a hangsúlyt, így megtudhatjuk melyik cégek hódítanak a fiatalok körében. Egy korábbi kutatásukból már kiderült milyen szempontok alapján választanak a fiatalok munkahelyet, a legfontosabb kritériumnak a valódi szakmai feladatok, a rugalmas munkaidő és a támogató vezető bizonyult. Vajon melyik cégeket azonosítják ezekkel a kritériumokkal a megkérdezettek?

A Zyntern kutatásának kérdései többek között kitértek a fiatalok munkahely választási tényezőire, pályakezdő fizetési igényükre, a legvonzóbb munkaadókra és a koronavírus munkaerő piaci hatásaira. A kitöltőknek azokat a munkahelyeket, ahol szívesen dolgoznának, szabadszavas formában lehetett megadnia, maximum 5 cég említésével. A legvonzóbb munkaadókra adott válaszokat tanulmányi területe és szakmai háttere alapján vizsgálták a kutatók, hogy pontos körképet kapjunk arról, az egyes szakterületen pályát kezdő fiatalok számára mely cégek a legvonzóbbak. Az eredményekből egyértelműen kirajzolódik az a trend, miszerint van számos vállalat, akik rendszeresen visszaköszönnek a különböző szakterületek felsorolásaiban.

A szakterületek szerinti toplisták mellett készült egy összesített rangsor is, amely az egyes területek toplistáinak összesített eredménye. Eszerint a legnépszerűbb munkahelyek:

1. Google

2. Bosch

3. Telekom

Épphogy lecsúszott a dobogóról az Audi, őt követte a MOL és a Vodafone. Az első tízben helyett kapott még a Deloitte, a Morgan Stanley, az IBM és az OTP Bank. Tizenegyedik helyen végzett a KPMG, utána jött a Microsoft, a Richter, és a Prezi, majd tizenötödikként pedig a Nestlé. Érdekesség, hogy az összes korosztályon végzett kutatás nyertese, a LEGO, a pályakezdők körében az összesített listában az első 60-ba sem került be. Ugyanakkor a másik két dobogós közül a Samsung sem végzett az élmezőnyben, csak az Audi került be a fiatalok top 10-es listájába.

Nyertesek szakterületenként

Az összesített nyerteseken túl érdemes mélyebben is beleásni magunkat a témába és megvizsgálni szakterületenként milyen eredmények születtek.

Gazdaságtudomány

1. Morgan Stanley

2. Vodafone

3. Unilever

Gazdasági területen az élmezőnyben pénzügyi tanácsadó és elemző cégek, big4ok kerültek, de az élen vannak a legnagyobb hazai telco cégek (Vodafone, Telekom) és FMCG-k (Unilever, Coca Cola, Nestlé) is. A Top 10-be bekerült továbbá a PwC, a Deloitte, a KPMG, a Google és Bosch. Ebből a listából a Magyar Telekom a Randstad kutatásában is előkelő helyen végzett, kiérdemelve a Legvonzóbb Telekommunikációs munkaadó díját.

Agrár, élelmiszermérnök

1. Nestlé

2. KITE és a BioTech USA

Agrár területeken olyan FMCG-k vezetnek, amelyek gyártási tevékenységet is folytatnak Magyarországon, illetve jelentős retail láncok. A Nestlé magasan vitte a pálmát ebben az évben mind a fiatalok körében, mind összesített korosztályokat tekintve. FMCG (Fast- Moving Consumer Goods), vagyis gyorsan forgó fogyasztási cikkek kategóriában a Randstad díjat is bezsebelte. Harmadik helyen végzett holtversenyben a Bonafarm, a FrieslandCampina, a Tesco, a Nébih, a Spar, az Eisberg a Coca Cola és a Lidl.

Bölcsészettudomány

Bölcsészettudományok területén rendkívül heterogén lista született. Változatos iparágak legismertebb munkáltatói kerültek legnagyobb számban említésre. Érdekes módon a top 4 cég IT és telekommunikáció területéről van, igaz az nem derült ki, hogy Vodafone esetében az SSC-re vagy a Vodafone Hungary-re gondoltak.

1. Vodafone

2. Prezi

3. Telekom

Őket követte a Google, a Bosch, és a Morgan Stanley. De helyet kapott a legjobbak között a MOL, a Coca Cola, a Microsoft, a Libri az IBM is. Az IBM nemcsak a fiatalok körében népszerű, hanem a Randstad szerint az SSC szektor legvonzóbb munkaadója. Valamint a tavalyi évben még a harmadik legnépszerűbb munkahely volt az összesített kutatás alapján.

IT szektor, Informatika

1. Google

2. Telekom

3. IBM

Informatikai területén a legnépszerűbb vállalat a Google. A telekommunikációs (Telekom, Vodafone) és IT tanácsadó cégek közé a Morgan Stanley (5.) és az OTP Bank (8.) is bejutott. A legnépszerűbbek közé tartozik továbbá a Microsoft, a Bosch az EPAM és az SAP.

Műszaki, mérnöki

1. Bosch

2. Audi

3. Mercedes-Benz

Mérnöki területeken az autóipari szereplők mellett, 2 hazai nagyvállalat, a MOL (4.) és Richter Gedeon (5.) is legvonzóbb munkaadók között szerepel. A Mercedes a fiataloknál harmadik helyre került, pedig a tavalyi évben a Randstad szerint ő nyerte a menő munkahelyek versenyét. Hatodik helyen található a Knorr Bremse, hetediken pedig az Egis. A legjobbak között végzett továbbá a Siemens, a GE és a BMW.

Társadalomtudomány

1. Prezi

2. Vodafone

3. Google

Társadalomtudományi területekről érkező kitöltők válaszai hasonlóak a bölcsészek preferenciáihoz. Ismert tech és telco munkaadók az élen (Vodafone, Telekom), közéjük ékelődve például a MOL, a Deloitte és a Black Rock, ami egy frissen megjelent munkaadó a hazai piacon. De helyet kapott köztük még a Coca Cola, Bosch és az Unicef is. A tízes listába került még többek között az MNB, ami holtversenyben végzett az IBM-el, az Indexel és a McKinsey-vel. A Randstad az MNB-t minősítette 2020 legnépszerűbb pénzintézetének.

Természettudomány

1. Sanofi és Egis

2. Richter Gedeon

Természettudományi területeken a top 3 munkaadó gyógyszeripari vállalat, akiket technológiai cégek, majd többek között gyártók követnek. Vagyis a legnépszerűbbek listájába került az EPAM, a Google, a Bosch, a Continental, az Aldi, az OTP Bank a Vodafone, és a Morgan Stanley.

Államtudományok területén

Az első helyen a Belügyminisztérium végzett, másodikon pedig holtversenyben a Külügyminisztérium, Deloitte és a KPMG. Nem meglepő módon, a legtöbbször említett munkáltatók közigazgatási és államigazgatási szervek, de a top 10-ben további multinacionális pénzügyi és stratégiai tanácsadó cégek is vannak (McKinsey & Company, Morgan Stanley).

Jogi területen

A legtöbb pályakezdő az ügyvédi irodákat tartja a legvonzóbb karrier indítási terepnek. Ugyanakkor az MNB, a telco szektor szereplői is a legvonzóbb munkaadók között szerepeltek (Vodafone, Telekom).

Középiskolásoknál

Itt egyértelműen az OTP a legvonzóbb munkaadó, amit telco szolgáltató cégek követnek (Telekom, Vodafone) és retail áruházak.

Szakképzésben

Ezen a területen tanulóknak is az autóipari munkaadók (Audi, BMW) alapvetően a legvonzóbbak, de a top 10-es listában néhány olyan globális technológiai márka is helyet kapott, mint a Google vagy az Apple.

A „Mi kell nekünk a cégektől?” 2020 pályakezdő munkaerőpiaci kutatás részletes riportja ősszel lesz elérhető.