A piac élénkülése és a fokozott vevői kereslet mellett enyhült az érvényesíthető alku mértéke az ingatlanvásárlás során, azonban még így is a vevők évének számított 2024, ugyanis a tranzakciók jelentős része, 82,2 százaléka a hirdetési ár alatt zárult idén. Az alku mértéke az összes ingatlantípust és állapotot figyelembe véve, országos szinten átlagosan 7% körül alakult, de gyakori volt a 10% feletti alku is a jó, a lakható és a felújítandó állapotú ingatlanok körében. Licitre mindössze az adásvételek 3,3 százalékban volt példa a Duna House szakértői szerint.
„Aktív időszakot tudhat maga mögött az ingatlanpiac: az otthonteremtési támogatások és a csökkenő kamatszint kétéves csúcsra emelte a keresletet, a vásárlói kedv erősödését pedig a lezárult adásvételek száma is alátámasztja. A piaci fellendülést hozó 2024 végéhez közeledve kijelenthető, hogy az idei év a vevők éve volt a hazai ingatlanpiacon, akik országosan, a tranzakciók 82,2 százalékban irányár alatt szerződhettek a kiszemelt otthonra.” – kezdte Máté Ferenc a Duna House Vezérigazgató-helyettese. A tavalyi évvel összehasonlítva az alkudozók aránya közel 2 százalékponttal enyhült idén, míg az irányáron szerződést kötő ügyfelek aránya 13-ról 14,5 százalékra emelkedett az ingatlanközvetítő 2024-es értékesítési adatai alapján. Licit főként az igazán jó ajánlatok esetében fordult csak elő, irányár feletti vételárra az eladások 3,3 százalékban volt példa idén.
Az érvényesíthető alku nagysága több tényező függvénye: számít a hirdetett ingatlan piaci körülményeknek megfelelő vagy ahhoz képest elrugaszkodott árazása, de számít az eladó rugalmassága és a vevő eltökéltsége mellett az is, hogy az érdeklődő rendelkezik-e az ingatlan megvásárlásához szükséges összeggel vagy hitelből kívánja fedezni a vételár egy részét. Az eladó ingatlan típusa és állapota is hat az alkuképességre, hiszen egy újépítésű lakás vásárlása esetén kevés realitása van az alkunak, ha van is rá lehetőség, a mértéke minimális: az idei évben új ingatlanra zárult adásvételek mindössze harmadában jelentkezett alku, míg a használt ingatlanokat illetően a nagyon jó állapottól egészen a lakhatatlan ingatlanokig 81-94 százalékos gyakorisággal volt formálható a vételár a Duna House adatai szerint. „A vevői alku országos átlaga az összes ingatlantípust és állapotot figyelembe véve 7% körül alakult, azonban az irányár alatt szerződők közel ötöde 10 százaléknál magasabb árengedményt is el tudott érni a megállapodás során. A 10% feletti vevői alku főként a jó, a lakható és a felújítandó állapotú ingatlanok tranzakciói során jelentkezett.” – tette hozzá a szakértő.
A vásárlói motivációt vizsgálva a legnagyobb alkukedvvel (27%) a befektetési céllal ingatlant vásárlók rendelkeztek idén, de számottevő arányban 24-24 százalékban alkudtak a nagyobb ingatlanba költözők és az első lakásukra szerződő vásárlók is. Az országos lefedettséggel rendelkező ingatlanközvetítő 2024. január-október közötti értékesítési adatai szerint az irányárhoz képest legjelentősebb, 54 százalékos engedményt ezúttal egy Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei településen hirdetett, lakható állapotú, 69 m2-es, tégla falazatú ház eladása során adta a tulajdonos.