Aktívabbak lehetnek a kkv-k a közbeszerzéseknél

Az eddigi adatok alapján több közbeszerzési hirdetményre, kevesebb tárgyalás nélküli eljárásra, valamint a kis- és közepes vállalkozások (kkv) aktívabb részvételére számít 2019-ben a Közbeszerzési Hatóság (KH) elnöke.

Március 12-i összesítés szerint év eleje óta 4623 közbeszerzési hirdetmény érkezett. Tavaly ugyanennyi idő alatt 4184-et, 2017-ben 3796-et, 2016-ban 3138-at fogadtak, a hirdetmények száma tehát évek óta bővül – idézi az MTI Rigó Csaba Balázst, a Közbeszerzési Hatóság elnökét, aki egy mai eseményen beszélt az eddigi eredményekről. Várakozása szerint éves szinten meghaladhatja a 26 ezret a hirdetmények száma, vagyis legalább másfél ezerrel lehet több 2018-hoz képest.

Az idei első két hónap összesítése alapján 1566 közbeszerzési eljárás zárult, vagyis 30-cal kevesebb, mint tavaly. A 472,4 milliárd forintos összértékük is kevesebb az előző év azonos időszakához viszonyítva. A KH a bázisidőszak nagy értékű útépítési és vasútkorszerűsítési beruházásaival magyarázza az év eleji visszaesést. 2019 eddigi legnagyobb közbeszerzési eljárása a Néprajzi Múzeum és Látogatóközpont 26 milliárd forintos generálkivitelezési munkájának kiírása volt.

Rigó Csaba Balázs szerint az idei adatok alapján bővülhet az építőipari cégek, valamint a mikrovállalkozások és a kkv-k részesedése a közbeszerzésekben, és tovább csökkenhet a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások száma. Utóbbi lehetőséget az előző években számos hirdető megfelelő jogalap, vagyis a közbeszerzési törvényben meghatározott feltételek nélkül választotta, tavaly 58-an léptek vissza – tette hozzá. A tárgyalás nélküli eljárásokat a KH minden esetben megvizsgálja és 10 napon belül dönt annak jogosságáról – tette hozzá.

Kovács László, a KH főtitkára megjegyezte, hogy az ellenőrzése az összes hirdetményre kiterjed. A hivatal a tartalmi és formai feltételeket 2 napon belül áttekinti, így a hivatalosan megjelenő felhívásokban nem maradhat versenykorlátozó tényező – hangsúlyozta.

A KH elnökének összesítése szerint Magyarországon több mint 6200 ajánlattevő tartozik a közbeszerzési törvény hatálya alá. Rajtuk kívül az uniós vagy állami támogatásban részesülőkre terjed ki a közbeszerzési kötelezettség. Az ajánlattevők az elmúlt évek tapasztalatai szerint 60-80 ezren lehetnek.

Rigó Csaba Balázs a KH idei feladatai közül kiemelte a hatékony és ügyfélközpontú hirdetményellenőrzés folytatását, a jogszerűség támogatását, illetve a zöld és innovatív, vagyis az árajánlat mellett a minél kisebb környezetterhelést is szem előtt tartó közbeszerzések ösztönzését. A tavalyi végleges közbeszerzési adatokat tartalmazó, 2018. évi KH-beszámoló március 27-én kerül az Országgyűlés gazdasági bizottsága elé.