Biztonság: óriási gondok vannak a cégeknél

A cégek és kormányzati szervek évente több mint 100 milliárd dollárt költenek kiberbiztonságra, de a vállalatok 32%-a vakon, mérés nélkül vásárolja meg a biztonsági technológiákat – derül ki a jelszókezeléssel és privilegizált (adminisztrátori) felhasználói fiókok menedzselésével foglalkozó Thycotic felméréséből. 80% szerint a védelmi eszközök vásárlásakor nem vonják be eléggé a döntésekbe az üzleti felhasználókat, és nem értékelik ki megfelelően a biztonsági beruházások üzleti hatásait és a felmerülő kockázatokat.

 

A Thycotic 2017-es kiberbiztonsági felmérése, a Cybersecurity Metrics Report (CMR) szerint a cégek 58%-a 1-esre vagy 2-esre értékeli a vállalkozás biztonsági beruházásainak és teljesítményének mérését.

 

Célkeresztben a kisvállalkozások

 

Az ISO 27001-es információbiztonsági szabványon alapuló, világszerte 400 cég megkérdezésével készült felmérés szerint a kibertámadások jelentős része a kisvállalkozásokat célozza, akik általában nem a fő célpontot jelentik, hanem a támadók rajtuk keresztül az ellátási láncot vagy megosztott adatokat támadva jutnak be a nagyobb vállalatokhoz.

 

A kutatás szerint 3-ból 1 cég vásárol úgy biztonsági eszközöket, hogy nem méri azok hatékonyságát. A cégek 80%-a nem tudja hol tárolják bizalmas adatait és hogyan védje meg őket.

3-ból 2 cég nem tudja felmérni, hogy a támadások utáni helyreállítási terv megfelelően működik-e majd. 5-ből 4 cég még sosem mérte a biztonsági tréningek hatékonyságát. Az adatszivárgások 80%-át ellopott vagy gyenge azonosítók okozzák de a cégek 60%-a még mindig nem védi megfelelően a privilegizált (adminisztrátori) fiókokat.

 

„Az IT-biztonság nem néhány termék vagy szolgáltatás, amit az IT-sok vagy IT-securitysek megoldanak, hanem tudatos üzleti stratégia eredménye. Ahogy a termelés paramétereit, úgy az IT-t, azon belül az IT-biztonságot is mérni és fejleszteni kell. A felmérés lesújtó eredményei azt mutatják, hogy ebben a hazai vállalatok se tudnak nagyon lemaradni a nemzetközi átlagtól, de – különösen a GDPR-ral a nyakunkon – sürgős szemléletbeli változásra van szükség az üzleti vezetők és az IT-sok oldaláról egyaránt” – mondta Nemes Dániel, a hazánkban a Thycotic-ot képviselő biztributor elnöke.

 

A Thycotic szakemberei a biztonság növelésére, mérésére egyrészt az oktatást, másrészt értelemszerűen a védelmet javasolják. Előbbi keretében a munkavállalók oktatása mellett célszerű felmérni a cég biztonsági felkészültségét, akár etikus hekkelés révén is, és érdemes a legkisebb jogosultság elvét alkalmazni.

 

A rendszeres biztonsági mentések mellett készíteni kellene egyedi helyreállítási tervet a különböző támadásokhoz, majd tesztelni is kell azokat. Célszerű többfaktoros azonosítást bevetni, valamint erősíteni a személyazonosság-kezelést és hozzáférést, illetve fokozottan védeni a privilegizált (adminisztrátori) felhasználói fiókokat.