A GIRO Zrt. az elektronikus pénzforgalom biztonságának növelése érdekében Központi Visszaélésszűrő Rendszert (KVR) alakít ki a Magyar Telekom Csoporttal közösen, amelynek célja a csalással érintett tranzakciók hatékony azonosítása és kiszűrése. A 2025-ben induló és a GIRO Zrt. által üzemeltetendő KVR nem kiváltani fogja a banki csalásszűrő rendszereket, hanem kiegészíti és segíti azokat, hogy még nagyobb biztonsággal teljesüljenek a pénzforgalmi tranzakciók.
A digitalizáció előrehaladtával egyre többféle és egyre nagyobb volumenű pénzforgalmi tranzakció zajlik valós időben. Noha a magyarországi elektronikus pénzforgalomban elenyésző, mindössze hat-nyolc ezrelék közötti a visszaélések aránya, az elmúlt években növekvő tendencia volt megfigyelhető. Az elektronikus pénzforgalomba vetett bizalom fenntartása érdekében ezért minden érintett szereplőnek, így a központi infrastruktúrákat működtető GIRO-nak is lépéseket kell tenni.
A bűnözők mind kifinomultabb eszközökkel támadják a nem elég óvatos banki ügyfeleket. „A pénzügyi szektorban ugyanaz zajlik, mint a kibertérben: a biztonsági szempontból egyre ellenállóbb infrastruktúra helyett a támadások a leggyengébb láncszem, a felhasználó ellen irányulnak” – figyelmeztet Gonda Gábor, a Telekom vállalati szolgáltatások vezérigazgató-helyettese.
A magyarországi elektronikus pénzforgalom továbbfejlesztésével a következő időszakban még szélesebb körben válhatnak elérhetővé vadonatúj fizetési megoldások még azokon a kereskedelmi helyeken is, ahol eddig a készpénz dominált.
A Magyar Nemzeti Bank döntését és a jogszabályi előírásokat követve ezért döntött úgy a magyarországi digitális pénzforgalom támogatását a zászlajára tűző – nem mellékesen a hazai bankközi pénzforgalmat három évtizede menedzselő, évi közel 430 millió tranzakció formájában több, mint 227 ezer milliárd forintot elszámoló – GIRO Zrt., hogy újfajta szűrési technológiát honosít meg az átutalásokkal kapcsolatos visszaélések megelőzésére.
„A KVR mesterséges intelligencia segítségével, valós időben értékeli majd a tranzakciók csalási kockázatának mértékét, melynek eredményéről szintén valós időben visszajelzést küld a bankoknak, így olyan többlet információk szolgáltatásával támogatja az intézményeket, amelyek a hitelintézetek saját elemzéseiből nem állíthatóak elő. Nagyon fontos, hogy a KVR nem kiváltja a banki csalásszűrő (fraud) rendszereket, hanem kiegészíti azokat” – szögezi le dr. Selmeczi-Kovács Zsolt, a GIRO Zrt. vezérigazgatója. Szerinte megkettőzi az ügyfélpénzek biztonságát, hogy míg a kereskedelmi bankok csak saját tranzakcióik adatait látják, a KVR a bankok közötti utalásokat is követni tudja. Ezen információk birtokában a bankok közötti elszámolást végző GIRO Zrt. a pénzforgalmi fizetési tér jóval nagyobb szeletét fedi le, amiből kiindulva később kiegészítő támogatást nyújthat a bankoknak.
Mivel a pénzügyi visszaélések sokszor kapcsolódnak nemzetközi utalásokhoz, a KVR fejlesztésénél az is szempont volt, hogy – a szigorú adatvédelmi szabályok betartása mellett – hosszabb távon a rendszer ezeket is megfelelően tudja kezelni. Ezért belátható időn belül ezek is bekerülnek a KVR adatbázisába.