Bővülhet az M&A piac

Az idei második negyedévben világszerte 1736 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 159 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye 2016 hasonló időszakához képest volumenben 23 százalékkal, míg összértékben 17 százalékkal marad el. A szereplők egyértelműen a korábbiaknál nagyobb ügyletekre koncentráltak: a tranzakciók átlagos értéke csaknem 92 millió dollár volt, ami az elmúlt tíz év legmagasabb szintje. A tőkepiaci folyamatok alakulása a második félévre ismét erősödő piaci aktivitást vetít előre.

 

„Egyelőre sem Trump elnök tisztázódó gazdasági ütemterve, sem a francia elnöki székbe kerülő mérsékelt Macron, sem a Brexit-folyamat eddig körvonalazódó elemei nem voltak elégségesek a felvásárlási piaci szereplők óvatosságának eloszlatására – magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. – A fordulat azonban küszöbön áll: a kilátásba helyezett tranzakciók magas száma mellett az is bizakodásra ad okot, hogy a tőkepiaci felfutásokat 6-9 hónappal követi az M&A piac. A Dow Jones pedig immár a tavalyi év vége óta szinte folyamatosan újabb és újabb csúcsokat dönt.”

 

A Mergermarket által összegzett, az előző fél év során kilátásba helyezett, de még le nem zárt tranzakciók száma jelenleg már meghaladja a 8300-at, szemben az év végén regisztrált 5400-zal. A kilátásba helyezett tranzakciók 39 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió 9 százalékkal.

 

A második negyedévben a felvásárlási tranzakciók 23 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 20 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 12-12 százalékkal az üzleti szolgáltatások, valamint az energetika és bányászat szektora. A magántőke alapú kivásárlások aránya jelentősen, 11,5-ről 14,9 százalékra nőtt az előző év második negyedévéhez képest, miközben a teljes felvásárlási értéknek immár 22 százalékát a magántőke-befektetők biztosítják (Egy éve ez az arány még mindössze 14 százalék volt)

 

A vizsgált időszakban ismét az Észak-Amerikai régió volt a legaktívabb, noha az itt regisztrált 466 tranzakció 25 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi volumentől. Értékben ugyanakkor ez a visszaesés „csupán” 12 százalékos volt, az idei első negyedévihez képest pedig már 15 százalékos növekedést tapasztaltak a szakértők. A második legjelentősebb régió Kína volt, az itt lezajlott 356 ügylet tette ki az összes tranzakció 21 százalékát. Közép-Európában a negyedév során mindössze 52 összeolvadás/felvásárlás történt, ami 40 százalékkal marad el a tavaly ilyenkor tapasztalt aktivitástól.

 

A vállalati felvásárlási folyamatok jelentős része az 500 millió dollár alatti, úgynevezett közepes méretű tranzakciók területén zajlik, ezért a teljes piac mozgását is alapvetően ez a szegmens határozza meg. Miközben a több milliárd dolláros nagyságrendű tranzakciókra alapvetően befektetési bankok specializálódtak, a nagy könyvvizsgáló/tanácsadó cégek klasszikus területe a mid-market M&A piac.

 

A további, régiókra, illetve iparági területekre bontott részletes piaci elemzések a BDO cégcsoport immár tizennegyedik alkalommal közzétett negyedéves Horizons című kiadványában találhatók meg.