CES: nagyon pörögnek a tévégyártók

Feltekerhető készülék az LG-től, moduláris tévé a Samsungtól, HDR10+-t támogató OLED televízió a Panasonic-tól – az idei CES-en egyelőre a tévégyártók szolgáltatták a legnagyobb meglepetéseket.

A hagyományosan az év elején, Las Vegasban megrendezett CES jó erőpróba a legnagyobb tévégyártók számára, ráadásul fontos tájékozódási pont a piacnak és a fogyasztóknak is, hiszen az itt bemutatott újdonságok jelentős része néhány hónap múlva, de legkésőbb a karácsonyi szezonra már kapható lesz. Ennek megfelelően az elmúlt években számos meglepetéssel szolgáltak a szektor meghatározó cégei, azonban idén még erre is rádobtak egy lapáttal.

Az LG már a CES előtt megkezdte a ráhangolást, néhány nappal a Las Vegas-i rendezvényt megelőzően jelentették be ugyanis a világ legnagyobb, 88 colos, 8K felbontásra képes OLED televízióját. Az igazi nagy dobást azonban megtartották a kiállításra: egy feltekerhető tévével lepték meg a világot. A készülék egy speciális tárolóból bújik elő és oda is kerül vissza, ha tulajdonosa úgy dönt, nincs rá szükség, mindezt úgy, hogy gombnyomásra feltekeredik, mint ahogyan egy posztert, vagy egy szőnyeget tekerünk fel.

A helyszíni beszámolók alapján igazán látványosra sikerült a bemutató és volt olyan tudósító, aki azonnal vásárolt volna a készülékből. Sajnos erre egyelőre nincs lehetőség, az LG bemutatóján ugyanis nem derült ki, hogy mikortól kezdik forgalmazni, vagy egyáltalán piacra dobják-e a készüléket.

A Samsung egy moduláris televízióval, a „The Wall”-lal, vagyis A Fallal állt elő, ami a világ első, 146 hüvelykes képátlójú, MicroLED készüléke. A dél-koreai cég koncepciója szerint a tévékészülék amellett, hogy a fogyasztók számára kiemelkedő vizuális élményt nyújt, az okosotthonok központjaként is funkcionál majd. A MicroLED technológia hihetetlenül éles képet biztosít bármilyen méret, felbontás vagy forma esetén. A megoldás lényege a microméter nagyságú LED-ek használatában rejlik, amelyek sokkal kisebbek a jelenleg alkalmazott LED-eknél és saját maguk fényforrásaként szolgálnak. Ez azt jelenti, hogy ezeknél a televízióknál nincs szükség színszűrőkre vagy háttérvilágításra, mégis képesek kivételes élményt nyújtani tévénézés közben. Modul alapú, káva nélküli kialakításának köszönhetően a „The Wall” lehetőséget nyújt arra, hogy a fogyasztók saját igényeiknek megfelelően alakítsák televíziójuk méretét és formáját. A képernyő alkalmazkodik a különböző felhasználási célokhoz, a különféle igényeknek megfelelően akár egy teljes falat lefedő kijelzőként is funkcionálhat.

A Samsung emellett bemutatta az első QLED TV-jét 8K képminőséggel és mesterséges intelligenciát (AI) használó technológiával, amely a nemzetközi forgalomban elsőként Dél-Koreában és az Egyesült Államokban lesz elérhető 2018 második felétől.

A Panasonic a világ első, a HDR10+ dinamikus metaadat-technológiáját támogató OLED televízióival érkezett a CES-re. A technológia jelentős előnyöket nyújt, hiszen egyedileg optimalizált jeleneteket tartalmazó képélményt jelenít meg a nézőknek. A Panasonic tervei szerint további, még nem bejelentett termékei is támogatni fogják a technológiát.