Májusban ismét kiemelkedő hónapot produkált az ingatlanpiac. A 14 ezer adás-vételt megközelítő adat nemcsak az idei legmagasabb, hanem az elmúlt évek legkiemelkedőbb forgalma is egyben. Tavaly ugyanebben a hónapban 4 százalékkal, két éve pedig 16 százalékkal kevesebb ingatlan cserélt gazdát.
Az idei év első 5 hónapjában 61830 tranzakciót becsült a Duna House, amely 4%-kal marad alul a tavalyi év azonos időszakának forgalmához képest.
Esett a Keresleti index 4 százalékpontot és jelenleg a 81-es értéken áll. Idén, februárban volt a legmagasabb, akkor 89-et mutatott az index. A történelmi csúcspont tavaly februárban volt 106-on, de azt követően folyamatos esés után 2016 második fele inkább a 80-as érték alatt mozgott.
Májusban a paneleket Kelet-Magyarországon 194-, nyugaton 165 ezer Forintos m2 áron vásárolták az ingatlanközvetítő adatai alapján. Ugyanezért a típusért Pesten 308, Budán 345 ezret adtak. A téglaépítésű lakásért keleten 294 ezer Ft-ot fizettek, nyugaton 249-et négyzetméterenként. A főváros pesti oldalán 421-et, Budán 564-et, a Belvárosban pedig átlag 683-at adtak ki a vevők. Budapesten a panelek igen gyorsan elkeltek, szinte 1 hónap alatt mindössze, de vidéken is csupán 70 nap körül már új gazdára találtak.
Budapesten minden megvásárolt használtlakás kiváló minőségű volt, míg a gyenge, felújításra szoruló ingatlanokat csak az esettek negyedében vásárolták. Pest Megyében már kelendőbb volt a gyengébb minőség, a vevők 35%-a választott ilyen kategóriát. Vidéken nagyjából minden negyedik kiváló állapotú volt, minden harmadik gyenge. A többi tranzakció a jónak mondható, vagyis átlagos minőségből került ki.
A családi házakra országszerte 7-8%-os vevői alku mutatkozott májusban, viszont az ezt megelőző irányár csökkentés nem volt magas, mindössze 3-4%. A lakásokra átlagban 3%-os vásárlói alku volt jellemző, egyedül a fővárosi panelek esetében volt magasabb picit, 4%.
Nem lehet elvenni a vezető szerepet a XIII. kerülettől a népszerűségi listán. A Budapesten vásárolni szándékozók közel 18%-a megjelöli ezt a lokációt, mint potenciális célpontot. Alig marad el a XIV. kerület, amelyet a VII. követ 15%-kal, majd nem sokkal lemaradva a VI. Budán továbbra is a XI. a favorit, ezt a vevőjelöltek 14%-a választja.
Budapesten 37% volt a befektetői jelenlét a vásárlói oldalon. Átlagosan 30 millió Forint körül költöttek 63 m2 körüli ingatlanokra. Minden negyedik vevő elsőlakás vásárló volt, akik 50m2-es lakásokat vásároltak 21 millió körüli értéken. A vevők ötöde váltott nagyobb ingatlanra, ők 95 m2-es ingatlanokat vettek 36 milliós áron. Vidéken a legnagyobb arányban, az esetek 27%-ában nagyobb lakásba költözés állt a vétel hátterében. 112 m2-es ingatlanokat vásároltak, 21 millió körüli összegért. Minden negyedik tranzakció mögött befektető állt. Közel 14 milliós átlagon költöttek 61 m2 körüli ingatlanokra.
A budapesti eladók igen magas, 42%-a nyilatkozta, hogy az eladás oka a nagyobb lakásba költözés volt. Átlagosan 57 m2-es lakásaikat nőtték ki, és adták el 25 millió körüli összegért. Kisebb lakásba az eladók közel negyede menne, örökölt ingatlant pedig az eladók 16%-a értékesített. Vidéken a kissebbe költözők voltak a legtöbben, az esetek 30%-ában. Átlag 117 m2-es ingatlanjuktól szabadultak meg 21 millió körüli összegért. Nem sokkal voltak kevesebben azok, akik éppen, hogy nagyobba mennének. Nekik a 64 m2 körüli lakás bizonyult kicsinek, amelyet 13 millió körül tudtak eladni. Nagyjából ugyanekkora volt az örökségüket értékesítők csoportja is.
Látványos az árak elmozdulása a Duna House közreműködésében zajlott tavaly májusi és az idei tranzakciókban szereplő ingatlanok paramétereinek összehasonlításában. Míg egy éve például Budán az adásvételek 17%-a zajlott a 300-350 ezer Ft/m2 közötti sávban, addig ez idén 3%-ra csökkent, míg a 600 ezer Ft/m2 fölöttieké 17-ről 30%-ra nőtt, Pesten ugyanez a helyzet, itt például a 600 ezer Ft/m2-nél drágábbak aránya 8-ról 14%-ra emelkedett. Vidéken a 300 ezer Ft/m2 ár feletti ingatlanokat egy éve a vevők 6%-ban vásárolták, idén azonban a tranzakciók 18%-a esett ebbe a kategóriába. Pest megyében ugyanebben a sávban már nem volt ilyen látványos az elmozdulás, 10-ről 14%-ra emelkedett csupán.