Digitális innováció a GE-nél

Saját digitális technológiáival javítja termelési hatékonyságát a GE Power Veresegyházi gyára. A teljes magyar export több mint 4 százalékát előállító, gázturbinás erőműveket és azok alkatrészeit gyártó vállalat egy év alatt 25 százalékkal csökkentette karbantartási kiadásait prediktív technológiák segítségével. A jelentős hatékonyságjavulást a GE Power Veresegyház a gyártásban használt plazma pisztolyok hanganalizátoros vizsgálatára épülő, megelőző karbantartási technológia bevezetésével érte el. A digitális innováció révén a vállalat megháromszorozta a nagy értékű plazma spray berendezések élettartamát, amelyekkel 14.000 Celsius fokon, vagyis a Nap felszíni hőmérsékletével megegyező hőmérsékleten fújnak kerámia port a vállalat által gyártott turbina alkatrészekre.

 

A 125 éves GE napjainkban jelentős átalakuláson megy keresztül, amely során hagyományos, gép- és berendezésgyártó iparvállalatból digitális iparvállalattá alakul. A GE célja az, hogy az adatelemzésre épülő digitális szolgáltatások révén 2020-ra 6 milliárd dollárral, 15 milliárd dollárra növelje éves árbevételét.

 

„A GE digitális átalakulása érinti vállalatunk struktúráját, globális és helyi piaci jelenlétét. A GE a jövőben elsősorban azokra az iparágakra és termékekre fog összpontosítani, amelyben mind a gyártási folyamat mind pedig maga a termék is teljes mértékben digitalizálható.” – mondta Joerg Bauer, a GE Hungary elnöke. „A GE az elmúlt 2 évben 33 milliárd forint befektetéssel mintegy 2.500 nagy hozzáadott értéket előállító, digitális szolgáltatásokkal támogatott pozíciót hozott létre Magyarországon, ahol célunk a jövőben is az, hogy az adatelemzésre épülő IoT megoldásokkal növeljük az általunk előállított értéket, ezzel is elősegítve az ország gazdaságának innováció alapú gazdasággá történő átalakulását” – tette hozzá Joerg Bauer.

 

A GE digitális iparvállalattá átalakulásának egyik legjobb példája a GE Power 2001 óta működő veresegyházi üzeme, amely a GE Power üzletágának legnagyobb gyára az Egyesült Államokon kívül. A több mint 2.000 főt foglalkoztató GE Power Veresegyház kis és közepes teljesítményű gázturbinás erőműveket és erőműalkatrészeket gyárt. Az üzemben évente legyártott erőművek összesített teljesítménye közel 2 GW, ami megegyezik a Paksi Atomerőmű jellegi kapacitásával.

 

A GE Power Veresegyház gyártástechnológiájának korszerűségét és értékét jól érzékelteti az a tény, hogy a 120 berendezésből álló gépparkot működtető üzem éves karbantartási költséginek 50%-át mindössze 6, nagy értékű plazma spray berendezés folyamatos karbantartása és cseréje teszi ki. A plazma spray-kel a gázturbinák magas üzemi hőmérsékletnek kitett alkatrészeire fújnak kerámia védőréteget, amihez a kerámia port a plazma spray berendezés 14.000 Celsius fokra hevíti.

 

„A digitalizációnak köszönhetően napjainkra nagyon olcsó lett a nagy értékű gépek és berendezések működése során keletkezett adatokat összegyűjteni, feldolgozni és kielemezni, ami hatalmas változást hoz a korábbi, statisztikai modellekre épülő, meglehetősen pontatlan karbantartási gyakorlathoz képest” – mondta Lencsés Gergő, a GE Power Veresegyház gyárigazgatója.

 

A most lezárult fejlesztés keretében a GE Power Veresegyház a plazma spray berendezések működését hang analizátorokkal mérte, a mérésből származó adatokból pedig meghatározta a normál és a meghibásodást előrejelző állapotokra jellemző hangszinteket. A mérési eredmények alapján a gyár szakemberei a berendezések működési paramétereinek megváltoztatásával megháromszorozták a plazma spray berendezések élettartamát.

 

A veresegyházi üzemben önmagában ez az egy, adatelemzésre épülő digitális fejlesztés közel 100 millió forinttal csökkentette a gyár karbantartási költségeit.

 

A GE átalakulásának kulcsa a Predix, a világ első és jelenleg egyetlen, kifejezetten az ipar szereplői számára kifejlesztett felhő alapú informatikai platformja, amelyet a GE 2016. februárban vezetett be. A Predix adatelemzési és analitikai megoldásokkal segíti az energetika, az egészségügy, a járműipar, a vegyipar, a szállítás és közlekedés, az olaj- és gázipar, valamint a gépgyártás területén működő GE ügyfeleket és a GE saját vállalatait abban, hogy nagy értékű gépeik és eszközeik üzemeltetési és termelési hatékonyságát javítsák.

 

A termelékenység növelésében hatalmas anyagi lehetőségek rejlenek. A GE számításai szerint, ha az összes európai kiadás összegét akár csak 1%-kal tudnánk csökkenteni a hatékonyság- és termelékenységnövekedés révén, akkor az Európai Unió összesített GDP-je évi 2,8 billió euróval bővülhetne 2030-ra, ami megegyezik az euróövezeti gazdaság jelenlegi méretének egy negyedével.