Lopes-Szabó Zsuzsanna, Dohos Ágnes és Hermann Zsuzsanna története győzte meg idén a zsűrit. A különdíjat Fábián Nóra kapta.
Április végén közös pályázatot írt ki a SEED Alapítvány és a Sikeres Nők Egyesülete (Professional Women’s Association – PWA), amelyben 2020 legsikeresebb női vállalkozóit és női vezetőit keresték. A pályázatra ebben a nehéz időszakban is nyolc rendkívül színvonalas pályamunka érkezett be. Az ünnepélyes díjátadóra július 9-én, a SEED Alapítvány Online Vállalkozói Fóruma évadzáró beszélgetésének keretében került sor.
Olyan hölgyek mesélték el a történetüket, akik a legnagyobb nehézségek közepette sem adták fel, akiknek mindig támadt egy ötletük a továbblépésre, a vállalkozás továbblendítésére, akiknek volt bátorságuk ahhoz, hogy nemet mondjanak arra, ami nem belőlük fakadt, amiről azt gondolták, hogy nem passzol az egyéniségükhöz, és igent arra, ami a mélyből szólította meg őket.
2020 legsikeresebb női vállalkozója, vállalkozása
Lopes-Szabó Zsuzsanna, a Györgytea Kft. vezetője, aki édesapjával, a bükki füvesemberrel, Szabó Gyuri bácsival alapította a céget 2004-ben.
„2004-ben alapítottuk édesapámmal a gyógynövényes vállalkozásunkat. Én bölcsész végzettséggel rendelkezem, azért nekiindultam az ismeretlennek, abban a biztos tudatban, hogy pár hónap alatt úgyis csődbe viszem az egészet. Ma, 16 év után a vállalkozás több száz milliós bevétellel rendelkezik, és 40 munkahelyet teremtett. Kezdetben apám unszolásának engedve dolgoztam, majd az évek múltával ráébredtem, hogy kedvem lelem a munkában. (…) Büszke vagyok az eredményekre. (…) De a legbüszkébb mégis arra vagyok, hogy 40 családban vásárolnak tejet, kenyeret, a gyereknek cipőt abból a pénzből, amit nálunk keresnek.”
Lopes-Szabó Zsuzsanna az elismerés átvételekor annyit üzent vállalkozó nőtársainak, hogy amikor vállalkozásba kezdenek, vagy egy jó ötlet megvalósításán gondolkodnak, hallgassanak az ösztöneikre. Hozzátette: a női vállalkozók önbizalmának növeléséhez férfiak is kellenek, úgyhogy „szeressenek és bátorítsanak minket uraim!”
2020 legsikeresebb női vezetője
A díjat Hermann Zsuzsanna, a Trade Magazin ügyvezető-főszerkesztője kapta.
„Kisvállalkozás révén már ’kis családként’ működik a csapat, ahol mindenki igyekszik támogatni egymást, a felmerülő problémákat együtt meg tudjuk beszélni és megoldást keresni rájuk. Ez Zsuzsa nélkül nem jöhetne létre, nagyon figyel minden kolléga szakmai és lelki fejlődésére is egyaránt. A töretlen siker talán a folyamatos szakmai megújuláson, alkalmazkodáson és egymás kölcsönös tiszteletén alapul.”
Hermann Zsuzsanna a díj átvételekor elmondta, a díjon kívül nagyon nagy elismerés a számára, hogy a kollégái nevezték be a pályázatra. A vállalkozónőknek üzenve pedig hangsúlyozta: A vállalkozói létforma nem való mindenkinek. Akinek viszont van egy álma, és elég kreatív, az ne adja fel, mindenképpen valósítsa meg azt az álmot.
2020 Leginspirálóbb sikertörténete – a közönségszavazatok alapján
A pályázatokat a kiírók az eredményhirdetés előtt bő egy héttel nyilvánossá tették, hogy szavazni lehessen a leginspirálóbb történetre. Összesen 587 szavazat érkezett be, amelyek alapján 2020 leginspirálóbb sikertörténetét Dohos Ágnes, az IT megoldásokat szállító IDBC Cégcsoport ügyvezető partnere írta, akit a kollégái beszéltek rá a jelentkezésre.
„Édesapám karmester, ezért kiskorom óta láttam a példát, hogy a dirigálás nem parancsolgatás, hanem az összhang megteremtése a zenekarban. (…) Egyszer csak belépett az életembe egy új párkapcsolat, és ez megadta a kellő lökést és alapot a továbblépéshez. Az új párommal – későbbi férjemmel – a közös élet megkezdése után 2014-ben belevágtunk a cégalapításba is, és megszületett az IDBC informatikai tanácsadó cégcsoport. (…) A kezdeti üzleti sikerek gyorsan lendületet adtak a cég növekedéséhez, az első teljes év már 15 ügyfelet és 300 milliós árbevételt hozott. Ehhez a növekedéshez hozzá kellett igazítani a szervezetet és persze magunkat is. (…) Számomra az a legfontosabb, hogy folyamatosan figyeljük és fejlesszük magunkat. Az utóbbi időszakban arra koncentráltam, hogy igazi szakmai közösséget és munkavállalói élményt adjunk a csapattagjainknak.”
És mitől működik jól az IDBC Cégcsoport? Attól – fogalmazott Ágnes -, hogy csillogó szemű emberek veszik körül.
A zsűri különdíjasa
Tekintettel a járványhelyzet miatt kialakult nem mindennapi krízisre, a zsűri az értékelés folyamatában úgy döntött, hogy különdíjat adományoz annak a vállalkozónőnek, aki a grémium megítélése szerint a leghatékonyabban, a legkörültekintőbben és legsokoldalúbban kezelte a nehéz helyzetet.
A díjat Fábián Nóra, az Optikalász Optika tulajdonos-ügyvezetője kapta.
„Az Optikalász hajtóereje a csapatom. Minden munkatársam maximális profizmussal áll a munkájához, ugyanakkor nyitottan, kedvvel és örömmel vizsgálja meg, és szolgálja ki a vásárlóinkat. A minőségben hiszünk, és a jó kedvben: aki hozzánk betér, az mosolyogva és elégedetten távozik.”