Drasztikus változások az ingatlanpiacon

Az 5 százalékos kedvezményes lakásáfa decemberi kivezetése drasztikus változásokat hozhat az újlakás piacon a Duna House szakértői szerint. A beruházók és kivitelezők beszámolói alapján jelentősen lelassulhat az értékesítés folyamata, hiszen a vevők egyre nehezebben tudják megfizetni az emelkedő árakat. Az új fejlesztések elmaradása szűkülő kínálatot fog eredményezni, veszélybe kerül az ingatlanállomány megújulási mutatója, amely jelenleg is elmarad az európai átlagtól, valamint a bérleti piac kínálati oldalára is kihat.

A lakásáfa 27%-ra való visszaemelése tovább drágítja az újépítésű ingatlanokat, hiszen az általános 10-15%-os beruházási árrés nem bírja el a +22 százalékos emelést. A beruházó így részlegesen vagy még inkább teljesen a vevőkre hárítja az emelést, esetlegesen az üzleti tervek felülvizsgálata után nem kezd bele új fejlesztésbe és nem épít. Előbbi esetében a használt és újlakás árai tekintetében újra nagyobbra nyílhat az árolló, amely a használtpiac felé tolhatja a keresletet, ott okozva esetlegesen árfelhajtó hatást. Már most is van különbség a fővárosban a használt és újlakások négyzetméterárai között, a pesti oldalon a Duna House utolsó negyedéves adatai alapján használt tégla lakás négyzetmétere 636 ezer forintos átlagáron cserét gazdát, míg Budán ugyanez 847 ezer forint volt. Újépítésű lakások tekintetében teljes képet nézve ugyan még csak 10 ezer forinttal drágább az átlagár a budai oldalhoz képest, ugyanakkor már most a főváros 5 kerületében, az I., II. VI. VII. XIII., egymillió feletti négyzetméterárral számolhatunk, míg további 7 kerületben ez az ár 700 ezer forint feletti.

„A folyamatosan emelkedő építőipari költségek miatt a beruházók mindenképp át fogják hárítani a lakásáfa-változás miatti drágulást a vevőkre, amely így jelentősen ki fog hatni az egész ingatlanpiacra, és nehezítheti a családok új, modern lakásokhoz való jutását.” – nyilatkozta Benedikt Károly, a Duna House elemzési vezetője. „A fővárosi ingatlanállománynak szüksége van a folyamatos megújulásra, amelyhez elengedhetetlen az újépítésű projektek megléte és azok elérhetővé tétele a vevők számára. 2020-ban nem csak Budapesten lehet ilyen szempontból kritikus a helyzet, partnereink a nagyobb vidéki városokban is egyre nehezedő újépítésű ingatlanpiacról számolnak be. Az egészséges piaci folyamatok fenntartása érdekében javasolt lenne az újépítésű piac szabályozásának felülvizsgálata és szükséges módosítása. A fejlesztők és beruházók visszajelzései, valamint a piaci folyamatok elemzései alapján 27%-os áfatartalommal nem lesz működőképes az újépítésű piac.”