Dupla profillal nyomulnak a tinik a közösségi médiában

Teenagers lying on floor with Ipad and mobile

Amire gyerekeinket figyelmeztetjük a virtuális térben már rég tudják, sőt tudatosan használják is. Amit valójában csinálnak a közösségi média oldalakon és a chat alkalmazásokban, arról pedig fogalmunk sincsen – derül ki egy friss kutatásból.

Az olyan sokat sulykolt biztonsági tippek, mint az idegenekkel szembeni óvatosság, a nem megfelelő magatartású ismerősök tiltása/feljelentése, illetve a tartalmak alapvető biztonsági láthatósági beállításai mind már ismert, magától értetődő óvintézkedések a tinédzserek körében. A dupla Instagram fiók, a messengerben szerveződő virtuális bandák és az olyan külföldi ‘becserkésző alkalmazások’, mint a chat alternative viszont újnak számítanak és nagyon is foglalkozni kell velük. És ez csak a jéghegy csúcsa.

“A két budapesti és egy vidéki általános iskolában összesen közel 30 órát töltöttünk a gyerekekkel, mentális és fizikai önvédelmi tréninggel egybekötött fókuszcsoportos kutatással. Az eredmények minden téren felülmúlták elvárásainkat. Ahogy számítottunk rá az önvédelmi képzés hatására a gyerekek megnyíltak, bizalommal fordultak felénk és örömmel beszéltek róla, pontosan mi is történik ezeken a zárt közösségi média felületeken és chat csoportokban. A dupla Instagram fiók és a virtuális messenger bandák mellett a legnagyobb problémát abban látom, hogy a gyerekek elsődlegesen nem a felnőttekhez, hanem kortársaikhoz fordulnak tanácsért. Óriási a tudásbeli szakadék a gyerekek és a felnőttek között, aminek következtében a világra éppen nyitó 12-16 éves tinik teljesen védtelenek a virtuális közegben. A felvilágosítás helyett egy folyamatos monitoring rendszer és arra épülő készség szintű képzések kellenek, csak ezzel tudhatjuk relatív biztonságban az online közegben gyerekeinket” – mondta el Pöltl Ákos, a Safe House Training System program alapítója, a fókuszcsoportos kutatás elindítója.

A kutatás eredményei alapján jellemzően egymással osztják meg tapasztalatikat, egymástól kérnek tanácsot ha úgy adódik, a családon belül egyedül a nagyobb testvér jött szóba, mint lehetséges segítség. A legtöbbet használt közösségi média és chat felületek az Instagram és a messenger. További kedvelt alkalmazások a Facebook, Tik-Tok és a viber. Szinte kivétel nélkül minden gyereknek van nyilvános, a szülők által is látható Instagram profilja, illetve egy másik privát, amit csak barátokkal, osztálytársakkal oszt meg. Az Instagram mellett messengerben kommunikálnak leginkább különböző témájú és nagyságú csoportokban. Itt említettek olyan nagyobb, többszáz fős zárt közösségeket, amolyan ‘virtuális bandákat’, ahova csak az alapítók engedélyével lehet bekerülni. Előkerült még a chat alternative, nemzetközi ismerkedős chat alkalmazás, amellyel kapcsolatban többször előjött a pornográf tartalom is, mint veszélyforrás.

A fókuszcsoportos kutatás merőben új módszertan ezen a területen, ugyanakkor jól látszik, hogy a leginkább alkalmas valós információk kinyerésére az online közeg leginkább veszélyeztetett, 12-16 éves tini korosztályától. A kérdőíves kutatások, a rövid 45 perces osztályfőnöki órai felvilágosítások, egyéb oktató anyagok, biztonsági tippeket adó honlapok, kiadványok fontosak ugyan, de nem elég hatékonyak: nem bizalmi forrásból származnak az információk és amire elkészülnek sokszor elavultak. A közösségi média világában jellemzően 2-3 havonta jelennek meg új funkciók a kedvenc platformokon, alkalmazásokban.

A Safe House Training System egy a testőrképzés szakmai alapjaira épülő komplex program, moduláris felépítéssel: közösségi médiában való védekezés, a támadások/ fenyegetések által kiváltott stresszhelyzetek pszichológiai háttere, taktikai küzdelem, család mindennapjainak biztonsági tervezése, alapvető anatómiai és elsősegély ismeretek, jogos önvédelem, taktikai autóvezetés. Jelenleg a program piaci bevezetésén dolgoznak, aminek első állomása a közösségi média veszélyek kapcsán egy állandó iskolai monitoring rendszer felállítása és egy arra épülő készség szintű tudást adó képzés.