Égetik a pénzt a magyar webshopok

Businessman holding a tablet pc with mobile applications icons on virtual screen . Internet and business

Egy friss kutatás szerint a hazai webshopok jelentős része olyan alapvető online marketing hiányosságokkal küzd, hogy esélyük sincs felvenni a versenyt a nemzetközi piacokon. A webshopoknak több, mint fele nem méri eredményeit, nem gondolkodik stratégiában és mondvacsinált megoldásokkal égeti a pénzét.

Dinamikus remarketing-és mesterséges intelligencia kampányok, Google- és social media hirdetések, havi riportok és állandó Analytics elemzések. Mindössze néhány alapvető fogalom és eszköz a 21. századi online marketing szakterületéről, melyekkel a legtöbb e-kereskedő előbb-utóbb kénytelen szembenézni. Bár a piac tele van mindenféle látványos statisztikákat és bevételnövekedést ígérő online marketing ügynökséggel, a hazai webshopok mégis siralmas eredményeket produkálnak, labdába se rúghatnak például az olyan nagypályások mellett, mint a Temu vagy az eMAG. Kézenfekvő megoldás mindenért a tőkehiányt és az alacsony marketingbüdzsét okolni, egy friss kutatás szerint azonban sokkal mélyebben kell keresni a probléma gyökerét.

Az AI-technológia robbanásszerűen fejlődött az elmúlt néhány évben, így a mérések és célzások is egyre finomabbra hangolhatók, a magyar webshopok eredményein azonban ez egyáltalán nem látszik. Hasonló tapasztalatokról számol be a kutatást készítő pécsi RG-STÚDIÓ is, akik több, mint 20 éve vannak jelen az online marketing piacon. Az utóbbi években egyre több olyan ügyfél érkezett hozzájuk, akik hiába próbálkoztak különböző hirdetési és marketing megoldásokkal, a megtérülésekben ennek nyoma sem volt. Bár az RG igazi régi motoros a szakmában, szakértőik maguk is értetlenül álltak a jelenség előtt. Négy évvel ezelőtt adatgyűjtésbe kezdtek, hogy meghatározzák mi áll a probléma hátterében, és valamiféle edukatív kapaszkodót nyújtsanak a magyar e-kereskedőknek és marketing ügynökségeknek.

A kutatás a 3000 hazai webshop online marketing eszközeit vizsgálta meg a telepített mérőkódok és azok beállításai alapján. A számok kiábrándítóak: a hazai webshopok több, mint felénél (53%) hibás az eredménymérés, így az erre alapozott marketingeszközök kiválasztása is. „A hazai online marketing területén nagy problémák vannak, ez már akkor egyértelműen látszódott, amikor még csak a saját, hozzánk újonnan érkező ügyfeleink eredményeit láttam. A teljes minta alapján pedig kijelenthetjük, hogy sokkal nagyobb a gond a hazai piacon, mint gondoltuk: a magyar webshopok fele felesleges megoldásokkal égeti a pénzét” – mondja Berek Péter, az RG-Stúdió értékesítési vezetője.

A webshopok közel felénél (40%) telepítve sincsenek az alapvető mérőkódok. A mérést alkalmazó webáruházak nagy részénél pedig rosszul állítják be a mérési rendszereket, az így összegyűjtött adatok gyakorlatilag használhatatlanok. Ennek fényében, már nem is annyira meglepő, hogy a webshopok nem tudják hatékonyan alkalmazni az eredményességet növelő Facebook és Google kampányokat. Szintén sokkoló adat, hogy a problémás webshopoknak mindössze 6%-a változtatott érdemben az elmúlt négy év során, és csupán 2%-uk jutott el oda, hogy minden mérési beállításuk megfelelő legyen.

Ez a helyzet súlyos következményekkel jár. Az online marketinget nem vagy rosszul használó webshopok még a hazai versenytársakkal szemben is csak nehezen veszik fel a versenyt, a nemzetközi piacon pedig egyáltalán nem állják meg helyüket. „A mérések és az adatok helyes elemzése nélkül lehetetlen hatékony marketingstratégiát kialakítani. Ezek nélkül a webshopok nem tudnak új ügyfeleket szerezni, a lemorzsolódott vásárlókat újra megszólítani, vagy a meglévőket újravásárlásra ösztönözni. Ez hatalmas versenyhátrányt jelent a mai adatvezérelt világban” – magyarázza Berek Péter.