Az elmúlt félévben három nappal megemelkedett a beszállítói számlák kifizetésének ideje, átlagosan 23 napra fizetnek a megrendelők – derül ki a K&H kkv-k körében végzett kutatásából. Az olyan digitális pénzügyi megoldásoknak köszönhetően, mint a K&H Digi Faktor azonban akár 24 órán belül megkaphatják pénzüket a vállalkozások. Ami a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben döntő lehet a cégek likviditása, mindennapi működése szempontjából.
A jelenlegi gazdasági környezet a beszállítói számlák kifizetését is befolyásolja. A K&H kkv-k körében végzett kutatása szerint az elmúlt félévben 20-ról 23 napra emelkedett az az időtáv, amire vevőik kiegyenlítik számláikat. „A vállalkozások legnagyobb része (36%) 8 napon belüli kifizetéssel számol, de egy jelentős részüknek ennél kedvezőtlenebb feltételek mellett, 16-30 napra fizetnek üzleti partnerei (31%). Ez alapján elmondható, hogy a jelenlegi gazdasági helyzet nem emelte drasztikusan a fizetési határidőket, de a folyamatosan változó és bizonytalan környezetben az üzletmenet zavartalan működéséhez érdemes felkészülni a cash flow problémák elkerülésére. Ehhez szükség lehet olyan megoldásokra, amellyel akár a napon belüli kifizetés is lehetséges” – mondta el Wanderscheid Boglárka, a K&H működő tőke megoldások igazgatója.
Jön az 1 napos fizetési határidő
A nagyobb cégek vezetőinek bizonyára nem ismeretlen fogalom a faktorálás, de sok esetben még mindig egy lassú és bonyolult folyamatként gondolnak erre a finanszírozási formára. Holott a digitalizáció ezt a területet is átformálja, és ma már egy rendkívül gyors és egyszerű, online igénybe vehető szolgáltatásról van szó. „Egy vállalkozás számára a likviditás kritikus tényező, ezért a K&H Digi Faktor online számlamenedzsment a hazai piacon egyedülálló módon NAV kapcsolattal támogatja a folyósítást” – emelte ki a szakértő. „A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a platformon néhány kattintással, akár a reggeli kávé mellett eldöntheti a cégvezető, hogy a felületre előre betöltött és finanszírozásba bevonható számlák közül melyeket, vagy akár az összeset szeretné faktoráltatni. Ennek köszönhetően már aznap délután készpénzre válthatók a számlák, minden további dokumentáció nélkül. Így nem kell kivárni a 15-20 vagy akár 30 napon túli fizetési határidő lejártát, és jó eséllyel elkerülhetők a likviditási gondok és biztosítható a vállalkozás pénzügyi stabilitása” – tette hozzá Wanderscheid Boglárka.
A faktoring egyelőre még nem a mindennapok része
„Tapasztalataink szerint a magyar piacon jóval kevésbé elterjedt a faktoring szolgáltatás, mint Nyugat-Európában. Ennek oka egyrészt az, hogy a vállalkozások külső forrásként a támogatott hitelek igénybevételét részesítik előnyben, és csak abban az esetben gondolkodnak egyéb finanszírozási lehetőségeken, ha ezen felül szükség van további pénz bevonására. Másfelől a magas kamatkörnyezet nem támogatta a hazai faktoring-forgalom növekedését, ami azonban a következő évben a kamatok csökkenésével egy dinamikusan növekvő pályára állhat” – mondta el a szakértő.