Mindössze 52 másodpercre volt szükségük a kiberbűnözőknek ahhoz, hogy megtámadják a felhőbe kihelyezett csali (honeypot) szervereket – derül ki a Sophos “Exposed: Cyberattacks on Cloud Honeypots” című globális jelentéséből.
A Sophos tanulmány rámutat az átláthatóság és biztonsági intézkedések szükségességére ahhoz, hogy meg lehessen védeni a szervezetek hibrid vagy teljesen felhőalapú platformokon tárolt adatait.
A világ különböző pontjain elhelyezett 10 darab honeypot felhőszervert aktiválás után átlagosan 40 percen belül támadták meg először. Egy honeypot felhőszervert átlagosan 13 támadási kísérlet ért percenként.
A honeypotokat a világ 10 legnépszerűbb Amazon Web Services (AWS) adatközpontjában futtatták 30 napig: Kaliforniában, Frankfurtban, Írországban, Londonban, Mumbaiban, Ohioban, Párizsban, Sao Pauloban, Szingapúrban and Sydneyben.
A kutatás 30 napos időszaka során több, mint 5 millió támadást kíséreltek meg a honeypotok globális hálózata ellen, demostrálva azt, ahogy a digitális bűnözők automatikusan kutatnak gyenge védtelen felhőtárhely (open cloud bucketek) után. Ha a támadók sikeresen bejutnak, a szervezetek védtelenné válnak az adatokhoz való illetéktelen hozzáférésekkel szemben. A digitális bűnözők arra is használják a feltört felhőszervereket, hogy hozzáférhessenek más szerverekhez és hálózatokhoz.
A Sophos jelentés szerint a honeypotokat ért támadások agresszív tempója és mérete jól mutatja, hogy mennyire kitartóak a digitális bűnözők és arra utal, hogy botneteket használnak egy szervezet felhőplatformjai elleni támadáshoz. Más esetekben lehetséges, hogy emberi támadó áll a háttérben, de ettől függetlenül a vállalatoknak biztonsági stratégiára van szükségük, hogy megvédjék a felhőben tárolt adatokat” – nyilatkozta Szappanos Gábor, a Sophos biztonsági szakértője. “A felhőplatformok átláthatóságának és biztonságának problémája súlyos üzleti kihívás és a felhőszolgáltatásokra való átállás növekedésével szerintünk továbbra is az marad” – tette hozzá a szakértő.